Infografika: Bezpečnosť pri práci s elektrinou

Elektrina je dobrý sluha, ale dokáže byť aj veľmi nebezpečná. Opatrné zaobchádzanie s elektrickými zariadeniami, ktoré sú pod napätím, opatrné správanie v miestach, kde sa nachádza vysoké napätie a elektrické vedenie je nesmierne dôležité. Vzdelávania v tejto oblasti nie je nikdy dosť. Prečítajte si našu infografiku, ktorá je plná dobrých rád a varovaní pre všetkých.

4 KOMENTÁRE

 1. Užitočný obrázok (info-grafika), ale podľa mňa tam máte jednu chybu – citujem:
  Vysoké napätie – Hrozí preskok elektrického výboja aj pri vzdialenosti niekoľko desiatok centimetrov od vodiča, vzdialenosť sa SKRACUJE so stúpajúcou vlhkosťou vzduchu a so stúpajúcim napätím.
  Správne by zrejme malo byť nie skracuje, ale PREDLŽUJE, resp. správnejšie ZVÄČŠUJE.

  • Dobrý deň, pán Ďurej

   Ďakujeme za vašu poznámku. Zapracujeme na nej.
   Pekný deň a veľa úspechov, s pozdravom redakcia portálu Electrend.

 2. Dobrý, mám taký problém, kúpil som rod. dom a je tu ešte staré vedenie, funguje docela dobre len mám problém s blikajúcimi žiarovkami, ako keby stále niekto zapínal motory, klesá mi napätie na voltmetre mi ručička poskakuje od 225, až 217v. Mal som tu aj elektrikára ktorý to premeral že je to už od stĺpa na ulici, tak som to reklamoval u dodávetela el. závodov boli tu 2 krát že je to v norme, druhý krát prekontrolovali stĺp, že tam bol povolený nulák a to bolo všetko. No príčina je stále rovnaká je to veľmi nepríjemné keď večer srdíme v obývačke a začne mi blikať luster. Mám 3 fázovu prípojku a robí mi to v celom dome , neviem čo s tým či sa to dá nejako premerať, kde by bola závada. Ďakujem.

  • Dobrý deň, pán Bohuslav

   Dá sa to zistiť analýzou siete – to nerobí hociaký elektrikár, ale sú na to určené firmy, ktoré to vedia zdiagnostikovať. Nie je to však lacná záležitosť a keď zistíte, že to nie je skutočne u Vás, tak vyhodíte nemalé peniaze za diagnostiku a problém nevyriešite.

   Ak ste si istý, že to je na strane elektrární, treba ich zavolať aj viac krát, oni to budú musieť odstrániť . (po piatich tých istých nahlásených poruchách to musia určite vyriešiť – bohužiaľ diagnostiku neurobia na prvý ani druhý krát ale po cca 4-5 diagnostiku urobia a problém určite odstránia).

   Držíme vám palce, aby sa to podarilo doriešiť k vašej spokojnosti.

   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.