Dnešná rýchla, multimediálna doba na nás valí zo všetkých strán obrovské prívaly dát. Tie, ktoré sú pre nás dôležité, treba vo vlastnom záujme zálohovať. Mali by sme ale myslieť aj na záložné zdroje energie. Sú bežné v kritických a nepretržitých prevádzkach, ale aj kanceláriách. Ak pracujeme na PC z domu, prípadne máme doma menšiu dátovú serverovňu a multimediálnu sieň, mali by sme mať UPS záložný zdroj aj doma. Pre istotu.
Čo to je a načo to potrebujeme?
UPS je skratka anglického slovného spojenia Uninterruptible Power Supply, v preklade zdroj nepretržitého napájania. Nie je to teda naftový či benzínový exteriérový motorový agregát. Záložný zdroj UPS je efektívne riešenie udržania vášho počítačového, multimediálneho či iného pracoviska v činnosti, keď vypadne elektrická energia. Ale aj v prípade nestability vstupného napájacieho napätia.
Dnešné domáce a kancelárske UPS sú pomerne malé mašinky vo veľkosti bežného PC. Nezaberajú teda veľa miesta. Sú prakticky nenahraditeľné, keď potrebujete doma, alebo v kancelárii spoľahlivo zabezpečiť nepretržitú prevádzku bez výpadkov. Nízku hlučnosť ocenia určite všetci, nielen zvukári v nahrávacích štúdiách. Rovnako aj ekologickú energetickú náročnosť. Záložné zdroje UPS slúžia v:
- domácnostiach,
- kanceláriách,
- automatických prevádzkach,
- výpočtových strediskách,
- serverovniach,
- operačných sálach,
- priemysle.
Výkon a aj doba neprerušovaného napájania je na výber, na mieru podľa preferencií a požiadaviek.
Čo je doma, to sa počíta
Ak máme doma či v homeoffice vyťažené PC alebo iné zariadenia, záložný zdroj sa nám určite zíde. Nepotrebujeme predimenzované riešenia, aktuálne home varianty v pohode zvládnu aj menšiu kanceláriu alebo telefónnu ústredňu. Podľa záťaže nám stačí zálohovanie napájania do 850 VA, s dobou zálohovania 5-30 minút. Má pasívne chladenie a tichú prevádzku. Tie nad 1000 VA sú vybavené ventilátormi, ktoré robia hluk. Samozrejme s pokročilejšími funkciami, mikroprocesorovým riadením, autotestom, ochranou pred napäťovými špičkami a vymeniteľnou batériou. Domáci záložný zdroj je prioritne určený napríklad pre domáce dátové siete, automatické brány a ďalšie zariadenia.
Náš tip:
Domov, pre home office či menšiu kanceláriu sú ideálne UPS produktového radu Keor multiplug, Keor SP, resp. Niky S od Legrandu. Malé, šikovné, tiché, výkonné, s optimálnou úrovňou ochrany kontrolovanou mikroprocesorom. Doba zálohovania je do 30 minút.
UPS pre office užívateľské prostredie
Ak nemáte v kancelárii vyriešené UPS zálohovanie, mali by ste nad ním začať uvažovať. Iste, nie sme v rozvojovej krajine, kde sú výpadky elektrickej energie bežné. Ak k výkyvu či prerušeniu dodávky elektriny skôr či neskôr dôjde, vaše PC, servery, záznamníky kamerového systému a iné zariadenia ho ani nezaznamenajú. Bez výpadku budú pracovať na zálohe. Kanceláriu v pohode utiahne zariadenie s vyšším počtom výstupov z UPS, štandard je 6 a viac. Samozrejmosťou by mala byť:
- ochrana pred preťažením a skratom,
- nastaviteľné výstupné napätie,
- dátová ochrana.
Ideálne pre:
- kancelárske,
- menšie firemné siete,
- pokladne,
- bezpečnostné systémy.
Vedeli ste, že…?
niektoré modely UPS majú tak nízku hlučnosť, že sú podľa príslušných noriem zaradené do kategórie: nehlučné?
Riešenia pre serverovne a väčšie firmy
Určite potrebujete záložné zdroje aj v serverovniach, automatizovaných linkách, väčších firemných pracoviskách, pri telekomunikačných zariadeniach. Na výber sú výkonné riešenia na zálohovanie napájania od 1000 do 10 000 VA. Doby zálohovania sú rôzne, dajú sa navyšovať pridávaním batériových modulov. Pokročilé UPS systémy je možné testovať a aj riadiť vzdialene. Nepretržitú prevádzku zariadení aj v prípade ich poruchy, preťaženia či nevyhnutnej údržby zabezpečuje vstavaný bypass.
Infraštruktúra a kritické aplikácie
Sofistikované riešenia slúžia ako redundantné, teda nadštandardne dimenzované, nepretržite dostupné záložné systémy. Pretože pracujú na miestach, kde by dôsledky výpadkov elektrickej energie mohli spôsobiť aj ohrozenie zdravia alebo životov, prípadne obrovské materiálne škody.
- Modulárne UPS zvládnu napájanie 10-120 KVA.
- Konvenčné do 800 KVA.
- Paralelné až do 4800 KVA.
Záložné trojfázové zdroje sú určené najmä pre dátové centrá, ale aj ako zabezpečenie evakuačných výťahov, či požiarno-bezpečnostných zariadení. Sú dimenzované ako záloha napájania pri kritických inštaláciách v zdravotníctve, dopravnej infraštruktúre, priemysle, bankovníctve, ale aj vo veľkých technologických celkoch.
Zapamätajte si:
- UPS záložné zdroje nie sú benzínové či naftové agregáty,
- slúžia ako záloha pri výkyvoch alebo výpadkoch dodávok elektrickej energie,
- doba prevádzky počas výpadku je od 5 minút do nekonečna,
- home riešenia sú určené pre domácnosti a malé kancelárie,
- office záložné zdroje slúžia vo väčších kanceláriách a menších prevádzkach,
- existujú aj zostavy pre serverovne a väčšie firmy,
- maximálne dimenzované systémy sú určené pre nemocnice, dátové centrá, priemyselné a technologické prevádzky.
Kto by mal investovať do UPS?
Každý. Zvlášť, keď sa cena home zariadenia pohybuje okolo 150 €. Je neporovnateľná s tým, akým škodám dokáže UPS zabrániť (poškodenie hardware, strata neuložených dát). Jeho úlohou je chrániť dáta a aj zariadenia, informačné systémy a technológie. Hlavne tie, ktoré sú citlivé na poškodenia vplyvom výkyvov alebo výpadkov elektrickej energie. Preto naozaj nie je dôvod váhať, či treba investovať do zariadenia, ktoré dokáže zachrániť dáta, zariadenia a technológie s rádovo vyššou hodnotou.