7 najčastejších chýb pri rekonštrukcii elektroinštalácie v byte

Prerábky bytov sú spojené s nemalými nákladmi, majitelia sa preto často snažia ušetriť aj na úkor bezpečnosti a komfortu elektroinštalácie. V článku vám prezradíme, v ktorých konkrétnych prípadoch by sa vám mohlo šetrenie vypomstiť. Ako sa toho vyvarovať.

1. Ponechanie časti elektroinštalácie v pôvodnom stave

Na rekonštrukcii elektroinštalácie v byte je jednou z najdrahších položiek sekanie drážok do stien (najmä pri paneloch). Niektorí majitelia bytov preto pri rekonštrukcii nechávajú časť elektroinštalácie v pôvodnom stave, čo je veľmi nebezpečné.

Staršie elektroinštalácie bývali realizované hliníkovými vodičmi, ktoré sa pod tlakom utiahnutej svorky splošťujú (hliník tzv. tečie). Uvoľnená svorka má vysoký prechodový odpor, zahrieva sa, a neskôr sa v nej môže vytvoriť až elektrický oblúk („iskrenie“). Výsledkom môže byť poškodenie elektroinštalácie až požiar. Tenké hliníkové vodiče používané na zásuvky a svietidlá sa navyše pri manipulácii ľahko lámu. Okrem toho, v dvojvodičovej elektroinštalácii, aké sa používali kedysi, sa pri uvoľnení neutrálneho vodiča môže na vodivom kryte el. zariadenia objaviť životu nebezpečné napätie.

Rekonštrukcia bytu by teda mala zahŕňať výmenu celej elektroinštalácie za trojvodičovú s použitím medených vodičov. Namiesto sekania môžete káble zapracovať do medzery na spoji panelov, prípadne ich ukryť pod sadrokartónový podhľad alebo do dutej podlahovej lišty.

2. Chýbajúce slaboprúdové rozvody

V dnešnej dobe sa veľa ľudí spolieha na bezdrôtové WiFi pripojenie k internetu, ktoré dokážu využiť nielen smartfóny a tablety, ale aj stolné počítače a dokonca väčšina moderných smart televízorov.

Intenzita WiFi signálu však pri prechode stenami slabne, v prípade panelákových železobetónových stien omnoho intenzívnejšie ako pri tehlových. Dôsledkom je vždy zníženie rýchlosti pripojenia, aby ostala zachovaná jeho stabilita. Takýmto spôsobom sa vám rýchlosť internetového pripojenia môže znížiť až na tretinu oproti prípadu, kedy by ste použili kábel. Prejaví sa to nielen pomalším načítavaním webových stránok, ale napr. aj nemožnosťou streamovania videa z internetu (napr. cez populárne služby ako Netflix).

Čiastočne to môžete vyriešiť použitím WiFi routera, resp. prístupového bodu vyššej triedy. Najlepším riešením však je prepojiť počítač, smart TV a ďalšie zariadenia, ktoré to umožňujú, s routerom či iným sieťovým zariadením pomocou LAN kábla.

Tip pre vás:

Pri inštalácii slaboprúdových rozvodov nezabúdajte ani na ďalšie, ako napr. TV signál, ozvučenie, pripojenie termostatu a pod.

3. Slabé osvetlenie

Svetla nie je nikdy dosť. Myslite na dostatočné osvetlenie pracovných stolov, či už vo vašej pracovni, alebo v detských izbách. Silné osvetlenie si zaslúži aj kuchyňa, obzvlášť pracovná plocha, ktorú budete používať na úpravu surovín na varenie.

Hlavným parametrom je intenzita osvetlenia udávaná v luxoch (lx), pričom platí, že intenzita 1 lx zodpovedá svetelnému toku 1 lm (lumen) dopadajúcemu na plochu 1 m2. Pre kancelárske práce je odporúčaná intenzita osvetlenia 500 lx, pre jemné práce, ako kreslenie či rysovanie, je to 750 lx.

V praxi sa však svetlo od rôznych plôch odráža a mnohé ho zase pohlcujú, intenzita sa preto zvykne predimenzovať aspoň o 25 %. Okrem intenzity osvetlenia vstupuje do hry napr. aj uhol oslnenia, tvar tienidla svietidla a pod., presný výpočet preto nie je jednoduchý.

Tip pre vás

S dimenzovaním osvetlenia pre jednotlivé miestnosti vám môže pomôcť interiérový dizajnér, prípadne projektant elektroinštalácie.

4. Žiadne vykurovanie kúpeľne

Ak máte v byte kúpeľňu s oknom do exteriéru, patríte medzi tých šťastnejších. Ostatní majitelia bytov sa môžu stretnúť s problémom, ako odviesť vlhký vzduch po sprchovaní či kúpeli. Absolútnou nevyhnutnosťou je teda ventilátor napojený na odsávacie potrubie. Nezabudnite preň nechať pripraviť prívod a vypínač – obvykle bývajú napájané zo svetelného okruhu kúpeľne.

Pre rýchlejšie vysušenie vzduchu, ale aj príjemnejšie používanie kúpeľne by ste nemali zabúdať ani na jej vykurovanie. Nie vždy však máte v kúpeľni možnosť napojenia na ústredné vykurovanie. V tom prípade vám príde vhod inštalácia elektrického podlahového kúrenia, ktoré je energeticky nenáročné, keďže vykuruje malú plochu.

Alternatívou môže byť aj rebríkový radiátor, ktorý môže byť napojený na centrálne teplovodné vykurovanie, alebo má vsadené vlastné elektrické ohrievacie teleso. Nezabudnite preň teda pripraviť zásuvku.

