Určite sa aj vám stalo, že ste prišli do tmy v cudzom priestore. Automatický spínač nikde, tak ste intuitívne siahli po vypínači. Nebol na mieste, kde ste ho očakávali. V cudzom priestore to môžeme očakávať bežne, no doma by sa nám to stať nemalo. Ako umiestniť zásuvky a vypínače, aby boli správne poruke? Nie je to žiadna veda. Dodržaním noriem a s trochou predvídavosti dosiahnete želaný výsledok.
Dostupne, esteticky, s rozvahou a podľa noriem
Ľahko sa to povie, ale zložitejšie zrealizuje. Ak staviate dom, zariaďujete či rekonštruujete byt, zásuvky a vypínače vám bude inštalovať elektrikár. Ich rozmiestnenie si však navrhnite vy. Najlepšie viete, čo potrebujete. Myslite na možné varianty do budúcnosti. Možno práve teraz neuvažujete nad zariadeniami ako sušička bielizne alebo umývačka riadu. Bude to tak aj o tri roky? Ťažko povedať. Avšak dve zásuvky navyše – to je dnes pár eur. Neskôr to bude pár stoviek eur. V prípade zásuviek platí, že ich nikdy nie je dosť. Do kúpeľne aj do exteriéru patria zásuvky a vypínače so špeciálnou ochranou proti vlhkosti. Používa sa krytie minimálne IP44.
Náš tip:
Ak chcete použiť v celom dome jeden rad vypínačov a zásuviek, siahnite po Legrand Céliane. Okrem nadčasového dizajnu ich môžete aplikovať aj v exteriéri vo verzii s ochranou IP44 proti striekajúcej vode.
Obvodová metóda…
… je veľmi praktická. S jej pomocou si viete vopred premyslieť topografiu zásuviek, vypínačov, svietidiel a spotrebičov. Prejdite si jednotlivé miestnosti fyzicky. Navrhnite samostatné obvody na zásuvky a na osvetlenie. Neskôr budete svoj návrh konzultovať s architektom domu alebo dizajnérom bytu. A, samozrejme, s elektrikárom.
Použite jeden zásuvkový a jeden obvod osvetlenia v každej miestnosti. Rozmiestnenie zásuviek, osvetlenia a vypínačov plánujte podľa budúceho uloženia nábytku a spotrebičov. Aby boli tam, kde treba – a hlavne poruke. Na jeden zásuvkový obvod môžete zapojiť maximálne 10 zásuviek. Svetelné okruhy môžete aj spájať. Na jeden okruh pripojíte 2 – 3 izby.
Kadiaľ ťahať kabeláž?
Káble sú zvyčajne schované pod omietkou a v podlahách. Pri rekonštrukciách sa však káble ťahajú aj na povrchu stien, stropov a pod lištami. Medzi aktuálne trendy patria „industriálne“ inštalácie káblov priamo na steny, bez líšt. Treba však poznať základné pravidlá:
- káble nikdy neťahajte krížom-krážom, ale vodorovne alebo zvislo,
- kabeláž osvetľovacieho obvodu vedie od spínača kolmo hore a po strope najkratšou priamkou k svietidlu,
- zásuvkové káble ťahajte buď v podlahe, alebo vodorovne v stenách vo výške zásuviek.
Každý priestor má svoje špecifiká
Zásuvkový obvod v každej miestnosti, s výnimkou chodieb, by mal mať najviac desať zásuviek. V kuchyni ich môžete použiť viac. Potrebujete zapojiť veľkú bielu techniku a viaceré malé spotrebiče. Tie môžu mať svoju zásuvkovú lištu nad hlavnou kuchynskou doskou, aby boli poruke. Zásuvky nikdy neumiestňujte za sporák, vzhľadom na možné vysoké teploty. V spálni a obývačke nezabúdajte na spínače s reguláciou intenzity osvetlenia. Tie môžu byť bližšie poruke pri nočnom stolíku v spálni alebo pri sedačke v obývačke.
V každej miestnosti plánujte rozmiestnenie zásuviek precízne, topograficky. Rovnako aj umiestnenie osvetlenia – od centrálneho lustra nad jedálenským stolom až po samospínacie bodovky pri schodoch a na chodbách. Umiestnenie vypínačov má byť najmä praktické. Spínač centrálneho osvetlenia miestnosti umiestnite k vstupným dverám vo výške aspoň 120 centimetrov.
