Prúdové chrániče – prečo by u vás doma nemali chýbať? 

Prúdové chrániče sú jedným z najdôležitejších prvkov ochrany pred úrazom či požiarom spôsobeným elektrickým prúdom. V súčasnosti je ich používanie povinné takmer vo všetkých el. okruhoch v domácnosti. V článku vám opíšeme, ako fungujú, prečo sú nenahraditeľné a prečo jeden chránič na celý príbytok nemusí stačiť.

Podobá sa na istič

S prúdovým chráničom sa najčastejšie stretnete v rozvodnej skrinke, kde na prvý pohľad pripomína istič. Existujú však aj chrániče, ktoré majú formu adaptéra do zásuvky, prípadne sú integrované priamo v zásuvke.

Základom prúdového chrániča je tzv. súčtový transformátor. Vďaka nemu chránič vie, aké množstvo el. prúdu tečie cez fázový vodič do konkrétneho svetelného alebo zásuvkového okruhu (a tým aj do spotrebiča) a aké množstvo sa mu vracia cez neutrálny pracovný vodič („nulák“) späť. Ak chránič nameria medzi týmito prúdmi veľký rozdiel, znamená to, že nastala jedna z týchto situácií:

Dotýkate sa živej časti el. zariadenia – prúd v tomto prípade tečie cez vaše telo od miesta dotyku živej časti do zeme. Ide o tzv. jednopólový priamy dotyk. Živou časťou môže byť zdierka v zásuvke, súčiastka v spotrebiči s poškodeným ochranným krytom a pod.

Dotýkate sa časti pod napätím a súčasne ochranného vodiča – prúd v tomto prípade tečie cez vaše telo z prvého miesta dotyku na druhé. Pod ochranným vodičom si môžete predstaviť napr. ochranný kolík v zásuvke alebo vodivú kostru elektrospotrebiča, ktorá je s ochranným vodičom spravidla spojená. Ak sa však dotýkate druhou časťou tela neutrálneho pracovného vodiča („nuláka“), chránič nezareaguje, pretože týmto smerom tečie prúd aj pri bežnej prevádzke elektrospotrebičov.

Nastala porucha na zariadení – prúd tečie vplyvom poruchy cez kostru spotrebiča spojenú s ochranným vodičom a nevracia sa cez neutrálny pracovný vodič („nulák“).

Na uvedené situácie zareaguje prúdový chránič prerušením obvodu v prípade, že rozdiel medzi prúdom, ktorý posiela cez fázový vodič a ktorý sa mu vracia cez „nulák“, presiahne jeho menovitú hodnotu.

Na ochranu pred úrazom sa používajú prúdové chrániče s menovitou hodnotou rozdielového prúdu 30 mA a menšie. Ide totiž o hodnoty, ktoré neohrozia život človeka.

Vedeli ste, že…?

Prúdový chránič vás ochráni aj pred vznikom požiaru v dôsledku pôsobenia el. prúdu. Dokáže totiž prerušiť dodávku prúdu na miesto poruchy alebo skratu fázového vodiča na ochranný vodič či na kostru zariadenia ešte predtým, než vznikne veľké množstvo tepla potrebné k vznieteniu okolitých predmetov.

Pre všetky zásuvky aj svetlá

Prúdovými chráničmi musíte podľa aktuálne platných STN (november 2019) ochrániť všetky zásuvky do 32 A a všetky svetelné obvody (teda nielen tie v kúpeľni, ako to platilo kedysi). To platí pre nové aj rekonštruované elektroinštalácie.

Ak máte v rozvodnej skrinke málo miesta, môžete použiť prúdové chrániče s nadprúdovou ochranou. Pod týmto zložitým názvom sa skrýva jednoduchá kombinácia ističa a prúdového chrániča v jedinom puzdre.

Ak chcete o chrániče rozšíriť pôvodnú dvojvodičovú elektroinštaláciu typu TN-C, prúdový chránič v rozvádzači vám nebude fungovať. Môžete však použiť už spomínané adaptéry do zásuviek alebo priamo zásuvky so zabudovaným chráničom.

