Systémy smart a inteligentnej elektroinštalácie síce prenikajú do našich domácností pomaly, no v životoch ľudí s hendikepom a starších ľudí môžu spôsobiť doslova revolúciu. Prinášame vám prehľad toho, aké činnosti vám môže smart elektroinštalácia zjednodušiť.
Základom je smart alebo inteligentná elektroinštalácia
Hoci v obchodoch nájdete veľké množstvo tzv. smart spotrebičov, komplexné ovládanie domácnosti vám ponúkne iba smart elektroinštalácia. Tá vám umožní ovládať osvetlenie, kúrenie, žalúzie, elektronické zámky, kamery atď. Inteligentná elektroinštalácia navyše dokáže niektoré procesy automatizovať, napr. sama zníži teplotu po vašom odchode z domácnosti, aby ušetrila energiu.
Srdcom takéhoto systému je zvyčajne centrálna jednotka, ktorá komunikuje s ostatnými zariadeniami. V mnohých prípadoch dokáže komunikovať dokonca bezdrôtovo.
Systém potom môžete ovládať buď pomocou pevne zabudovaného ovládacieho panela, smartfónu, tabletu, smart televízora, alebo dokonca hlasom. Ak máte problémy s pohybom, nemusíte teda vôbec opustiť miestnosť, kreslo či lôžko kvôli tomu, aby ste zapli či vypli svetlo, stiahli žalúzie, zmenili teplotu v miestnosti, otvorili dvere návšteve či dohliadli na okolie vášho domu.
Systémy smart elektroinštalácie pritom vôbec nemusia byť nákladné. Ich výhodou je modularita, takže môžete začať s nutným minimom za pár stoviek eur a postupne systém rozširovať o ďalšie prvky.
Ovládajte domácnosť na diaľku
Pomocou smart či inteligentnej elektroinštalácie môžete ovládať:
- Osvetlenie – Viete zapínať a vypínať svietidlá v ľubovoľnej miestnosti v príbytku, načasovať ich zapnutie a vypnutie či dokonca meniť farbu svetla v prípade, že máte svietidlá vybavené farebnými žiarovkami.
- Kúrenie a chladenie – Pomocou smart termostatu môžete na diaľku zmeniť teplotu v miestnosti, nebudete tak musieť vstávať a termostat nastaviť ručne. Niektoré termostaty dokážu ovládať aj chladenie.
- Žalúzie – Môžete ich vysunúť úplne nahor, spustiť nadol alebo nastaviť ich polohu. Na to však musia byť vybavené motorčekom a riadiacou jednotkou. Vďaka tomu nebudete musieť obchádzať všetky okná v dome či byte a žalúzie ručne sťahovať.
- Akýkoľvek spotrebič pripojený do zásuvky – Prostredníctvom smart zásuvky môžete zapínať a vypínať napr. stolné lampy, ventilátory, elektrické vykurovacie konvektory, chladničku a v podstate všetky zariadenia, ktoré sa po privedení napätia neprepnú iba do pohotovostného režimu (ako napr. televízor či počítač).
- Hudbu a video – Ak máte systém prepojený s audio sústavou či smart TV, môžete si navoliť prehrávanie hudby alebo videa priamo pomocou smartfónu či hlasu.
Pomocou tzv. scenárov môžete vykonávať aj viacero akcií jediným dotykom, resp. pokynom. Pre ilustráciu – pred spaním môžete jediným povelom vypnúť všetky svetlá, stiahnuť všetky žalúzie a spustiť tlmenú relaxačnú hudbu. Niektoré systémy smart elektroinštalácie sú vybavené špeciálnymi tlačidlami, ktoré prepnú scenár jediným stlačením.
Niektoré spomenuté funkcie, ako osvetlenie, žalúzie či scenáre, môžete ovládať aj pomocou bezdrôtových vypínačov. Na rozdiel od tých klasických ich nemusíte zasekať do steny, stačí ich jednoducho nalepiť (sú napájané batériami) – či už na stenu, alebo pokojne aj na nábytok. Neskôr ich môžete kedykoľvek premiestniť podľa potreby.
Bezpečnosť nadovšetko
Okrem komfortu sa smart elektroinštalácia postará aj o vašu bezpečnosť. Pomocou smart videovrátnika môžete cez smartfón či tablet sledovať, kto stojí pred dverami, a otvoriť mu na diaľku pomocou elektromagnetického zámku. Okolie vášho domu zasa postrážia smart kamery, ktoré sú k dispozícii aj v bezdrôtovej verzii.
Vynikajúcim bezpečnostným prvkom sú aj tzv. inteligentné tlačidlá. Môžete im priradiť rôzne funkcie, niektoré systémy smart či inteligentnej elektroinštalácie vám po ich stlačení umožnia privolať asistenciu. Vami určenej osobe systém pošle notifikáciu na smartfón o tom, že potrebujete pomoc.
Pred neočakávanými udalosťami vás môžu ochrániť smart detektory požiaru, detektory úniku plynu, prípadne detektory úniku vody. O vašu bezpečnosť sa postarajú aj detektory pohybu či rozbitia skla.
Revolúcia v podobe hlasového asistenta
Hlasový asistent nie je zariadenie, ale internetová služba, ktorú môžete využívať prostredníctvom smartfónu, tabletu, smart reproduktora, smart TV či niektorých smart spotrebičov.
Pomocou hlasových pokynov môžete ovládať celý systém smart domácnosti – napr. pokynmi typu „zapni svetlo v kuchyni“, „stiahni žalúzie v obývačke“ a pod. Okrem toho si však môžete navoliť prehrávanie hudby či videa, ako aj zisťovať rôzne informácie, napr. o počasí, otváracích hodinách obchodov či dopravnej situácii na konkrétnych cestách. Asistent vám tiež prečíta e-maily alebo webový obsah a umožní vám nadiktovať správy, poznámky, nákupné zoznamy atď.
Hlasoví asistenti fungujú bez jediného pohnutia prstom, prinášajú teda skutočnú revolúciu aj do životov ľudí s ťažkým hendikepom.
Medzi najznámejších hlasových asistentov patria Google Assistant, Amazon Alexa a Apple Siri. Najväčšou nevýhodou je, že ani jeden z týchto asistentov zatiaľ (apríl 2020) nerozumie slovenčine ani češtine, iba niektorým svetovým jazykom. Samozrejme, hlasového asistenta musí podporovať konkrétny systém smart či inteligentnej elektroinštalácie.(podporuje ich napr. Legrand Valena™ Life s Netatmo).
Zhrnutie:
- smart elektroinštalácia vám umožní ovládať osvetlenie, žalúzie, kúrenie, chladenie, prehrávanie hudby či videa a mnoho ďalšieho bez toho, aby ste museli vstávať z kresla či lôžka,
- inteligentná elektroinštalácia dokáže niektoré z týchto procesov automatizovať,
- systém sa postará aj o vašu bezpečnosť – prostredníctvom kamier môžete sledovať, kto sa pohybuje v okolí domu, kto stojí pred dverami a dôveryhodnej osobe otvoriť pomocou elektromagnetického zámku,
- skutočnú revolúciu do života ľudí s hendikepom prinášajú hlasoví asistenti, ktorí vám v spojení so smart či inteligentnou elektroinštaláciou umožnia ovládať celú domácnosť iba hlasom – bez pohnutia.