10 krokov, ako vymeniť starú elektroinštaláciu

K výmene elektroinštalácie vás môže viesť prevencia, no aj havarijný stav aktuálnych rozvodov. Nad výmenou starej elektroinštalácie by ste však mali určite uvažovať, ak chystáte rekonštrukciu domu či bytu. Prácne vysekávanie a osádzanie nových káblov je najlepšie robiť počas iných prác a ideálne pred finalizáciou stien. Prinášame vám podrobný návod, podľa ktorého môžete pred začatím postupovať, aby vás v priebehu nič nezaskočilo.

1. Pred začatím si pripravte projekt

Ak sa pustíte do kompletnej rekonštrukcie, je vhodné pred demontážou starých súčastí začať s projektovaním novej elektrickej inštalácie. Výhodou novej inštalácie je, že ak vám v starej elektrickej inštalácii dôjde k poruche, môže to mať za následok prácne hľadanie príčiny a následné vysekávanie, opravovanie a vyspravovanie.

Náš tip:

V projekte obsiahnete celú rozvodnú sieť, no taktiež rozmiestnenie a počet výstupov jednotlivých ukončení siete. Budete tak mať možnosť doplniť alebo odstrániť zásuvky či osvetlenie v jednotlivých miestnostiach objektu.

2. Ak si neviete rady, poradí vám elektrotechnik

Počas prípravy projektu sa obráťte na elektrotechnika, ktorý má na výkon svojej práce osvedčenie. Vhodne vám poradí, ako má byť elektrická inštalácia nainštalovaná, prípadne odporučí, aký materiál si máte zaobstarať. Elektrotechnik vám taktiež poradí, ako správne dimenzovať jednotlivé prierezy káblov, ako zabezpečiť elektroinštalácie proti prepätiu či nebezpečnému dotyku.

3. Hlavný prívod elektrickej energie

Hlavný prívod je najdôležitejšou súčasťou celej inštalácie po hlavnom ističi. Správnym dimenzovaním prierezu prívodného kábla docielite aj vhodnú energetickú náročnosť bytu či domu.

4. Hliníkové káble – krehké a netrvácne

Bežnou praxou v minulosti bolo inštalovanie hliníkových rozvodov. Dnešné normy STN nepovoľujú použitie hliníkových káblov v zásuvkových a svetelných rozvodoch. Hliník podlieha sublimácii pod tlakom, teda ak naň časom dlhodobo niečo tlačí v jednom bode, jednoducho sa začne strácať. Práve v zásuvkových a svetelných obvodoch je veľa skrutkových spojov, preto je tento typ obvodov možnou príčinou budúcich problémov.

Ďalšou nevýhodou je krehkosť a nepružnosť. Hliníkový kábel sa dá ohnúť iba niekoľkokrát, potom sa zlomí. Nadpájanie a prípadné opravy predstavujú ďalšiu prácu a vytvárajú možné nebezpečenstvo.

5. Ochranné prvky

Správny návrh hlavného rozvádzača bytu/domu, istiace prvky jednotlivých obvodov, prúdové chrániče, prepäťová ochrana. V tomto bode vám opäť odporúčame obrátiť sa na kvalifikovaného odborníka, ktorý vám poradí presne a v súlade s platnými regulami. Z pohľadu technických noriem STN EN 33 2000, ktoré presne definujú výstavbu elektrických obvodov v jednotlivých priestoroch, je nutné dodržiavať pravidlá, ako napríklad správnu selekciu jednotlivých ističov, použitie prúdových chráničov a použitie prepäťových ochrán, dodržanie podmienky ochranného spájania neživých vodivých častí (priestor kúpeľne, kuchyne).

muz-stena-elektrina-prilba-zasuvka

6. Prepäťová ochrana

Domácnosti sa stávajú čoraz viac energeticky náročnejšími a jednotlivé zariadenia sú citlivejšie voči nezrovnalostiam v elektrickej sieti. Správny návrh prepäťovej ochrany chráni jednotlivé elektrické zariadenia a vy tak predídete ich poškodeniu. Majte na pamäti dodržanie jednotlivých stupňov prepäťových ochrán.

