Už na prvé počutie to znie ako niečo, čo by mal robiť skúsený elektrotechnik. Vždy je však dobré vedieť aspoň dôležité základy. Preto sa dozviete, aké parametre sú rozhodujúce pre kladenie káblov, časy, druhy kabeláže, cez čo viesť káble, a pridáme aj zopár rád. V elektrotechnike má všetko svoje normy a aj načasovanie. To je rozhodujúce pri každom úspešnom projekte. No najvyššiu prioritu má bezpečnosť.
Projekt, topológia
Ak ste v štádiu výstavby domu, povinnou súčasťou projektu je aj plán elektroinštalácie. Projekt by nemal chýbať ani pri rekonštrukcii. Na mape by mali byť zakreslené všetky káblové cesty od centrálneho prívodu až po posledné ukončenie. Mapujte a plánujte vždy s odborníkom, ktorý vám dá tie správne odpovede – aj na otázky, o ktorých ani neviete. Od vynájdenia elektrickej kabeláže platí základné pravidlo: „ťaháme“ vždy vodorovne a zvislo, nikdy nie šikmo ani nijako inak.
Kedy „ťahať“?
Závisí to aj od spôsobu inštalácie. Ak chcete mať kabeláž v stenách, podlahách či stropoch, je zbytočné ju ukladať, keď už máte vymaľované. Ideálne teda po dokončení hrubej stavby, pred omietaním. Ak sa rozhodnete pre kabeláž na omietku, ideálne až vtedy, keď je vymaľované.
Správne časy
Pri rúrkovej inštalácii pod omietku sa vodiče kladú do ochranných rúrok (trubiek). Klásť sa môžu aj pri inštalácii pred omietaním. Prístroje, svietidlá a ďalšie spotrebiče môžete montovať dva dni po vymaľovaní. Projektant, ale aj elektrotechnik vašej stavby či rekonštrukcie poznajú okrem noriem aj všetky správne časy.
Druhy inštalácií vodičov a káblov
- v tehlových a kvádrových stavbách: ukladanie na omietku, do omietky, pod omietku,
- v panelových stavbách: v betóne, v dutých stenách,
- v kanálových systémoch: v inštalačných kanáloch, pod chodbami,
- zvláštne inštalácie: v zemi, vonkajšie vedenie, na káblových konzolách.
Páni majstri elektroinštalatéri, samozrejme, vedia, ktorý druh elektroinštalácie sa hodí na ktorý druh stavby. Nechajte si poradiť. Okrem problémov ušetríte aj peniaze.
Káblové vývodky, priechodky
Príruby, ale aj systémové veká a priechodky sú veľmi dôležité komponenty. Slúžia na funkčné zabezpečenie priechodu kabeláže cez stenu. Musia niečo vydržať technicky, mechanicky a aj teplotne. Materiály a veľkosti sú rôzne aj podľa typu, materiálu a vlastností steny, cez ktorú vedú káble. A, samozrejme, aj podľa priemeru chráničky a kabeláže. Výšku, umiestnenie a tiež označenie týchto inštalačných komponentov určí projektant a elektroinštalatér.
Vedeli ste, že…?
Ak navŕtate „živý“ kábel v stene, o ktorom ste nevedeli, môže to mať tragické následky? Nie je to vždy len o „vymlátených poistkách a ističoch“. Dbajte na svoju bezpečnosť. Nie každý, koho už niekedy „potriaslo“ 230 voltov, mal šťastie a prežil.
Štatistiky úrazovosti sú jednoznačné: najviac vážnych a smrteľných úrazov nevzniká v doprave, ale v domácnostiach. Vysoké percento týchto úrazov má na svedomí práve elektrina.
Preto pozor! Ak musíme vŕtať, tak bezpečne. Prevencia je celkom jednoduchá:
- pracovná obuv s nevodivou podrážkou a špicou,
- izolované rukavice,
- kvalitné náradie s izolovanými rukoväťami.
Zásah elektrickým prúdom môže spôsobiť popáleniny, šok, poruchy nervového systému, ale aj náhle zastavenie srdca a dychu. Technickou prvou pomocou je vypnutie zdroja elektriny. Až potom nastupuje zdravotnícka prvá pomoc, teda:
- zamedzenie dôsledkov šoku,
- udržiavanie pri vedomí,
- prípadne oživovanie do príchodu profesionálnych záchranárov.
Majte na pamäti:
Káble sa „ťahajú“ vždy:
- v niečom
- na niečom
- alebo niečím, pomocou niečoho
Konkrétnejšie:
- chráničky
- žľaby
- úchytky
- príchytky
- Rúrky (trubky)
- kanály
- priechodky
- mostíky
Musia spĺňať materiálové normy a požiadavky. Aj z pohľadu trvácnosti, mechanickej či tepelnej odolnosti a bezpečnosti – kabeláže, ale aj ľudí. Bezpečnosť elektrickej inštalácie je popri funkčnosti najzásadnejšou požiadavkou. Kabeláž musí vždy inštalovať osoba s odbornou spôsobilosťou.