Prúdové chrániče sú povinné aj v niektorých špeciálnych priestoroch a tiež v drevodomoch. Celú elektroinštaláciu v drevodome musíte ochrániť hlavným prúdovým chráničom s menovitým vypínacím rozdielovým prúdom najviac 300 mA, v špecifikovaných prípadoch nebezpečenstva požiaru najviac 30 mA.

Vedeli ste, že…?

Správnu funkciu každého prúdového chrániča by ste mali aspoň raz mesačne odskúšať. Slúži na to tlačidlo priamo na chrániči. Ak sa ovládacia páčka chrániča po stlačení tlačidla prepne smerom nadol a el. obvod sa preruší, chránič je funkčný.

Investícia, ktorú by ste nemali podceniť

Ceny prúdových chráničov začínajú na cca 25 eurách, chrániče s nadprúdovou ochranou (vstavaným ističom) sú zväčša o niečo drahšie. Keďže ide o spoľahlivú ochranu zdravia a majetku vás i vašich blízkych, nemá zmysel na nich šetriť.

Niektorí ľudia v snahe ušetriť použijú v elektroinštalácii iba jediný prúdový chránič pre celý byt, resp. dom. Ak to urobíte tiež, pri poruche elektrospotrebiča alebo svietidla nastane tma v celom vašom príbytku, až pokým neodhalíte príčinu.

Zhrnutie:

 • prúdový chránič môže vyzerať podobne ako istič, prípadne môže byť integrovaný priamo v zásuvke alebo mať formu adaptéra do zásuvky,
 • chránič sleduje množstvo prúdu, ktoré posiela do obvodu, resp. spotrebiča, a aké sa mu vracia späť cez neutrálny vodič,
 • ak zistí rozdiel, znamená to, že prúd tečie tam, kam nemá a príslušný el. obvod preruší,
 • pre všetky zásuvkové a svetelné obvody v bytoch i domoch sú povinné prúdové chrániče s menovitým rozdielovým prúdom max. 30 mA,
 • drevodom musíte ochrániť aj hlavným prúd. chráničom s menovitým prúdom max. 300 mA,
 • správnu funkciu prúd. chrániča by ste mali raz mesačne testovať stlačením testovacieho tlačidla na chrániči,
 • na prúd. chráničoch sa neoplatí šetriť, ak pripojíte celý príbytok na jediný chránič, čaká vás v prípade poruchy zariadenia alebo elektroinštalácie tma v celom príbytku.

53 KOMENTÁRE

  • Ďakujeme za pozitívnu odozvu. Sme úprimne radi, že sa vám článok páči. Nech sa vám darí. S pozdravom redakcia portálu Electrend.

 1. DOBRÝ DEN PRÚDOVÉ CHRÁNIČE SOM NAINŠTALOVAL PRI REKONŠTRUKCII DOMU NA KAŽDÝ OKRUH ODDELENE ĽUDIA TO PODCENUJU NEROZUMEJÚ TOMU ALEBO ŠETRIA. A NESPRÁVNOM MIESTE AZ KEĎ SA STANE NEŠŤASTIE TAK PLAČU PEKNE STE IM TO VYSVETLILI HÁDAM SA POUČIA

 2. Zabudli ste povedať že chranič vie odijsť pri poruche v inštalácii keď ho domaci zapne v snahe opraviť poruchu, či pri udere blesku alebo pri merani nevypinaju v hodnotach ake su predpisane, a to nehovorim že chranič nie je položka 2 či 3 eur.
  (Komentar sa tyka viacerych vyrobcov, nechcem poškodiť značku Legrand )

 3. Poučný článok, vďaka zaň. Mám tomu rozumieť tak ,že keď si dám adaptér s chráničom do zásuvky v kúpeľni v starom umakartovom bytovom jadre, ktoré ma len dva vodiče fázu a nulu, tak ma to ochráni alebo sú potrebne ešte zásahy do
  el. inštalácie. Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň, pán Jozef

   Ďakujeme za pochvalu článku. Čo sa týka vašej otázky, tak nech sa páči odpoveď: ochráni ho to, stačí iba adaptér, je to robené práve na také situácie – žiadne ďalšie zásahy nemusíte robiť.
   V každom prípade, bezpečnejšie by bolo, ak by ste prerobil celú elektroinštaláciu pri výmene jadra, keďže STN predpisujú chrániče aj na svetlá a všetky zásuvky v byte.

