LED svietidlá sa stali dominantnou formou osvetlenia so širokým spektrom rôznych použití. V porovnaní s konvenčnými svietidlami majú nespočetne veľa výhod. Nielenže majú vyššiu účinnosť, extrémne dlhú životnosť a veľkú odolnosť voči mechanickému poškodeniu, no vyznačujú sa aj nízkou spotrebou elektrickej energie. Nie nadarmo sa o LED osvetlení hovorí ako o svetelnom zdroji budúcnosti. Napriek svojim nepochybným kvalitám sa môžete pri jeho používaní stretnúť s určitými negatívnymi javmi.
Svietenie LED žiarovky aj po vypnutí
LED žiarovky potrebujú na svoje fungovanie malý príkon. Z tohto dôvodu ich dokáže rozsvietiť aj veľmi nízke napätie. LED osvetlenie tak niekedy môže svietiť aj chvíľu po tom, čo stlačíte vypínač. V elektrickom obvode sa totiž nachádza dostatočne veľké množstvo zostatkového prúdu na niekoľko sekúnd svietenia.
Najčastejšie sa s takýmto správaním LED osvetlenia môžeme stretnúť na chodbách a vo veľkých miestnostiach, ktorými vedú dlhé elektrické káble. Vo vodičoch medzi LED osvetlením a vypínačom dochádza k indukcii elektrického napätia, alebo ide o prejav zostatkového prúdu. Tento jav môže byť nežiaduci, hlavne keď LED žiarovka po vypnutí svieti dlhší čas, alebo ešte horšie, nepríjemne bliká.
Vedeli ste že…?
Kompenzátor bol vyvinutý na prepojenie LED svetiel s nižším výkonom na dotykový vypínač. Odstraňuje spodnú hranicu výkonu a umožňuje spínanie pomocou dotykových vypínačov už od 1 W záťaže.
Ako sa zbaviť blikania LED svietidiel?
V prvom rade chceme podotknúť, že tento úkaz nemá negatívny vplyv na životnosť LED žiaroviek a ani sa nepodpíše na zvýšenej spotrebe elektrickej energie. Je to však bezpochyby nepríjemnosť, ktorú sa mnoho ľudí rozhodne vziať do vlastných rúk a vyriešiť.
Najuniverzálnejším spôsobom, akým sa dá problém blikajúcich LED žiaroviek vyriešiť, je inštalácia kompenzátora. Nejde o nič zložité, vo väčšine prípadov stačí toto zariadenie paralelne pripojiť k svietidlu v danom svetelnom okruhu. Keďže je možné kompenzátor pripojiť do obvodov, ktoré disponujú viacerými vypínačmi, je jeho použitie vhodné aj v dlhých chodbách, schodiskách a rozsiahlych miestnostiach.
Vedeli ste že…?
Kompenzátor sa pripája k záťaži paralelne a je schopný zabezpečiť optimálny prechodový odpor, čím umožňuje napojenie dotykového vypínača bez nutnosti použitia N vodiča.
Zoznámte sa s kompenzátorom
Kompenzátor výkonu predstavuje efektívne riešenie, ktoré odstráni blikanie a zlepší charakteristiky stmievania LED svietidiel. Svoje uplatnenie nájde pri použití dotykových vypínačov. Tie si pre svoje fungovanie vyžadujú záťaž s minimálnou hodnotou 15 W. Keďže súčasné LED svetlá túto požiadavku väčšinou nespĺňajú, je potrebné pripojiť kompenzátor. Ten zaistí optimálne napájanie tak, aby vypínač fungoval správne.
Kompenzátor možno použiť pri:
- Blikaní LED žiaroviek po vypnutí.
- Spontánnom zapínaní alebo vypínaní svietidiel.
- Nereagujúcom (zle reagujúcom) vypínači.
- Nízkej pripojenej záťaži.
- Transformátore LED pásov napojenom k vypínaču.
- Vypínači pripojenom k smart žiarovke na diaľkové ovládanie.
Ako vidíte, kompenzátory sú účinnou cestou, ako sa zbaviť neželaného správania LED svietidiel. Ich použitie je jednoduché a sú zároveň aj cenovo dostupné.
Nárazový prúd
Bezprostredne po zapnutí odoberá LED svietidlo až 250-násobok nominálneho prúdu z dôvodu nabíjania kondenzátorov v zdroji napájania. Táto špička prúdu síce vo väčšine prípadov trvá kratšie než 1 ms, no môže spôsobiť namáhanie kontaktov. Riziko je ešte väčšie v systémoch s viacerými LED zariadeniami zapojenými paralelne.
Tieto problémy sa dajú riešiť v už existujúcich inštaláciách použitím prvkov na obmedzenie špičky nárazového prúdu (obmedzovačov prúdu) a vhodných ističov.
S nárazovým prúdom je najlepšie počítať už pri návrhu osvetlenia a prispôsobiť k nemu jeho topológiu. Častým riešením je vytvorenie viacerých istených okruhov alebo využitie postupného zapínania zdrojov.