7. Dimenzovanie ochrán

Ochrana elektrického obvodu slúži najmä na ochranu proti úrazu elektrickým prúdom a je jedným z najdôležitejších aspektov projektovania novej elektroinštalácie v byte alebo dome. Jednotlivé zásuvkové a svetelné body musia byť ochránené prúdovým chráničom so správnou vypínacou charakteristikou a s presne definovaným vypínacím časom. Zvlášť elektrické obvody, ktoré sú v priestoroch so zvýšeným výskytom vody.

Náš tip:

Realizátor, prípadne odborník sa vás bude určite pýtať, aké spotrebiče budete používať v danej miestnosti. Napríklad či budete mať v kuchyni indukčnú varnú dosku, umývačku riadu a rúru na pečenie. Každý z týchto spotrebičov si vyžaduje svoj vlastný prívod elektrickej energie a zvlášť chránený elektrický obvod. Správne naplánovanie vyrieši budúce komplikácie a prípadné prerábky. Odporúčame vám preto pripraviť si plán miestností so spotrebičmi.

8. Výber materiálu

Výber jednotlivých prvkov elektroinštalácie by sa nemal niesť v duchu šetrenia. Elektrická sieť je v súčasnosti využívaná takmer neustále a spoľahlivosť či bezpečnosť nebývajú vždy prioritou lacných produktov. V prípade výberu materiálu vám odporúčame nechať si poradiť u predajcu, prípadne sa poraďte s realizátorom projektu.

9. Realizácia

Je bežnou praxou, že celá realizácia sa delí na dve etapy.

  • Prvou etapou je demontáž starých prvkov siete a príprava na inštaláciu nových. V tejto fáze budete určite vymieňať staré komponenty, demontovať ochranné prvky a pripravovať objekt na inštaláciu novej siete. Zároveň sa do stien vysekávajú aj priestory na nové vývody elektrickej siete, ktoré budú napájať zásuvky, osvetlenie, no taktiež napríklad aj automatické osvetlenie či samostatné elektrické spotrebiče. Mali by ste ich mať už vopred naplánované, ako sme informovali v bode č. 1.
  • Druhá etapa sa venuje inštalácii a zapájaniu. Elektrotechnik potrebuje zväčša pár dní na sfinalizovanie základnej inštalácie, natiahnutie nových rozvodov a prípadné zapojenie rozvodnej skrine. Predtým než si naplánujete inštaláciu, dôkladne sa s elektrotechnikom dohodnite, aké prípravy musia byť dokončené pred začatím práce v prípade, že ich bude vykonávať iný realizátor.

10. Odporúčania

Pri výbere elektrotechnika vám odporúčame vyberať na základe odporúčaní a nie na základe ceny. Pracovník bez kvalifikácie, ktorý síce prácu odvedie lacnejšie, vám môže s odstupom času priťažiť. Neodborne namontovaná elektroinštalácia je totiž rizikom pre zdravie, no taktiež sa môže odraziť na energetickej efektivite a spotrebe. Časom sa tiež môžu ukázať poruchy, ktoré budete musieť opravovať.

Zapamätajte si:

  • Ak si vyberiete odborníka, pripravte si podklady a plánovaný finančný rozpočet, ktorý ste ochotní investovať.
  • Celý projekt si vzápätí spoločne naplánujete a dohodnete približný termín realizácie.
  • Nezanedbajte ani výber materiálu, ktorý použijete.
  • V showroome Legrand vám ochotne a zadarmo odborníci poradia s výberom nielen funkčného, ale aj esteticky vhodného materiálu do vášho domu či bytu.