   Držíme palce, redakcia portálu Electrend

 4. Dobry den,
  pekny clanok, hned som sa isiel pozriet do poistkovej skrine v dome, aky pr. chranic tam mame.
  Zarazilo ma to, ze elektrikar tam dal 3-fazovy prudovy chranic o hodnote 40A.
  Privital by som nejaku informaciu ohladne vyberu hodnoty Amperov prudovych chranicov.
  Totiz v rozvadzaci na ulici kde je elektromerom je 3-fazovy istic o hodnote 25A. Preco tam dal 40A ?

  Dakujem

  • Dobrý deň, pán Milan

   v prvom rade ďakujeme za pochvalu k článku. Zároveň sme si pre vás pripravili aj odpoveď, nech sa páči:
   Prúdový chránič je doplnková ochrana to znamená že prúdový chránič nie je istič (ak samozrejme nie je v kombinácií prúdový chránič s ističom).
   Prúdový chránič neobsahuje v sebe ochranu proti nadprúdu alebo skratu to znamená že neobsahuje skratovú a ani tepelnú-bimetalovú spúšť. Prúdový chránič musí mať pred sebou predradený istič a ak je tento istič ako píše zákazník 25 A pred elektromerom tak potom prúdový chránič musí mať minimálne kontakty na 25 A resp viac ako 25 A a ak je na tomto chrániči 40 A tj. kontakty sú na 40 A tak je to len lepšie , pretože musí byť dodržaná selektivita a kompatibilita.

   Prúdový chránič obsahuje len kontakty ako „vo vypínači “ , ktoré sa vypínajú vplyvom toho že súčtový transformátor zaznamená odchýlku resp poruchu a prúdový chránič zareaguje a pomocou vypínacieho mechanizmu vypne svoje kontakty. Kontakty musia byť vždy minimálne rovnaké ale odporúča sa aby boli na väčší prúd ako je predradený istič t.j. ak je istič 25 A tak vypínač musí byť 32 A , ak je istič 25 A tak chránič by mal mať 40 A kontakty.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

 5. Dobrý deň,

  Používam prudovy chranič na vonkajšie rozvody, po zime mi začal častejšie vypínať pri záťaži, čo doteraz nerobil, je možné že tzv, “ zoslabol“.

  Ďakujem.

  • Dobrý deň, Maroš

   Tažko to jednoznačne posúdiť na diaľku.
   Určite treba skontrolovať inštalaciu za chráničom, po zime sa mohlo stať že niečo niekde zatieklo a je tam v nejakej zásuvke, čerpadle alebo vo svetle vlhkosť a tá môže spôsobiť, že tam pretekajú zvodové prúdy do zeme a tie majú za následok časté vypínanie chrániča.
   Samozrejme v neposlednom rad môže byť vadný aj chránič ale to je menej pravdepodobné.
   Určite by sa na to bližšie mal pozrieť odborník.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

 6. Dobrý deň,
  viete mi povedať podla ktorej konkrétnej normy je potrebné chrániť prúdovým chráničom aj všetky svetelné obvody? Nikde to neviem nájsť.

  Ďakujem

  • Dobrý deň, Martin

   V roku 2019 bola novelizovaná STN 33 2000-4-41 článok 4.1.3.4 kde sa hovorí, že svetelné obvody v objektoch navrhnutých na ubytovanie v samostatných jednotkách (domácnosti, byty, rodinné domy) musia byť chránené doplnkovou ochranou prúdovým chráničom.

