Elektrické rozvody – efektívne a bezpečne

Elektroinštalácia je cievny systém fungovania vašej domácnosti. Tie staršie zvyknú trpieť viacerými neduhmi. „Zdravá“ elektroinštalácia by mala mať tri nevyhnutné, základné vlastnosti: bezpečnosť, dlhodobú funkčnosť a estetickosť. V oblasti elektroinštalácií dnes okrem platných noriem a technických požiadaviek fungujú aj estetické trendy.

Požiadavky sa menia

Každý elektrikár minimálne s 10-ročnou praxou potvrdí, že požiadavky na elektroinštalácie sa v obytných priestoroch menia. Dnes už nestačí mať v kuchyni vyvedené dve zásuvky, v obývačke tri a v kúpeľni jednu. Kedysi stačil na celý byt jeden svetelný a jeden zásuvkový okruh. Tie časy sú už dávno preč. Počet spotrebičov, ktoré treba zapojiť v domoch a bytoch, je čoraz väčší a zmenili sa aj kritériá na kvalitu kabeláže. Treba, aby dlhodobo vydržala aj vyššiu záťaž bez prepätí a podpätí. Projektová dokumentácia nových stavieb, ale aj rekonštrukcií musí rátať s aktuálnymi normami, predpismi a požiadavkami. A nimi sa musí riadiť aj projektovanie a realizácia elektroinštalácie.

Topografia nikdy nesklame. Základné pravidlá vedenia kabeláže sú bezpečnosť, trvácnosť a efektivita. Starí majstri preto vedú kabeláž najkratšou možnou, zvyčajne kolmou cestou. Od prívodu k zásuvke, od zásuvky k vypínaču, od vypínača k spotrebiču. Osvedčená je topografická metóda, teda rozdelenie domácnosti a aj jednotlivých izieb do elektroinštalačných zón.

Historické nástrahy

Ak sa chystáte rekonštruovať byt či dom starší ako 25 rokov, konzultujte elektroinštaláciu s odborníkmi. Pred rokmi sa väčšinou používali namiesto medených lacnejšie hliníkové vodiče, ktoré majú horšiu vodivosť a sú aj háklivejšie na mechanické poškodenie. Hliník sa v spojoch vo vypínačoch a v zásuvkách často pod skrutkami uvoľňuje a tým sa stráca spoj. Takéto uvoľnené spoje sa prehrievajú, časom môžu iskriť a reálne hrozí aj vznik požiaru.

Starú hliníkovú kabeláž by mal „preklepnúť“ revízny technik a s vysokou pravdepodobnosťou ju odporučí vymeniť. Hliníkové elektroinštalácie sa už dnes v domácich elektroinštaláciách nepoužívajú. Pri silových rozvodoch, ako sú prípojky, sa z ekonomických dôvodov používa hliník. Materiál kabeláže, ale aj inštalačných zvodov, rúrok, žľabov dnes musí byť okrem iného aj žiaruvzdorný.

Počet, odber, príkon, kategórie

Vyšší počet elektrických spotrebičov znamená vyššiu spotrebu elektrickej energie, ale aj vyšší súčasný príkon domácnosti. Teda množstvo elektriny, ktorú možno v danej chvíli využívať bez toho, aby sme pravidelne vypínali ističe.

Bytové priestory sú podľa hodnôt súčasného príkonu rozdelené do troch základných skupín:

  • A – obytné priestory s elektrickým osvetlením a zásuvkami,
  • B – obytné priestory s elektrickým ohrevom vody a/alebo varením,
  • C – obytné priestory s elektrickým vykurovaním.

Každý elektrikár s odbornou spôsobilosťou bezpečne vie navrhnúť ku konkrétnemu typu domácnosti typ kabeláže s vhodným priemerom, počtom vodičov, žíl a k správnej kabeláži aj vhodne dimenzované komponenty, teda ističe, vypínače, zásuvky.

Náš tip:

Ak zvažujete smart, inteligentnú domácnosť, musíte mať aj inteligentnú elektroinštaláciu. Tá okrem maximálneho komfortu dokáže aj riadiť, regulovať a optimalizovať spotrebu elektrickej energie.

Káblové trendy

Aj pri trasovaní a inštalácii kabeláže môžeme popustiť uzdu fantázii, a ak chceme, tak aj byť „trendy“. Dizajnérsky káblový hit je vlastne čisté retro: návrat do garážového socializmu, teda vyvedenie kabeláže na steny, najlepšie neomietnuté. A na umocnenie industriálneho efektu prichytenie čiernych hrubých káblov čo najväčšími príchytkami. Ak chceme byť „in“ ešte viac, môžeme takto priznané káble prestreknúť tohtoročným interiérovým farebným top hitom: koralovou ružovou.

Fantázii sa naozaj medze nekladú, tolerantný elektrikár vám káble bude viesť aj vodovodnými rúrkami, ak budete chcieť. Tie kovové sa musia uzemniť. Samozrejme, bez vody, opäť čisto na efekt, oranžovými plastovými alebo trebárs aj medenými. Ak ste zástancami čistého minimalizmu, môžete mať, samozrejme, káble nepriznané a schované tak, že o nich bude vedieť len váš elektroinštalatér.

Revízia je povinná a vypláca sa

Viete, kedy vaša elektroinštalácia slúži tak, ako má? Predsa vtedy, keď o nej prakticky ani neviete a všetko, čo má svietiť, svieti, všetko, čo má hrať, hrá, a teda všetko, čo máte doma na elektrinu, bezchybne funguje. Ak je to tak, je to super, ale nesmieme zabúdať na revíziu vašej elektroinštalácie. Tá je podľa zákona povinná napríklad v bytových domoch vo frekvencii 3 – 5 rokov. Revízia revíznym technikom s odbornou spôsobilosťou je nutná prevencia, ale aj istota, že ak sa náhodou čokoľvek prihodí, poisťovňa bude platiť tak, ako treba.

Zapamätajte si:

  • V súčasnosti je už naozaj riziko, nezodpovednosť a, samozrejme, aj úplne mimo všetkých noriem a predpisov spoliehať sa pri čomkoľvek, čo súvisí s elektroinštaláciou, na miestneho domáceho majstra so skrutkovačom, „štipačkami“ a skúšačkou.
  • Dnes musia návrh a tiež realizáciu elektroinštalácie vypracovať, dodať, spraviť a aj kontrolovať zákonom definované spôsobilé osoby.
  • Svoju kabeláž zverte certifikovaným profesionálom a verte, že sa to oplatí.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.