Domáce „fitko“ síce nenahradí socializáciu v klasickom fitness centre, pomôže vám však ušetriť peniaze za vstupné a najmä čas, ktorý by ste strávili presúvaním tam (a späť). Domáce posilňovne v rôznych podobách sa teda stávajú bežnou súčasťou rodinných domov. Ale ako má vyzerať spoľahlivá, komfortná a najmä bezpečná elektroinštalácia v nich?
Čo hovoria predpisy
Slovenské technické normy (STN) neobsahujú časť, ktorá by špecifikovala odporúčania pre elektroinštaláciu v domácom fitness centre, resp. posilňovni. Pri realizácii by ste teda mali vychádzať zo súboru noriem pre elektrickú inštaláciu v obytných budovách.
Priestory domácej posilňovne vytvárajú zvýšené riziko úrazu el. prúdom. Vplyvom intenzívneho dýchania pri fyzickej námahe, ako aj vplyvom potenia, stúpa vlhkosť vzduchu i vlhkosť pokožky (ktorá sa pomalšie odparuje). Vlhkosť a pot na pokožke potom výrazne znižujú jej elektrický odpor.
Časté je aj začlenenie domácej posilňovne do spoločných priestorov s bazénom, vírivkou či saunou. Tieto tiež bývajú vybavené sprchou alebo umývacou časťou. Vo všetkých uvedených miestnostiach, resp. situáciách je takisto zvýšené riziko úrazu el. prúdom. Pri elektroinštaláciách v takýchto spoločných priestoroch teda musíte brať do úvahy aj špecifické STN platné pre uvedené priestory. Prečítajte si samostatný článok o elektroinštaláciách v okolí bazéna či vírivky a o elektroinštaláciách v saune.
Východiskom pri návrhu elektroinštalácie je vždy tzv. protokol o určení vonkajších vplyvov. Ten špecifikuje napr. už spomenutú zvýšenú vlhkosť, teplotu atď. Na jeho základe potom projektant určí vhodné typy elektroinštalačných prvkov (ich odolnosť – krytie IP) a ochranu pred úrazom el. prúdom, požiarom a pod.
Nešetrite na osvetlení
Každé domáce fitness centrum by malo mať dostatočne silné osvetlenie (a tiež veľké zrkadlo), aby ste si vedeli skontrolovať správnu techniku cvikov (prevencia pred zranením). Intenzívne osvetlenie vám poskytnú buď svietidlá s klasickými žiarivkovými trubicami (tzv. neónky), alebo úspornejší variant v podobe LED trubíc. Veľmi úsporné sú aj stropné a nástenné LED panely, ktoré takisto osvetlia veľkú plochu miestnosti.
Zásuviek zrejme nebudete potrebovať veľa, postačí zopár na pripojenie elektronických pomôcok na cvičenie, ako napr. bežecký pás, veslovací trenažér a pod. Nezabudnite však ani na zásuvku pre prenosný ventilátor či hudobný prehrávač. Tak ako pre iné časti domu, aj v tomto prípade platí, že každý zásuvkový i svetelný okruh musí byť ochránený prúdovým chráničom s menovitým rozdielovým prúdom max. 30 mA.
Dýchajte čerstvý vzduch
Pri fyzickej námahe – a je jedno, či je to bežecký pás, cvičenie s činkami alebo s vlastnou váhou – sa dosť spotíte a navyše dýchate omnoho rýchlejšie. Vzduch sa teda rýchlo nasycuje vlhkosťou, ochudobňuje o kyslík, a v miestnosti sa vám môže ťažko dýchať už po pár desiatkach minút cvičenia.
V komerčných fitness centrách je preto samozrejmosťou vzduchotechnika, ktorá vlhký vydýchaný vzduch odvádza a privádza dnu čerstvý. Hodí sa však aj pre väčšie domáce posilňovne. Pri ich spojení s interiérovým bazénom či vírivkou je vzduchotechnika takmer nevyhnutnosťou.