   S pozdravom tím portálu Electrend

 7. Dobrý deň, prosím Vás, chcela by som sa opýtať, ci nemáte skúsenosť s tým, že: náš sused vždy, keď zapne kosačku do kábla, tak nám vyhodí prúdový chránič. Už sme to s nimi riešili, no povedali nám, že asi to robí pokazený vypínač na kosačke. Je to veľmi zvláštne, pretože on kosi a nám vyhadzuje prúdový chránič… Elektrinu máme zvedenú z jedného stĺpa . Alebo by to mohol byť možno ich predlžovací kábel? Ďakujem

  • Dobrý deň, Petra

   Ťažko toto posúdiť bez obhliadky a urobiť závery. Je to zaujímavé, nakoľko prúdový chránič meria obvod za chráničom nie pred ním. Určite by som odporúčal ohlásiť elektrotechnika, aby skontroloval zapojenie rozvodov u Vás a prípadne aj u suseda, ak je to možné. Skontroloval by som zapojenie vodičov PE a N a vodiča PEN od stĺpa až po elektromer. Vykonal by som revíziu rozvodov a aj revíziu predlžovacieho kábla a kosačky a potom by som vedel posúdiť celý problém. Držíme palce, snáď sa vám podarí problém a záhadu vyriešiť.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

  • Pekný deň, Petra
   Ja by som na vašom mieste, ako prvé vypol hlavný istič v dome , potom by som povedal susedovy nech skusi zapnuť kosačku tak ako to predtým zapínal do toho isteho kabla a do tej istej zásuvky a ak ju nenaštartuje tak už hneď zistite, kde je problem.. 😀
   a ak ju naštartuje tak už len spraviť to čo Vam napisal Electrend…

   • Dnes som narazil na podobny problem, presne ako ma Pani Petra, ked sused zapol zbijacku mne zacal vypinat prudovy chranic v dome elektrinu. Nikdy pred tym sa to nestalo, az dnes ked doniesol zbijacku s pozicovne. To iste, droty napojene vedla seba na tom istom stlpe.

 8. Pekny den prajem,
  Mam dovolenkovy apartman a vzdy po odchode domov vyskoci prudovy chranic nepredvidane niekedy po 5 a niekedy aj po 14 dnoch je to nepredvidatelne. V el. skrinke mam len jeden prudovy chranic na cely apartman. Je tam celkovo asi 6 el. obvodov a neviem identifikovat chybu ktora to sposobuje. Chladnicku som prepojil uplne samostatne na istic. Podla Vasich doporuceni by som problem mohol vyriesit tym, ze na kazdy obvod dam zvlast prudovy chranic. Je to spravne riesenie, alebo postupovat inac?
  Dakujem Milos

  • Dobrý deň, pán Milos

   Ako píšete problém sa hľadá ťažko a bez potrebných prístrojov to ľahko nevyriešite.
   Návrh dať na každý okruh samostatný prúdový chránič je dobrý nápad lebo tak ľahko zistíte, že v ktorom obvode je chyba.
   Je to síce nákladnejšie, ale do budúcna určite dobrá investícia.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

 9. Gejza,
  Dobrý deň
  Selektívny prúdový chránič 300mA, 40ms, 40A sa zapája za hlavný istič 25A a pred prepäťovú ochranu, alebo za prepäťovú ochranu.

  Ďakujem

  • Dobrý deň, pán Gejza,

   Odporúčame vám chránič zapojiť za hlavný vypínač a taktiež za prepäťovú ochranu.

   Želáme všetko dobré, s pozdravom redakcia portálu Electrend.

 10. K centrálnemu prúdovému chrániču len toľko. Jeho hlavnou nevýhodou je, že pri jeho vybavení zhasnú svetla a prestanú fungovať aj ostatné el. spotrebiče. Lenže to sa môže stať aj pri výpadku prúdu vo verejnej sieti. V prípade vybavenia PCH,treba postupovať takto. Domáci, alebo iný prítomný zoberie svietidlo a pristúpi k rozvádzaču a povypína všetky ističe. Potom zapne centrálny PCH a postupne začne zapínať ističe. Pri zapnutí ističa, ktorý výbavy PCH, je tento okruh poškodený. Tento istič treba nechať vypnutý a zapnúť ostatné ističe. Následne dať poruchu odstrániť odborne spôsobilému elektrikárovi. Netreba však zabudnúť na chladničku, pre ktorú treba urobiť samostatný zásuvkový vývod, ktorý treba zapojiť mimo PCH. O tomto postupe pri obnovení napätia má oboznámiť zhotoviteľ ELI majiteľa domu, bytu a p. Pri zhotovení ELI z typizovaných a certifikovaných elektro-materiáloch a pravidelnom skúšaní testovacieho tlačidla nie je predpoklad aby PCH vypínal.