Náš tip:
K zásuvkám nad pracovnou doskou umiestnite vypínač osvetlenia pracovného kuchynského priestoru. Nebudete musieť po tme hľadať malý vypínač pod vrchnými skrinkami.
Kúpeľňa je špecifická
Kúpeľňový obvod potrebuje samostatné istenie a aj špecifickú ochranu. Normy nepustia. Zásuvky a spínače nesmú byť v umývacej zóne umývadla. Jej hranice sú vymedzené šírkou umývadla pod ním aj nad ním.
Priestor v kúpeľni sa delí na zóny:
- zóna 0 – vnútorný priestor vane alebo sprchovacieho kúta – neinštalujeme žiadne zásuvky, vypínače ani iné elektrické zariadenia;
- zóna 1 – ide o priestor nad zónou 1 do výšky 225 cm vrátane priestoru pod vaňou, ak je dostupný bez použitia prístroja – tu môžu byť iba spínače obvodov SELV na malé bezpečné napätie (jednosmerné do 25 V, striedavé do 12 V);
- zóna 2 – nachádza sa vodorovne od vzdialenosti 60 cm od zóny 1 a od výšky 225 cm nad podlahou – platia rovnaké podmienky ako pri zóne 1 + môže byť inštalované svetlo v izolante, zariadenie na kúrenie a ventilátory s krytím minimálne IPx4;
- zóna 3 – priamo nadväzuje na zónu do 2 v šírke 240 cm – zásuvky s doplnkovou ochranou prúdovým chráničom a svietidla s krytím do vlhka (min. IPx4).
Zásuvky a spínače musia byť minimálne 20 centimetrov od hranice umývacieho priestoru. To platí aj v kuchyni pri dreze. Všetky zásuvky a vypínače v kúpeľni, ale aj na terase pri bazéne musia mať ochranu proti vlhkosti. Rovnako musia odolať striekajúcej vode. Váš elektrikár bude vedieť, že musí použiť krytie minimálne IP44. Platí to aj pre kúpeľňové a exteriérové osvetlenie. Pri všetkých zásuvkách do 20 A, nielen v kúpeľni, musíme použiť doplnkovú ochranu prúdovým chráničom.
Zapamätajte si:
- aby ste nebehali pri rozsvecovaní a zhasínaní, zvážte automatický, časovo nastaviteľný spínač;
- pri chodbe a prechodovej miestnosti použite dva vypínače na oboch koncoch;
- v kúpeľni inštalujte zásuvkovú lištu pri zrkadle, pozor na umiestnenie nad vaňou, sprchou, umývadlom a aj pod ním;
- vypínače patria do výšky 120 – 140 cm, dočiahne na ne aj trojročné dieťa;
- nebojte sa dať zásuvky čo najnižšie k podlahe alebo priamo do podlahovej lišty;
- pri nízko umiestnených zásuvkách počítajte s detskou ochranou;
- zásuvky v kuchyni na veľké spotrebiče umiestnite napríklad do skrinky pod pracovnú dosku;
- vždy sa poraďte s elektrikárom.
Dobrý deň,
ako je to s inteligentnou inštaláciou? Všetky vypínače na svetlá plánujem dať bezdrôtové (nalepené len na stene). Samotne spínače sú v rozvodnej skrinke alebo je bezdrôtovo ovládaná priamo žiarovka. Je nutnosť mať aj mechanicky vypínač?
Dobrý deň, Michal,
vzhľadom k tomu, že je pri odpovedi na vašu otázku dôležité ukázať vám aj náhľadové obrázky elektroinštalačných schém, odpovieme vám v súkromnej správe.
Ďakujeme za pochopenie a želáme všetko dobré.
S pozdravom redakcia magazínu Electrend
Dobrý deň, tiež by ma to veľmi zaujímalo, je možné zaslať to aj mne? Ďakujem za porozumenie
Dobrý deň, pán Henrich,
samozrejme, odosielame vám to na váš email.
s pozdravom redakcia magazínu Electrend
dobrý deň môžete prosím tuto informáciu zaslať aj na môj mail?
ďakujem
Dobrý deň, Viktor,
žiaľ, to nie je možné. Článok je dostupný len vo forme článku.
S pozdravom redakcia magazínu Electrend