Ak sa ju rozhodnete vynechať, zabezpečte aspoň možnosť vetrania pomocou dostatočne veľkých otvárateľných okien. V malých posilňovniach (napr. v pivničných priestoroch) môžete vetrať ventilátorom s odsávaním vzduchu z miestnosti, musí však byť dostatočne výkonný, inak otvorené okno nenahradí.
Pre ventilátor postačí okruh s káblom 3 × 1,5 mm2 a 10A istič. Vzduchotechnické systémy sa však navrhujú a inštalujú na mieru, takže el. prípojku preň budete musieť pripraviť podľa požiadaviek firmy, ktorá bude systém inštalovať.
Na ochladenie vzduchu v domácom fitness centre môžete použiť aj klimatizáciu. Tá však prísun čerstvého vzduchu nezabezpečí, iba vzduch ochladí. Navyše, z prúdu studeného vzduchu vám hrozia aj zdravotné ťažkosti (existujú však aj bezprievanové klimatizácie či klimatizácie s vetraním). Prečítajte si náš článok o tom, ako pripraviť el. prípojku pre klimatizáciu.
Vytvorte si motivačnú atmosféru
To, že sa nám s hudbou cvičí lepšie, nepotvrdzujú iba klasické skupinové cvičenia do jej rytmu (aerobik a pod.). Napr. táto vedecká štúdia v IJPPP ukázala, že pri počúvaní hudby počas cvičenia vydržali ľudia cvičiť dlhšie.
Každé domáce fitko by teda malo mať aj kvalitné ozvučenie, či už z rádioprijímača, alebo hudobného prehrávača. Ideálnym riešením sú však systémy pre plošné ozvučenie viacerých miestností v dome. Jedným z nich je napr. Legrand NUVO, ktorého výhodou je zvuk v HiFi kvalite, dostatočný výkon pre ozvučenie väčších miestností a jednoduché ovládanie, napr. cez smartfón.
Systém NUVO ponúka možnosť prehrávania z jednozónového miestneho prehrávača v konkrétnej miestnosti. Môžete však použiť aj centrálny prehrávač v dátovom rozvádzači – v tom prípade budete musieť v posilňovni nechať vyhotoviť aj rozvody audiosignálu. Prečítajte si detaily o Legrand NUVO v samostatnom článku.
Ak budete chcieť v posilňovni sledovať TV alebo prehrávať video, nezabudnite ani na rozvod TV signálu či štruktúrovanej kabeláže pre pripojenie smart TV k internetu. Na všetky uvedené slaboprúdové rozvody existujú riešenia v podobe dátových zásuviek, ktoré sú súčasťou jednotlivých produktových radov vypínačov a zásuviek Legrand.
Zhrnutie:
- Osobitné STN pre domácu posilňovňu neexistujú, platí teda to, čo pre iné priestory v dome, resp. obytnej budove.
- Obzvlášť pozor dajte na sprchu, umývací priestor a pod. – v nich je najväčšie riziko úrazu el. prúdom.
- Osobitné STN musíte brať do úvahy pre bazén či saunu, ak sú súčasťou rovnakej miestnosti.
- Zvýšené riziko úrazu v samotnom domácom fitness centre zapríčiňuje zvýšená vlhkosť a potenie (znižuje sa odpor pokožky).
- Pred úrazom vás ochránia prúdové chrániče, ktoré by mali byť osadené na každom zásuvkovom i svetelnom okruhu (to platí pre celý dom či byt).
- Nezabudnite na vzduchotechniku alebo aspoň dostatočne veľké okná na vetranie, prípadne ventilátor s odťahom vlhkého vzduchu von z miestnosti.
- Pre bezpečnosť používajte iba elektronické zariadenia a stroje na cvičenie s CE certifikátom, vyhlásením o zhode a slovenským návodom na použitie.
- Zabezpečte pravidelné revízie elektrických strojov a pomôcok na cvičenie či elektrospotrebičov – nestojí to veľa a zaručí to ich bezpečnosť.