  • Dobrý deň, pán Vavrinec,

   ďakujeme za váš názor a čas pri objasnení problematiky.
   Želáme veľa úspechov a všetko dobré,

   s pozdravom redakcia portálu Electrend

   • Dobrý deň.
    p. Vavrinec vo svojom príspevku napísal „Netreba však zabudnúť na chladničku, pre ktorú treba urobiť samostatný zásuvkový vývod, ktorý treba zapojiť mimo PCH.“ … zaujíma ma, prečo je to zapojenie chladničky mimo PCH potrebné urobiť (nikde som o tom doteraz nepočul) a nebude potom porušený predpis, že všetky zásuvkové obvody (a svetelné) obsluhované laikmi musia mať predradený PCH ?

    • Dobrý deň, pán Ján,

     Ďakujeme za otázku.
     Áno, chladnička by určite mala byť chránená prúdových chráničom.

     S pozdravom redakcia magazínu Electrend

     • Ale samostatnym, aby pri poruche napr. v najakej inej zasuvke ste nemal po navrate z dovolenky roztopeny mrazak.

  • Dobrý deň, Stano,

   ďakujeme za pochvalu. Mnoho našich čitateľov ocenilo tento článok.

   Nech sa vám darí,

   s pozdravom redakcia portálu Electrend

 11. Ďakujem za pekný článok. Začnem zoširoka – mám otázku, na ktorú sa mi nepodarilo nájsť odpoveď ani vo Vašom článku, ani inde. Je jasné, že prúdový chránič určený na inštaláciu na lištu je bežnom zapojení trvale zapnutý a vypína iba v prípade poruchy (>30 mA) alebo po teste. Ako jednoduché alternatívne riešenie pre systém TN-C sa na dodatočnú ochranu doporučujú adaptéry do zásuvky. Fajn, majú však z môjho pohľadu zlú vlastnosť – po strate napájacieho napätia (aj po vytiahnutí z chránenej zásuvky) zostávajú v rozopnutom stave a treba ich stlačením tlačítka označeného obyčajne Reset zapnúť. Údajne to vyžaduje niektorá norma. Toto konštrukčné riešenie bráni využívať takúto ochranu napr. na chate, kde sú výpadky elektriny veľmi časté a ja som 300 km ďaleko. Výpadok elektriny spôsobí, že diaľkový ovládač (aj keď je zapojený za prúdovým chráničom) prestane fungovať a pre obnovu funkcie potrebuje stlačenie tlačidla Reset na prúdovom chrániči. Ďalším riešením je použitie zásuvky s prúdovým chráničom. Nikde som nenašiel údaj o stave takejto zásuvky po výpadku elektriny. Zostane prerušená (vypnutá ako zásuvkové adaptéry) a treba ju tlačítkom mechanicky resetovať, alebo bude funkčná (nazvime to pripravená na funkciu chrániča), netreba nič robiť a tlačítko je určené iba na reštart po poruche alebo teste funkčnosti. Logika hovorí, že ak ide o fixne inštalované zariadenie, malo by po výpadku napájania plne obnoviť svoju funkčnosť. Ak nie, mala by na zariadení byť možnosť voľby stavu po výpadku napájania – takúto funkciu som ale na žiadnej zásuvke s prúdovým chráničom nenašiel.
  Viete mi pomôcť?

  • Dobrý deň, Dušan,

   Čo sa týka zásuviek s prúdovým chráničom tie fungujú rovnako ako prúdový chránič na din lištu nakoľko sú pevne inštalované a nie sú považované za dočasnú inštaláciu ako adaptér do zásuvky. Takže tie po obnove napájania ostávajú zapnuté, a to by vyriešilo Váš problém.

