Pri výstavbe či rekonštrukcii domu vás čaká veľa rozhodovania vrátane výberu komponentov. Kompromisy určite nerobte v oblasti bezpečnosti, najmä ak ide o elektrické zariadenia, ako sú predlžovačky a zásuvky. Pri malých deťoch stačí chvíľa nepozornosti a môže nastať veľmi nepríjemná situácia. A vtedy si uvedomíte, že stačilo viac myslieť na bezpečnosť. Dobrá správa je, že na všetko sa viete dopredu pripraviť.
Deti vidia hračky všade
Svet bezpečnosti sa začína meniť práve v období, keď sa narodia deti. Pokiaľ ešte nebehajú, máte ideálnu príležitosť nainštalovať ochranné prvky. Plastové rohy na stoly, zabezpečenia na šuflíky a, samozrejme, ochrana pred elektrickými zariadeniami. V detskom veku sa všetko zdá ako skvelá hračka. Počítajte s tým, že sa dotknú úplne všetkého.
Z pohľadu bezpečnosti a detí sú najcitlivejšími miestami predlžovačky a zásuvky, na ktoré dosiahnu. Pokúste sa všetky elektrické spotrebiče dať do vyšších polôh. Minimálne dovtedy, kým deti nebudú mať 3 – 4 roky. Skvelým riešením sú zásuvky a predlžovačky s detskou ochranou – zabezpečia, že sa dnu nedostanú iné predmety okrem zásuvkovej vidlice. Ak nemáte zásuvky s detskými poistkami, použite do nich plastové kryty. Zabránia deťom vopchať dnu čokoľvek, čo do zásuvky nepatrí.
Vedeli ste, že…?
… väčšina predlžovačiek značky Legrand je vybavená detskou ochranou?
Bezpečné predlžovačky
Niektoré predlžovacie káble majú vypínač na rýchle zastavenie prísunu elektrickej energie. Umožňujú pohodlne odstaviť všetky elektrické prístroje bez toho, aby ste museli kábel vyťahovať zo zásuvky. Funguje to na rovnakom princípe ako vypínač na stene, ktorý zastaví tok elektrického prúdu.
Do predlžovačiek zapájajte spotrebiče s nižším odberom elektrickej energie, ako napríklad nabíjačku telefónu, počítač a televízor. Sú vhodné na krátkodobé použitie. Odborníci neodporúčajú zapájať do nich dlhodobo zariadenia ako práčka, elektrická rúra alebo elektrický ohrievač. Pred zapájaním vizuálne skontrolujte predlžovačku (najmä ak už je staršia ako dva roky). Voľným okom viete zistiť, či nie je prelomený alebo prasknutý káblik. Prípadne, či nie je roztavená.
Vlhkosť
Predstavte si situáciu: vyhadzuje vám v byte/dome istič. Často, ale nepravidelne. Netušíte, čo to môže byť. Jednou z odpovedí je práve vlhkosť v zásuvkách. Nie je to len záležitosť starých nehnuteľností. Proti vlhkosti môžete bojovať neustálym vetraním a kúrením v zime aspoň na 22 °C.
Pri zvýšenej vlhkosti použite vyšší stupeň krytia pri zásuvkách. Do kúpeľne alebo exteriéru sa používa minimálne IP44. Tento údaj nájdete na zadnej strane zásuviek (aj predlžovačiek). Čím je číslo vyššie, tým väčšiu ochranu ponúka. Prvá číslica hovorí o stupni zabezpečenia proti prachu, druhá proti vode.
Náš tip:
V ponuke Legrandu nájdete aj Plexo IP55 do nepriaznivého počasia a Plexo IP66 do agresívneho počasia, ktoré sa používa napríklad pri umývacích linkách.
Oblúková ochrana
Na zvýšenie bezpečnosti pri elektroinštaláciách používame oblúkovú ochranu. Toto zariadenie je zapojené do elektrického obvodu v kombinácii s istiacim zariadením, napr. ističom alebo prúdovým chráničom. Rozpojí obvod, ak deteguje poruchový elektrický oblúk, ktorý môže spôsobiť požiar.
Dokáže zabrániť požiaru pri poškodení kabeláže:
- nesprávnou montážou,
- preseknutím (napr. pri vŕtaní, hlodavcami),
- slabým kontaktom na svorke,
- opotrebovaním,
- chybou zásuvky.
Použitie oblúkovej ochrany sa odporúča ako doplnok k súčasne používaným istiacim prístrojom, ako sú poistky, ističe a prúdové chrániče. Výrazne zvyšuje zabezpečenie domácnosti. Oblúková ochrana je prémiový produkt, preto má vyššiu cenu. Odborníci sa zhodujú na tom, že táto novinka je budúcnosťou v oblasti bezpečnosti elektroinštalácií.
Všetky zásuvkové okruhy do 20 A, teda všetky jednofázové zásuvky v domácnosti, napríklad na práčku, TV, chladničku, musia byť chránené doplnkovou ochranou pomocou prúdového chrániča. Od 1. 7. 2019 musia ísť všetky svetelné okruhy cez chránič. V minulosti bol povinný iba svetelný okruh v kúpeľni a mokrom prostredí domácnosti.
Náš tip:
Oblúkovú ochranu Legrand nájdete aj v dvojkombinácii s ističom a v trojkombinácii s prúdovým chráničom a ističom.
Zapamätajte si:
- už pri projekte domu zvážte použitie zásuviek s bezpečnostnými prvkami,
- ochráňte deti použitím predlžovačiek s detskou ochranou,
- vo vlhkých miestnostiach použite krytie minimálne IP44,
- požiaru z elektroinštalácie zabránite použitím oblúkovej ochrany,
- vyššia investícia do ochrany znamená nižšie starosti neskôr.