Novinky z Trhu

21.09.2016

Americká TIA v júli dokončila 2 dlho očakávané normy:

  • špecifikáciu pre novú Category 8
  • špecifikáciu pre rýchlejší multimode (Wideband Multimode Fiber) a nová kategória OM5

Keďže medzinárodné ISO normy a európske EN normy v oblasti štruktúrovanej kabeláže tie americké viac-menej kopírujú, je len otázkou času kedy budú tieto 2 nové technológie štandardizované aj u nás.

Nová Cat.8

(ANSI/TIA-568-C.2 Addendum 1)

Po 3 rokoch práce je dokončená špecifikácia štvorpárovej krútenej dvojlinky, ktorá umožní prenos 40 Gigabit Ethernetu na 30 metrov.  Dôvodom pre jej vznik bola požiadavka na jednoduché a lacné pripojenie koncových zariadení rýchlosťou 40 Gigabit Ethernet, najmä v dátových centrách.

Parametre novej Cat.8 boli v TIA definované nasledovne:

  • 2-konektorový prenosový kanál
  • použitie tienených komponentov
  • použitie formátu RJ 45
  • maximálna dĺžka permanent linku 24 metrov
  • prenosové parametre definované od 1 MHz do 2000 MHz
  • inštalačné káble s prierezom žíl AWG 22 až 24
  • patch káble s prierezom žíl AWG 22 až 26
  • spätná kompatibita s predchádzajúcimi kategóriami
  • autonegociácia medzi rýchlosťami 100Mbit/s až 40Gbit/s

Maximálna dĺžka celého prenosového kanálu (t.j. permanent link + patch káble na oboch stranách) je závislá od prierezu patch káblov nasledovným spôsobom:

Prierez žíl patch káblov Max. celková dĺžka patch káblov Max.  dĺžka celého prenosového kanálu
22 a 23 AWG 8 m 32 m
24 AWG 6 m 30 m
26 AWG 4 m 28 m

Napriem snahám niektorých výrobcov sa teda opäť nepodarilo štandardizovať proprietárne konektory, ktoré v normách ISO tvoria základ kategórií Cat.7 a Cat.7A. Pre prenos 10 Gigabit Ethernet po krútenej dvolinke normy TIA definujú iba Cat.6A, pre prenos 25 Gigabit a 40 Gigabit iba Cat.8 a RJ 45 konektory.

Širokopásmový multimode a nová multimode kategória OM5

(Wideband Multimode Fiber ANSI/TIA-492AAAE)

K zaujímavému vývoju dochádza aj v oblasti optických sietí postavených na technológii multimode.  Nová norma definuje WDM - vlnový multiplex, alebo inými slovami signalizácia svetlom v rôznych farbách - po kábloch s priemerom jadra 50μm. Mení sa aj vlnová dĺžka ktorá bude v rozmedzí 850nm až 953nm a následne aj šírky pásma: 4700 MHz·km pri 850 nm a 2470 MHz·km pri 953 nm.

Uvedenú technológiou nebude možné nasadiť na aktuálne dostupných typoch multimode káblov OM1 až OM4. Uvažovalo sa nad rôznymi označeniami novej kategórie - OM4w, OM5 resp. OM5w. V hlasovanie nakoniec  jednoznačne zvíťazilo označenie OM5.

Štandardizovanie WDM pre multimode je dôležitým faktorom, keďže sa jedná o jednu zo štyrom možných ciest zvyšovania prenosovej rýchlosti: WDM, paralelný prenos po viacerých vláknach, zvýšenie frekvencie a viacúrovňové kódovanie.

Porovnanie komunikácie bez a s WDM na multimode kábloch

Spôsob signalizácie

Protokol

40 Gigabit Ethernet 100 Gigabit Ethernet 400 Gigabit Ethernet
Tx     Rx Tx     Rx Tx     Rx

10-gigabitová paralelná signalizácia

Spôsob signalizácie Spôsob signalizácie neexistuje
25-gigabitová paralelná signalizácia neexistuje Spôsob signalizácie Spôsob signalizácie
10-gigabitová
alebo 
25-gigabitová 
signalizácia s WDM
Spôsob signalizácie

 

Spôsob signalizácie

 

Spôsob signalizácie

 

* Tx vysielaný signál / Rx príjmaný signál
** Jedna čiarka predstavuje jedno optické vlákno


Z tabuľky je zrejmé, ako tento nový štandard ovplyvní nasadzovanie súčasných i budúcich aplikácií na multimode systémoch. Napríklad, pre 40 Gigabit Ethernet v súčasnosti potrebujeme 8 vlákien – po 4 vláknach vysielame 4x 10 Gb signál, po 4 vláknach príjmame signál 4x 10 Gb signál. V prípade nasadenia WDM nám stačia iba 2 vlákna, v každom vlákne vysielame 4x 10 Gb signál v inom farebnom spektre.

Okrem káblov sa zmeny týkajú aj optických konektorov. Smer, ktorým sa uberá vývoj optických protokolov jasne naznačuje, že sú vyvíjané na báze paralelnej signalizácie po 8 vláknach. Keďže pri nasadení týchto protokolov so staršími 12-vláknovými MPO/MTP konektormi zostávajú vždy 4 vlákna v konektore a kábli nevyužité, môžeme očakávať, že sa všetky budú všetky MPO/MTP konektory upravené na násobky 8. Ako príklad môžu poslúžiť nedávno štandardizované 16 a 32-vláknové MPO/MTP konektory (ANSI/TIA-604-18 - FOCIS 18) pre prenos 400 Gb Ethernetu.

Lukáš Ondroušek, CDCDP
Business Development Manager,
Structured Cabling Solutions,
Czech and Slovak Republic