   Držíme vám palce,
   s pozdravom redakcia portálu Electrend

  • Dobrý deň,

   Bez problémov môžete použiť chránič na 63A – silnejší môžete použiť, ale slabším chráničom (napr. na 20A) by ste porušili selektivitu a aj bezpečnosť inštalácie.

   S pozdravom redakcia portálu Electrend

 12. Prajem pekný deň.
  Nakoľko prerábame chalupu a chceme vymeniť aj novú rozvodnú skriňu stará má ešte zakrucacie hlavice na poistky čiže samozrejme chceme to vymeniť už za ističe 10A na svetlá 16A na zásuvky. Samozrejme v 60 ročnej chate – chalupe boli svetlá aj zásuvky všetko iba na dva vodiče čiže fáza a ,, nulak “ rozhodli sme sa so známym elektrikarom že svetelné obvody necháme nakoľko sa jedná iba o 4 izby čiže 4 svetlá ,ale že zásuvky spravíme na novo úplne čiže natahame už podľa novej normy tri vodiče otázka znie : hoci mimo témy prejde nám to u revizneho technika , ktorý má prísť skontrolovať vymenenu novú rozvodnú skriňu ( Rozvádzač RE2.0 Z L xxA P0 3F 1TF VSE,SSE zapustený/nástený bez okna) keď som sa tu dočítal že po novom už pri hoci akej rekonštrukcii musím mať prudovy chránič aj na svetlá a zásuvky ??? No na zásuvky dáme ale ako s tými svetlami keď sú po starom ??? Musím naozaj robiť nanovo aj svetelný obvod není nato nejaká finta ??? A k prudovemu chrániču aký silný potrebujem na tie zásuvky Prúdový chránič EFI-P2 – 2Pól/16A/30mA/AC/10kA alebo až Prúdový chránič EFI-P2 – 2Pól/16A/300mA/AC/10kA prosím poraďte aj celý postup ako sa z toho všetkého máme vysomarit 🙁 elektriku dávame na chalupu opäť trojfázovu čiže hlavný ístič sila 25A Hlavný vypínač som zakúpil Spínač 3-pól SV325 3P 25A a ističe ETIMAT COLOUR – 002100014 – 1P/10A/B/10kA ; Istič ETIMAT COLOUR – 002100016 – 1P/16A/B/10kA ide to k sebe alebo niečo treba zmeniť kôli tomu prudovemu chrániču ??? A stačí na chalupu jeden chránič alebo viac na tie 4izby??? Kúrenie je plynové vari sa na plyne elektrika sa používa iba na jednu domácu vodáreň 1500W Bojler na vodu a elektrická rúra na pečenie . Za všetky rady tipy Vám veľmi pekne ďakujeme.

  • Dobrý deň, Matúš,

   ďakujeme za otázku.
   Všetko záleží od revízneho technika – samozrejme zrevidovať sa dá všetko lenže nie bez závad. Ja osobne by som to dal ako závadu a dal by som tam čas na odstránenie. Ak sa prerába tak by sa malo prerobiť všetko bez ohľadu na náročnosť lebo elektrina je nebezpečná. Čo sa týka prúdového chrániča na zásuvky, ak použijete kombinovaní istič s chráničom tak 16 A istič s chráničom a s reziduálnym poruchovým prúdom 30 mA. Na svietidlá by som dal kombinované ističe s chráničom 10 A s reziduálnym prúdom 30 mA. Ak už máte kúpené ističe tak si treba kúpiť prúdový chránič napr. štvorpólový 25 A s reziduálnym prúdom 30mA a za neho pripojíte vami kúpené ističe.

   Držíme palce a želáme všetko dobré,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 13. Prajem pekný deň . Chcel by som sa opýtať – skôr poradiť v takejto veci . Elektrikári nám boli robiť novú vonkajšiu rozvodnú skriňu do nej dali hlavný istič 25A trojfázový a nakoľko tam bolo miesto a dalo sa pripojiť vložili aj prúdovy chránič a to konkrétne 4Pól/40A/30mA/AC/10kA dúfam že dali dobrý ??? No ale otázka znie na budúci týždeň mi majú prísť spraviť domový ističový rozvádzač dnu v dome a chcel by som vedieť či sa dá dať teraz ešte hlavný vypínač : Spínač 3-pól SV325 3P 25A pred svetelné a zásuvkové ističe aby som nemusel behať von do vonkajšej rozvodnici vypínať prúd . Viem že štandard je do vonkajšej dať iba hlavný istič a do izbovej dať najprv hlavný vypínač prúdovy chránič a potom ističe len má teraz zmiatlo že oni mi dali prúdovy chránič do vonkajšej v plote tak teraz už nie som si istý za vysvetlenie ďakujem vopred veľmi pekne .