Tip pre vás:

Rebríkový radiátor môžete použiť aj na rýchlejšie sušenie uterákov a oblečenia. Má na to ideálny tvar.

5. Jeden prúdový chránič na celý byt

Slovenské technické normy v súčasnosti odporúčajú použitie prúdového chrániča pre všetky zásuvkové i svetelné obvody v bytoch a domoch.

V snahe ušetriť však väčšina ľudí použije jediný chránič na celú elektroinštaláciu. Výsledkom pri poruche elektroinštalácie, el. zariadenia či elektrospotrebiča je potom nemožnosť chránič zapnúť a tma v celom byte. Odhalenie poruchy pritom môže trvať aj niekoľko hodín. Lepšie je teda použiť samostatný chránič na zásuvkové a samostatný na svetelné elektroinštalačné okruhy.

Vedeli ste, že…?

Prúdové chrániče sú dôležitým bezpečnostným prvkom elektroinštalácie, ktoré dokážu zabrániť smrteľným a ťažkým úrazom el. prúdom. Okrem toho chránia elektroinštaláciu aj pred požiarom. Renovácia bytu by teda mala zahŕňať aj ich použitie, dôrazne neodporúčame šetriť tým spôsobom, že ich v elektroinštalácii nepoužijete.

6. Chýbajúce zásuvky

Zásuvky zvyknú mnohým ľuďom chýbať najmä na miestach s televízorom a počítačom, ako obývačka, pracovňa či detská izba. K týmto zariadeniam obvykle pribudne aj ďalšie príslušenstvo (HiFi systém, monitor, tlačiareň atď.), a tak sa môže stať, že ani tri zásuvky nebudú stačiť.

Ak chcete používať nočnú lampu a zároveň cez noc nabíjať smartfón či iné zariadenie, prídu vám vhod aspoň dve zásuvky pri každom nočnom stolíku. Nezabudnite ani na zásuvky v kúpeľni, a to nielen na pripojenie práčky, ale tiež napr. na fén, nabíjanie holiaceho strojčeka či el. zubnej kefky. Nevyhnutné sú aj v kuchyni pri pracovnej ploche, kde budete používať napr. mixér, kuchynský robot, odšťavovač, kávovar či ďalšie kuchynské spotrebiče.

Vďaka inštalácii dostatočného počtu zásuviek nebudete musieť siahať po predlžovačkách, ktoré by ste mali používať iba na dočasný rozvod el. energie.

Vedeli ste, že…?

Na 1 okruh s ističom môžete pripojiť max. 10 zásuviek, pričom dvojzásuvka sa počíta ako jedna zásuvka.

7. Rekonštrukcia elektroinštalácie bez následnej revízie

Každá prerábka bytu, pri ktorej prebehne aj úprava elektroinštalácie, by mala byť ukončená jej revíziou, ktorá stojí niekoľko desiatok eur. Napriek tomu ju však veľa majiteľov bytov vynecháva.

Revízna správa, ktorá je jej výsledkom, je však nevyhnutným dokladom o bezpečnosti elektroinštalácie. Budete ju potrebovať v prípade vyšetrovania poistných udalostí či škôd na zdraví alebo majetku spôsobených el. prúdom.

6 KOMENTÁRE

  1. K bodu č.5 by som uviedol, že ak chce niekto šetriť jedným chráničom, tak za ním by bolo dobre použiť ističe 1+N aby sme mohli obvod v ktorom je porucha odstaviť.

    • Dobrý deň, Ľubo,

      ďakujeme veľmi pekne za trefnú poznámku.
      Želáme všetko dobré,

      s pozdravom redakcia portálu Electrend

  2. Komplexné rekonštrukcie hlavne bytov staršieho dáta sú vhodné a max výhodné ak majiteľ mení nehnuteľnosť
    Samotná norma EN hovorí o použití pr chráničov v budovách a obytných priestoroch, teda aj vonkajších
    Správa o odbornej prehliadke a skúške el zariadenia je dokladom o tom, že el zariadenie je bezpečné a schopné bezpečnej prevádzky, čo je povinné zo strany dodávateľa diela

  3. Čo sa týka centrálneho PCH, tak nie je problém zistiť poruchu v niektorom obvode. Stačí povypínať páčky všetkých ističov, zapnúť PCH a postupne zapínať jednotlivé ističe. Pokiaľ sa niektorý istič nedá zapnúť, tak porucha je odhalená. Zapneme postupne aj ďalšie ističe. Zhotoviteľ elektrickej inštalácie vydáva Osvedčenie o kusovej skúške rozvádzača NN, Vyhlásenie o zhode a Návod na obsluhu a údržbu rozvádzača NN. Tento návod na obsluhu a údržbu rozvádzača obsahuje aj popis ako treba postupovať pri vybavení PCH. Ale ani PCH nie je úplne až taký spoľahlivý pri dotyku so živou časťou. Totiž jeho mechanizmus je veľmi citlivý a keď sa pravidelne neskúša pomocou testovacieho tlačidla,tak mechanizmus sa akoby zostarol. Osobne mám skúsenosť, keď som zapájal vodič do vypínača pod napätím a mimovoľne som sa dotkol prstom vodiča. Dostal som ranu a PCH nevypol. Tak som ho niekoľkokrát natiahol a pomocou vadasky som ho preskúšal. Potom už fungoval. Takže, len pravidelné skúšanie PCH pomocou testovacieho tlačidla je podmienkou jeho spoľahlivosti.

    • Dobrý deň,

      ďakujeme vám za objasnenie tejto problematiky. Veríme, že pomôže aj ďalším čitateľom.
      Želáme vám všetko dobré,

      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.