PRIDAŤ OTÁZKU NA LEGRANDFORUM.sk

Meno *
E-mail *
Telefón *
Informácia o telefónnom čísle nebude zverejnená,
slúži iba na interné účely pre potrebu ďalšej konzultácie.
Zaradenie *
Nadpis *
Otázka *
 
  polia označené * sú povinné

Kabelážne systémy a kompatibilita s novými službami

Od roku 1876, kedy Alexander Graham Bell vynašiel telefón, plnil obyčajný 2-párový kábel preslučkovaný medzi telefónnymi zásuvkami funkciu komunikačnej kabeláže. Takto riešený kabelážny systém roky postačoval a umožňoval prenos rôznych služieb: telefón, fax, internet nakoniec i ADSL. V dnešnej dobe však už táto technológia prekonaná a nespĺňa potreby moderných domácností.

Za prvou zmenou stoja samotní provideri služieb. Penetrácia optických pripojení Fiber-to-the-home a Fiber-to-the-building už presiahla 20% v niektorých európskych krajinách. Ročný nárast je stabilne na úrovni 21%. V USA a Japonsku je penetrácia ešte vyššia – okolo 40% domácností je vybavených optickou prípojkou.

Druhá zmena prichádza z prostredia spotrebnej elektroniky. Bežnou súčasťou domácností sa stali sieťové pevné disky, multimediálne pevné disky, sieťové tlačiarne, viaceré počítače v domácnostiach a najnovšie televízie s RJ45/DNLA pripojením (35% predaných televízií).

Výsledkom týchto zmien je rýchly rozvoj internetových služieb typu video-on-demand (služba, prostredníctvom ktorej môžu slovenskí používatelia internetu legálne sťahovať filmy z internetu - na Slovensku ju ponúkajú napríklad Slovak Telecom a Orange) a potreba vybaviť domácnosti kabelážnym systémom pre multimediálnu komunikáciu.

Do štandardu každého nového bytu/domu je preto nutné zahrnúť slaboprúdové rozvody: optický box pre ukončenie optického vlákna, štandardne s konektorom SC-UPC singlemode, konvertorom (poskytuje provider) a kabelážnym rozvodom (krútená dvojlinka ukončená konektormi RJ45, štandardne kategórie 6A) v hviezdicovej topológii. Pre zabezpečenie kompatibility so staršími typmi služieb je možné nainštalovať aj paralelnú koaxiálnu kabeláž.

Ak v byte/dome nebol nainštalovaný kabelážny systém, dodatočná inštalácia je zväčša veľmi komplikovaná a nákladná. Môže sa stať, že pre vysoké náklady a estetické kritériá bude vlastník/nájomca nakoniec odkázaný iba na použitie Wi-Fi – so všetkými jeho nedostatkami. Medzi hlavné patrí obmedzená prenosová rýchlosť a nižšia bezpečnosť.

Developeri, ktorých rezidenčné projekty budú obsahovať správne navrhnutý kabelážny systém, zvýšia príťažlivosť týchto nehnuteľností pre potenciálnych záujemcov. Poskytnú im istotu, že ich projekty im umožnia bezproblémovo využívať všetky nové služby a technológie.
Gautier Humbert, RCDD

Business Development
Manager,
Structured Cabling Solutions
East and Central Europe