  • Dobrý deň, Maťo,

   ďakujeme za otázku.
   Každý rozvádzač musí obsahovať buď hlavný vypínač alebo hlavný istič – takže ten v dome musíte mať.
   (Odporúčanie od nášho technika: Nerozumiem, prečo je v rozvádzači merania na výstupe prúdový chránič. Ten by som skôr dal potom v dome na jednotlivé svetelné a zásuvkové okruhy za hlavným vypínačom – 3 pol ako píšete. Ak tam nenainštalovali za ten chránič ešte nejakú zásuvku zo zadu rozvádzača merania, tak je tam ten chránič viac na škodu.)

   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 14. Dobrý deň prajem,
  v blízkej budúcnosti ma v starom rodinnom dome čaká prerábka starej elektroinštalácie – 3 fázová s 25A hl.isticom na hodinách (skrinku mám osadenú už novú aj s jednotarif. hodinami)….no a koketujem s myšlienkou použitia len „ističo/chráničov“ (chrániče s prúdovou ochranou). Otázka znie : potreboval by som v tom prípade aj dáky hlavný prúdový chránič alebo si vystačím len s tým, že každý obvod bude chránený ističo/chráničom? Mám v záujme osadiť 56 modulovú skrinku do ktorej by som dal na začiatok hlavný vypínač 32A, za to prepäťovú ochranu (pokiaľ je treba) a následne jednotlivé ističo/chrániče, ktoré by som porozhadzoval tak, aby boli fázy približne rovnako zaťažené. Bolo by to takto zhruba v poriadku? Je vhodné použiť jednu značku alebo môžem zvoliť aj kombináciu značiek? Poprípade akú spoľahlivú značku, ktorá by obsiahla všetky tie ističe čo potrebujem by ste mi odporučili? (Na 3 fázy mi pôjde len výkonná varná doska a ďalej chcem už len dotiahnuť 3 fázovú zástrčku dole do dielne kvôli prípadnej potrebe ( miešačka, lis na hrozno …) Za odpoveď Vám vopred ďakujem. …s pozdravom Michal.

  • Dobrý deň, Michal,

   ďakujeme za otázku.
   Ak použijete kombinované ističe, chráničmi nemusíte dávať predradený ešte iný prúdový chránič. Čo sa týka výrobcov z hľadiska montáže je najlepšie, ak máte od jedného výrobcu, ale môžete aj kombinovať. Odporučil by som Legrand ističe s chráničmi 10 a 16 A s reziduálnym prúdom 30 mA. Samozrejme na trojfázové vývody by som potom tiež použil kombináciu trojfázový istič s chráničom.

   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 15. Dobrý deň chcem sa opýtať. Tie ističe sú ako aj afdd ističe? Nemám veľa miesta v skrinke. A rad by som to tak pomenil. Mame v celom byte novú inštaláciu takže by som to vymenil len v rozvodnej skrinke. Hlavne by som to chcel hlavne aj kvôli elektrickému oblúku aby nevznikol požiar. Ďakujem za odpoveď.

  • Dobrý deň, Marian,

   ďakujeme za otázku.

   Čo sa týka AFDD ochrán môže ich zákazník vymeniť za prúdové chrániče, ktoré má momentálne nainštalované, ale musí to byť typ AFDD ochrany s prevedením s ističom a prúdovým chráničom napr. DX3 16/1/P+N/B003 -oblúková ochrana s ističom a prúdovým chráničom resp. DX3 10/1/P+N/B003 – treba ale počitať s tým, že zaberajú viac miesta v rozvádzači lebo majú namiesto dvoch modulov tri moduly.

