Nové smart vypínače a zásuvky Living Now: revolučný dizajn bez rámikov

Od vynálezu prvého vypínača osvetlenia uplynulo takmer 140 rokov, napriek tomu je stále čo inovovať. Dokazuje to nový rad vypínačov a prístrojov Living Now s revolučným dizajnom, ktorý je šitý na mieru pre smart domácnosti systémov with Netatmo a MyHome. Pozrite sa, aké sú ich prednosti a prečo by ste si ich mali vybrať do vášho nového domu či bytu.

Minimalizmus bez rámikov

Living Now je nový prémiový rad prístrojov talianskej značky Bticino patriacej do portfólia skupiny Legrand. Nájdete v ňom smart vypínače a zásuvky, ale aj klasické ovládače žalúzií, stmievače, dátové zásuvky a desiatky ďalších prvkov ako vo väčšine produktových radov Legrand. Kompletný zoznam nájdete v katalógu Living Now.

Už na prvý pohľad novinka zaujme revolučným zarovnaným dizajnom bez bežných štvorcových rámikov, na aké sme si zvykli pri štandardných zásuvkách a vypínačoch. Prístroje Living Now sú modulárne, čiže sa skladajú z viacerých samostatných zvislých segmentov, pričom dokážu úplne splynúť s dekoratívnym rámikom rovnakej farby, alebo, naopak, vyniknúť vďaka kontrastu so štýlovými kovovými a drevenými rámikmi. V prípade dotykových ovládačov a jednotky hlasového asistenta pre systém MyHome sú potom plne funkčné aj tieto bočné segmenty.

Foto: Rad Living Now ČIERNA – KG zdroj: legrand.sk

Jednoduchý minimalistický dizajn Living Now s priamymi líniami sa hodí do každého moderného interiéru. Stredové tlačidlá spínačov a prístroje sú k dispozícii v 3 farebných vyhotoveniach – bielej, čiernej a pieskovej, ktoré dopĺňa 16 dizajnov dekoratívnych rámikov vrátane už spomínanej bielej, čiernej a pieskovej. Môžete si teda nakombinovať vypínače s jednoliatou farebnou plochou, ktoré dokážu splynúť s okolím.

Zaujímavejšie sú však materiálové prevedenia zo skutočného dubového a orechového dreva či z kovovej zliatiny zvanej ZAMAK a jej povrchových úprav pripomínajúcich meď, brúsený kov, zlato či kameň. Každý rámik z dreva a kovu je originál a to, že nenájdete dva úplne identické kusy, je ich charakteristická vlastnosť.

Vedeli ste, že?
Produktový rad Living Now získal za svoj dizajn v r. 2019 prestížne ocenenie iF Design Award a takisto čestné uznanie poroty na súťaži priemyselného dizajnu XXVI Compasso d’Oro ADI.

Inštalácia je ako vždy hračkou

Dizajn v prípade Living Now neprináša inovácie iba z hľadiska estetiky, ale aj z hľadiska funkčnosti. Ovládanie je plne dotykové, klasické mechanické vypínače teda môžete pre zapnutie alebo vypnutie osvetlenia stlačiť v ktorejkoľvek časti spínača – čiže nielen v hornej a spodnej časti, ale aj v strede. Krytka spínača sa následne vždy vráti do pôvodnej zarovnanej polohy. Podsvietenie je voliteľné vďaka modrej alebo bielej LED dióde s rôznou intenzitou svietivosti nainštalovanou pri montáži.

Foto: Rad Living Now ORECH – LG zdroj: legrand.sk

Vypínače a zásuvky Living Now môžete bez problémov nainštalovať do bežných inštalačných krabíc. Výhodou oproti predchádzajúcim sériám vypínačov Bticino je zosilnená montážna doska a plastový ochranný kryt v balení, ktorý chráni mechanizmus spínačov a zásuviek počas stavby alebo maľovania.

Krytky prístrojov sú vybavené inovatívnym plávajúcim rámikom. Ten pri inštalácii automaticky priľne k stene a úplne tak skryje montážnu dosku aj prípadné nerovnosti povrchu steny.

