Domácnosť bez káblov? Dá sa to.

Trčiace káble od spotrebičov a prijímačov = večne sa opakujúci problém každej domácnosti. Ak patríte do skupiny ľudí, ktorá si potrpí na poriadok, pedantnú organizáciu a vizuálnu čistotu interiéru, číhajúce káble sú určite problémom. Ako ho vyriešiť čo najefektívnejšie a aké možnosti sú k dispozícii?

Technická miestnosť – všetko za jednými dverami

V ideálnom prípade je v byte či dome k dispozícii tzv. technická miestnosť, v ktorej sú umiestnené všetky dôležité elektrické komponenty, ako napríklad wifi router, switch, riadiace jednotky centrálneho vykurovaniaklimatizácie a podstatná časť prislúchajúcej kabeláže usporiadaná vo voľne stojacich alebo integrovaných nástenných skrinkách typu RACK. Technickú miestnosť je nutné kvalitne naprojektovať, aby nedochádzalo k prehrievaniu zariadení, rovnako by nemalo dochádzať ani k hromadeniu vlhkosti. Čoraz viac sa s takýmito technickými miestnosťami ráta pri novostavbách a objavujú sa už i v projektoch domov s nižším štandardom.

TIP: Ak začínate stavať, vopred zvážte potrebu technickej miestnosti vo vašom dome. Tá nemusí slúžiť len na ukrývanie vyššie spomenutých prvkov, ale aj ako práčovňa či úložný priestor napríklad pre lyže či iné športové náčinie.

Chráničky – neviditeľný pomocník

V moderných novostavbách elektrikári preferujú tzv. chráničky. Sú to v podstate duté, väčšinou plastové ohybné hadice rôznych priemerov, ktoré sú vbudované pod omietky stien a v podlahách. V prípade zmien sa z nich nepotrebné káble jednoducho vytiahnu a nahradia tými správnymi, bez nutnosti finančne i časovo náročného sekania do muriva. V minulosti sa za týmto účelom realizovali i tzv. tunely v podlahách a v stenách.

Vedeli ste, že…?

Ak nedisponujete zabudovanými chráničkami, jedným z možných spôsobov na ukrytie káblov je využitie podlahových líšt. Dnes je k dispozícii množstvo druhov, z ktorých niektoré sú vybavené drážkami špeciálne na tento účel – do drážky sa kábel jednoducho zasunie a lišta sa následne prichytí o stenu.

Obývacia izba – „hadia farma“ domácnosti

Miestnosť najviac zamorená káblami a predlžovačkami je bezpochyby obývačka. Väčšinou v nej nechýbajú televízory, herné konzoly a iná elektronika. Pri takomto množstve je usporiadanie ich kabeláže z estetického, ale i funkčného hľadiska kľúčové a podstatné, aby sa nestalo, že pri sledovaní obľúbeného seriálu budete venovať väčšiu pozornosť rušivým káblom než samotnému deju.

TIP: Jednoduché a moderné riešenie pre všetkých

V prípade, že nemáte čas na veľké prerábky, no káble by ste radi mali aspoň trochu lepšie usporiadané, môžete siahnuť po novom rade Legrand produktov Revolution. Predovšetkým viacnásobná predlžovačka pre TV priestor vám pomôže nielen lepšie zorganizovať káble, ale zároveň vám umožní zapojiť a napájať až 8 zariadení. Všetky vaše multimediálne zariadenia dokáže chrániť pred prepätím v sieti, má podsvietené tlačidlo napájania, ktoré môžete použiť na vypnutie a zapnutie všetkých pripojených zariadení naraz, a vďaka kvalitnej povrchovej úprave a hliníkovému krytu v antracitovej farbe ladí predlžovací kábel s nábytkom a ďalším multimediálnym vybavením.

Foto: Viacnásobná predlžovačka pre TV priestor. Zdroj: Legrand.sk

Skrinky na káble – neotvárať!

Organizáciu predmetnej elektroniky a káblov riešia praktické skrinky – v niektorých prípadoch sú súčasťou konkrétneho radu nábytku, a v prípadoch iných ide o plastové skrinky alebo krabičky na organizáciu káblov a predlžovačiek.

Skriniek, ktoré sú súčasťou nábytku v obývacích izbách, je hneď niekoľko druhov – typické sú nástenné priamo za televíznym prijímačom, ktoré „pohltia“ všetky káble, a v ich útrobách je dostatok miesta i na menšie zariadenia, ako napríklad routery a set-top boxy. V ich neprospech môže svedčiť fakt, že v tomto priestore je horšia cirkulácia vzduchu, čo môže mať za následok prehrievanie elektroniky v jednotlivých zariadeniach.

Zapamätajte si:

  • Technická miestnosť by mala byť súčasťou projektov novostavieb.
  • Chráničky sú praktické v prípade zmeny využívania izieb a rozloženia káblov a rozvodov.
  • Niektoré podlahové lišty sú dostupné s drážkami pre ukrytie káblov.
  • Praktickým riešením sú skrinky na ukrytie káblov a el. zariadení.
  • Moderným riešením môže byť pre vás nový rad Revolution od Legrand.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.