   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 16. Dobrý deň!
  Mám v staršom dome ešte vedenie fáza- nulák. Stalo sa že mi do nuláku prebíjala fáza. Odniesol si to nejaký adaptér a spotrebič.
  Ochráni ma pred prípadným opakovaním tohto problemu prúdový chránič adaptér do zásuvky? Ďakujem

  • Dobrý deň, Radoslav,

   ďakujeme za otázku.
   Ak Vám prebíjala fáza L na vodič PEN – nulák, tak podľa všetkého ste mali niekde zlý kontakt na vodiči PEN. Odporúčam zmerať impedanciu všetkých okruhov, a tak isto prechodové odpory Pen vodičov v objekte, prúdový chránič – adaptér do zásuvky – by tento konkrétny prípad nevyriešil, ale v každom prípade pre ďalšiu bezpečnosť a vašu ochranu ho odporúčam používať.

   Všetko dobré,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 17. Zdravím Vás p. Ján /18.decembra 2021/
  Chladnička a pripadne kombinovaná s mrazničkou, predstavujú špecifický problém. Predstavte si rodinu, ktorá sa vyberie povedzme na týždenný pobyt do tatier. Chladnička a mraznička sú dobre zásobene, ale veď ideme len na týždeň, tak čo sa môže stať? Na nešťastie dôjde k búrke, udrie niekde v blízkosti blesk a preruší sa dodávka elektriny. Samozrejme, prúdový chránič sa nezapne a je len otázka čo sa stane s obsahom chladničky a mrazničky? Tak to je zásadný problém chladničky a prúdového chrániča. Však, pokiaľ viem, už existujú prúdové chrániče s funkciou okamžitého zapnutia pri obnovenej dodávke elektriny a tieto prúdové chrániče by mohli tento problém vyriešiť.

 18. Áno páčia sa my vaše odpovede na problemy elektroinštalacii .Chýba my len názorne prezentovať – problem!-Nákresom!!!

  • Dobrý deň, pán Libor,

   ďakujeme za vašu pozitívnu reakciu na článok a za odporúčanie, ako lepšie názorne prezentovať dané problémy.
   Pokúsime sa do budúcna viac popracovať na nákresoch, ktoré budú snáď pre čitateľov nápomocné.

   Želáme vám všetko dobré,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 19. Dobrý deň, chcel by som sa informovať na jeden častý problém čo mi zatiaľ nevedel nikto vysvetliť.
  Používam pri práci trojfázový motor štvoržilový a keď idem k zákazníkom čo majú päťžilovú zástrčku s prúdovým chráničom, tak to proste vyhodí prúdový chránič. Aké je riešenie?

  • Dobrý deň, Michal,

   Prúdový chránič pracuje v sústave TNS t.j. Vodiče PE a N sú samostatné vedené, čo znamená, že vodič PE je iba čisto ochranný vodič a vodič N je pracovný vodič a preteká cez tento vodič prevádzkový prúd a cez vodič PE nepreteká žiaden prúd.
   Ak máte 4-žilový kábel s kombinovaným vodičom PEN a cez tento vodič PEN preteká pracovný prúd tak prúdový chránič to vyhodnotí ako poruchu, lebo cez vodič PE preteká prúd a tým ho vypne. Odporúčame preto vymeniť kábel za 5 žilový aj s koncovkami.

   Držíme palce,
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

 20. Dobry den
  Mozu sa svetla pripojit na prudovy chranic, kde su zasuvky?
  (napriklad aj taka kupelna, ta musi mat samostatne obvody aj zasuvkove aj svetelne, + samostatny prudovy chranic. Len ci moze byt na tu kupelnu jeden prudovy chranic, alebo svetla musia mat samostatne pch).
  Dakujem

  • Dobrý deň, Janko,

   V prvom rade ak máte zásuvku istenú 16 A, tak svetlá sú dimenzované na 10 A istenie a to nemôžete pomiešať. Ak by ste mali zásuvku istenú 10 A – tak by to technicky problém nebol, ale aj tak sa odporúča nemiešať prúdové chrániče pre svetelné b a zásuvkové okruhy.

   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.