Smart zásuvky a vypínače with Netatmo

Okrem desiatok ďalších prvkov obsahuje produktový rad Living Now aj smart prvky pre systém with Netatmo. Ide napríklad o smart vypínače, stmievače, ovládače žalúzií, spínače scenárov (doma/mimo domu, zobudenie/spánok, vlastné scény 1 – 4), termostat Smarther alebo Netatmo PRO atď.

Systém with Netatmo komunikuje plne bezdrôtovo, nemusíte teda inštalovať žiadne dodatočné komunikačné káble ako pri iných zbernicových systémoch BUS a viete ho použiť v rámci akejkoľvek bežnej elektroinštalácie. Je preto ideálny pre rekonštrukcie. Okrem klasických drôtových spínačov máte k dispozícii aj bezdrôtové, ktoré môžete ľubovoľne umiestniť a ovládať nimi osvetlenie a pripojené zariadenia. Celý systém sa okrem fyzických spínačov dá ovládať aj cez aplikáciu v smartfóne alebo pomocou hlasového asistenta. Viac o možnostiach systému with Netatmo sa dozviete v staršom článku.

Bezdrôtové spínače sú napájané batériami CR2032 s výdržou 5 až 8 rokov a na stenu sa pripevňujú pomocou dodávaných obojstranných lepiacich pások alebo skrutkami do inštalačných krabíc ako bežné spínače. Môžete ich tým pádom umiestniť kamkoľvek bez potreby sekania novej elektroinštalácie. Predstavte si, že by ste chceli vypínač osvetlenia pri posteli – museli by ste preň v stene vysekávať dlhú drážku. Ak ste to už niekedy robili, viete, že vyčistiť miestnosť od nánosov jemného prachu je jednoducho peklo. Bezdrôtový spínač nainštalujete za pár minút – a najmä bez neporiadku.

Foto: Rad Living Now OPTIC – MM zdroj: legrand.sk

Univerzálne smart vypínače a hlasový asistent pre MyHome

Produktový rad Living Now obsahuje aj prvky pre smart systém MyHome, ktorý je o niečo robustnejší než Netatmo a ponúka napríklad širšie možnosti ovládania vykurovania. Prvky sú drôtové a pripájajú sa pomocou zbernice. Systém, ktorého jadrom je centrálna jednotka MyHome server, môžete okrem tlačidiel na stene a aplikácie v telefóne ovládať aj pomocou ovládacieho panelu s dotykovou obrazovkou.

Living Now prináša do MyHome nové univerzálne dotykové ovládacie prvky. Tie slúžia nielen na vypínanie a zapínanie osvetlenia, ale aj na ovládanie žalúzií, scenárov, hudby atď. Funkcie jednotlivých segmentov si môžete sami naprogramovať, pričom každý z nich je vybavený niekoľkými signalizačnými LED, ktoré dokopy tvoria piktogram zobrazujúci aktuálnu funkciu daného segmentu. Jednotlivé segmenty môžete vybrať a presúvať medzi rôznymi ovládačmi, ich naprogramovaná funkcia pritom zostane zachovaná.

Jedným z unikátnych prvkov je aj modul hlasového asistenta Alexa, ktorý je vybavený vstavaným mikrofónom a reproduktorom. Umožňuje vám ovládanie systému MyHome hlasom aj bez toho, aby ste mali poruke smartfón alebo smart reproduktor. Bočné segmenty navyše slúžia ako dotykové ovládače osvetlenia.

Zhrnutie:

  • Living Now je nový prémiový produktový rad modulárnych vypínačov, zásuviek a ďalších prístrojov od talianskej značky Bticino.
  • Má revolučný zarovnaný dizajn bez klasického štvorcového rámika.
  • Ponúka 3 farebné vyhotovenia prístrojov a 16 dizajnov rámikov.
  • Zadný plávajúci rámik pri inštalácii automaticky priľne k stene a skryje tak montážnu dosku a prípadné nerovnosti povrchu steny.
  • Living Now ponúka prvky bezdrôtového systému smart domácnosti with Netatmo (ideálny pre rekonštrukcie), ako napríklad vypínače, ovládače žalúzií a scenárov, termostaty atď.
  • Pre tradičný smart systém MyHome prináša okrem všetkých bežných prvkov aj programovateľné dotykové tlačidlá a modul hlasového asistenta Alexa.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.