Rekonštrukcia domov vrátane elektroinštalácie svojpomocne či známymi, ktorí nie sú z odboru, prípadne elektroinštalácie vykonávali dávno v minulosti, nemusí byť najlepší nápad. Títo ľudia sa často neorientujú v najnovších trendoch ani normách a nevedia, ako má vyzerať bezpečná a spoľahlivá elektroinštalácia podľa aktuálne platných predpisov. Dôsledkom sú rôzne nedostatky, ktoré sa môžu prejaviť na zníženom komforte či zhoršenej bezpečnosti.
Prerábka domu bez plánovania, projektu a následnej revízie
Nerekonštruujte dom bez toho, aby ste si všetko starostlivo naplánovali. Najlepšie by bolo, ak by ste mali vopred vypracovaný projekt od projektanta. Minimálne by ste si však mali sadnúť s elektrikárom, ktorý bude rekonštrukciu vykonávať, a starostlivo si zakresliť, kde chcete mať všetky zásuvky, svietidlá, vypínače, káblové trasy, rozvodné skrinky atď.
Po vykonaní rekonštrukcie by ste mali zdokumentovať skutočný stav elektroinštalácie (t. j. reálnu polohu uvedených prvkov elektroinštalácie), ak prišlo k nejakým zmenám oproti pôvodnému projektu, resp. plánu.
Prestavba domu by mala byť zavŕšená revíziami, medzi ktoré patrí aj revízia elektroinštalácie – vykoná ju kvalifikovaný revízny technik. Ten zaručí, že elektroinštalácia je bezpečná a v súlade s platnými predpismi. Absencia revízie vám môže narobiť problémy pri poistných udalostiach spojených s elektroinštaláciou.
Projekt a revíziu budete určite potrebovať pri rekonštrukcii el. prípojky (ktorá sa často rekonštruuje spolu s elektroinštaláciou). Bez týchto dokumentov vás distribučná spoločnosť k rozvodnej sieti opätovne nepripojí.
Bleskozvod iba na susedovom dome
V minulosti neboli normy na inštaláciu bleskozvodov také prísne ako v súčasnosti a pri stavbe rodinných domov sa zároveň veľmi šetrilo. Dôsledkom je, že v mestách i na dedinách nájdete stále veľa domov, ktoré sú bez bleskozvodu a spoliehajú sa na to, že ich ochráni ten na susedovej streche.
Podľa súčasných noriem by však prerábka elektroinštalácie starého domu mala zahŕňať komplexnú vonkajšiu i vnútornú ochranu pred bleskom. Do tejto kategórie patrí aj rekonštrukcia, prípadne dodatočná inštalácia bleskozvodu. Tá, našťastie, nie je oveľa zložitejšia ani finančne náročnejšia ako pri novostavbe. V našom článku o bleskozvodoch sa dozviete, ako bleskozvody fungujú a prečo je vlastne dôležité dom pred bleskom chrániť.
Rekonštrukcia iba časti elektroinštalácie
Staré elektroinštalácie boli vyhotovené v dvojvodičovej sústave TN-C s hliníkovými vodičmi. Nepatria medzi najbezpečnejšie – hliník sa tlakom svoriek uvoľňuje, svorka sa zahrieva a môže vzniknúť požiar. Uvoľnením svorky neutrálneho vodiča sa môže na vodivých krytoch spotrebičov objaviť nebezpečné dotykové napätie. V dvojvodičovej sieti takisto nemôžete použiť prúdové chrániče.
Nemá teda zmysel ponechať väčšiu časť elektroinštalácie v pôvodnom stave (napr. ak nechcete sekať do stien). V prípade, že nemáte dostatok financií, radšej najprv zrekonštruujte elektroinštaláciu v obytnej časti domu spolu s prípojkou. Prístavba, garáž a ďalšie objekty môžu prísť na rad neskôr.
Chýbajúce prívody pre rôzne zariadenia
Nezabudli ste na prívod pre garážovú bránu? A čo čerpadlo pri záhradnej studni, osvetlenie záhradného domčeka či technológia bazéna?
Ak na ne budete myslieť vopred, nebudete musieť neskôr rozkopávať pozemok (káble by mali byť uložené aspoň 60 cm do hĺbky). Nezabudnite ani na označenie káblovej trasy výstražnou fóliou v zemi.
Opomenutie slaboprúdových rozvodov
Nemusíte mať práve smart domácnosť, no napr. kamerové a zabezpečovacie systémy (alarmy) sú dnes už štandardnou súčasťou každého moderného domu. Vhod vám príde aj káblové pripojenie k internetu v pracovni, detskej izbe či na miestach so smart televízorom (obývačka, spálňa). Rekonštrukcia starého domu by teda mala zahŕňať aj slaboprúdové elektroinštalačné rozvody.
Hoci smart TV, počítače, alarmy i kamery dokážu komunikovať bezdrôtovo, nie je to vždy ideálne. Prečítajte si náš článok o tom, prečo je kábel vždy lepším riešením než WiFi.
Šetrenie na bezpečnosti
Základom ochrany pred úrazom el. prúdom a požiarom sú dnes okrem ističov aj prúdové chrániče. Slovenské technické normy odporúčajú, aby bol chráničom ochránený každý zásuvkový i svetelný obvod v dome. Častou chybou je jediný chránič na celú elektroinštaláciu – pri poruche elektroinštalácie alebo spotrebiča bude celý dom bez elektriny, až pokým chybu, resp. poruchu neodstránite.
Čoraz populárnejšie sú aj zvodiče prepätia, ktoré vaše spotrebiče a elektroinštaláciu ochránia pred vysokým napätím vyvolaným napr. úderom blesku.
Horúcou novinkou sú zariadenia tzv. oblúkovej ochrany AFDD. Tie zabránia vzniku požiaru v prípade výskytu el. oblúka, napr. v dôsledku uvoľnenej svorky či mechanického poškodenia kábla.
Garáž bez prívodu na nabíjačku elektromobilu
Či sa vám to páči, alebo nie, už teraz nedokážu všetky automobilky plniť prísne emisné limity bez toho, aby svoje modely neobohatili aspoň o tzv. mild-hybridný systém pohonu. Trendy ukazujú, že v budúcnosti sa emisné limity budú ďalej sprísňovať, čo znamená, že elektromobily a „hybridy“ sa stanú bežnou súčasťou nášho života.
Mali by ste preto na to myslieť a do garáže či pod kryté státie pre automobil pripraviť prívod na nabíjačku elektromobilu. Prípadne môžete v rozvodnej skrinke nechať aspoň voľnú pozíciu pre istič tohto elektroinštalačného okruhu. Detaily si môžete prečítať v samostatnom článku o nabíjačkách elektromobilov.