12 KOMENTÁRE

  1. Do elektroinštalácie nemá laik ani čo i len nazerať!!! Projektant cez elektro je dobre drahý. A kto z vás si dal urobiť východiskovú a riadnu revíziu elektroinštalácie doma, v byte? Takže bude treba prívod 400V AC a to 5-vodičový a v byte to komplet povymieňať. K zásuvkám pre 230V AC viesť 3 vodiče. A nezabudnúť na prúdové chrániče. V kúpeľni je to dnes už nutnosť. Žiadne Wago svorky či iné zastrkovacie sprostosti, treba riadne a poctivo uchytiť vodiče vo svorkách, svorkovniciach, vyhnite sa poľskému elektroinštalačnému materiálu! Veľkým oblúkom!. Pozor na kovové kryty vypínačov a zásuviek – dovezené napríklad z Británie. A navyše zásuvky majú úplne iné vývody oproti „našim“.

    • Zdravim,by ma zaujímalo,na čo potom rôzne Wago svorky vyrábajú,keď vy ich v elektroinštalácii neodporucate..? Podľa mňa je to výborná vec..

    • Jako neviem s kade mate ze su wago svorky sprostosti asi ste nikdy v zivote nevidela realnu elektroinstalaciu spínačov treba si to vyskušať namontovat 40 spínačov s cokoladkami a uvidime ako vám bude zápestie omínať .D

    • wago su preukazatelne lepsie ako tzv. cokoladky. ak neviete preco, tak si to nastudujte. Wago svorka vytvara trvaly tlak na vodic kedze spoj je „napruzeny“. nevyhnutne pri wago svorkach je vsak dodrzanie presnej dlzky odizolovania.

  2. Dobry den, je povinnost (s nejakou oporou v zakone alebo v nejakej norme) mat pri rekonstrukcii bytu aj projekt elektroinstalacie? Klientka, ktorej som byt predal (a na ktorom mi firma zrealizovala aj novu elektroinstalaciu)si to odomna pozaduje. Budem Vam velmi vdacny, ak mi odpoviete.

    • Dobrý deň, pán Lukáš

      Čo sa týka rekonštrukcie elektroinštalácie je povinnosť realizačnej firmy vyhotoviť realizačný projekt a plán skutočného vyhotovenia. Bez realizačného projektu a plánu skutočného vyhotovenia nie je možné napísať východiskovú revíziu. Konkrétne je to písané v norme STN 33 2000-6 a v Zákone 124 sa tiež píše, že povinnosťou prevádzkovateľa je po dokončení prác na elektrickej inštalácií alebo aj počas prevádzkovej doby vykonávať pravidelné revízie ako aj to, že podmienkou na vyhotovenie východiskovej revízie je realizačný projekt a plán skutočného vyhotovenia. Ak sa jedná o starú elektroinštaláciu, kde sa iba niečo dorobilo, tak tam to nie je treba, ale v tomto prípade má na to kupujúci právo.

      S pozdravom redakcia portálu Electrend

  3. Dobrý deň chcem sa opýtať ci je možné meniť rozvody aj po izbách samostatne alebo sa to dá len naraz v celom dome ? Že prv sa spraví napr. Kuchyňa kúpeľňa a o rok obývačka detská izba

    • Dobrý deň, Mária

      Áno elektroinštalácia sa dá vykonať aj postupne po jednotlivých miestnostiach, vo veľa prípadoch sa to ani inak nedá, nakoľko ľudia musia v čase rekonštrukcie niekde bývať. Ideálne je začať z jedného konca domu a postupne vykonať rekonštrukciu až do konca, po jednotlivých miestnostiach. Je to trocha dlhší proces, ale je to zväčša jediné riešenie.

      Držíme vám palce, s pozdravom redakcia portálu Electrend

  4. Dobrý deň.
    Mám otázku k prepäťovej ochrane.
    Rekonštruujeme 3i byt v paneláku.
    Je vhodné resp. potrebné použiť v novom bytovom rozvádzači, na vstupe bytu prepäťovú ochranu ?
    Hlavné rozvody v stupačke sú staré hliníkové, prívod do bytu je 1f. , dvojžilový hliníkový…
    aký typ prepäťovej ochrany by bol v tomto prípade vhodný ?
    Ďakujem.

    • Dobrý deň, pán Ján,

      Určite odporúčame prepäťovú ochranu v tomto prípade prepäťovku B+C – 1 modulovú iba pre vodič L .

      Všetko dobré,
      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.