V kanceláriách či domácich pracovniach je štandardom veľké množstvo el. zariadení. Hoci majú nízky príkon, každý z nich potrebuje 230 V zásuvku. Výsledkom je väčšinou kvantum predlžovačiek a navzájom sa križujúcich prívodných káblov, čo môže byť nielen neestetické, ale aj nebezpečné. Pozreli sme sa na praktickejšie a elegantnejšie riešenia elektrických rozvodov v kanceláriách z dielne Legrand.
Klasické predlžovačky sa nehodia všade
Sú možno dobré na použitie v obývačke, klasické predlžovačky by však nemali slúžiť na trvalý rozvod elektriny. Môžu sa totiž mechanicky poškodiť, napr. pošliapať, pritlačiť kolieskom od stoličky, časťou nábytku a pod. Tým by mohlo prísť k narušeniu izolácie a následnému úrazu prúdom, prípadne ku skratu a prípadnému požiaru.
Na rozdiel od bežných 230 V zásuviek nie je väčšina predlžovačiek konštruovaná na trvalé zaťaženie prúdom 16 A. V prípade pripojenia počítača, monitora či kancelárskej lampy to nehrá rolu, nikdy však nemáte istotu, že niekto do zásuvky nepripojí viacero spotrebičov s vyšším príkonom. Výsledkom môže byť preťaženie, prehriatie a následné poškodenie či požiar – problém s tým mávajú najmä lacné predlžovačky rôznej kvality.
O prívodné káble predlžovačiek sa môžete tiež potknúť. Zamotané káble pôsobia ako lapač prachu, čo zhoršuje pracovné prostredie nielen alergikom a astmatikom, nehovoriac o estetickom hľadisku. Navyše, predlžovačky na 230 V riešia iba silové, nie dátové rozvody.
Keď sekanie nie je možnosťou
Klasický postup inštalácie elektrických rozvodov pod omietku je síce najestetickejší, avšak ekonomicky náročný a zdĺhavý, na pracoviskách preto nie je príliš často používaný. V niektorých prípadoch, ako napríklad pri železobetónových stavbách, je inštalácia pod omietku dokonca nerealizovateľná.
Určitou alternatívou je inštalácia na omietku do plastových chráničiek, prípadne do plastových elektroinštalačných líšt. Pre zásuvky však musíte inštalovať samostatné krabice. Omnoho rýchlejšie riešenie ponúkajú inštalačné kanály Legrand DLP. Ide v podstate o elektroinštalačné lišty vyrobené z plastu alebo hliníka, ktoré môžete vďaka najrôznejším tvarovým prvkom skladať priamo na mieste ako stavebnicu.
K dispozícii sú rôzne šírky, ktoré sú prispôsobené možnosti rýchlej inštalácie prístrojov priamo do lišty. Jednoduchým nacvaknutím do lišty tak vytvoríte 230 V zásuvky, dátové, audio či videozásuvky, vypínače, stmievače, USB nabíjačky či desiatky druhov prístrojov radu Legrand Mosaic. V ponuke sú okrem iného príslušenstva aj prepážky pre nevyhnutné oddelenie silových a dátových rozvodov, ktoré tým pádom môžete viesť v rovnakej lište.
Výhodou DLP líšt je teda rýchla inštalácia, estetické riešenie (v rohoch nemusíte rezať, stačí použiť vhodné tvarovky) a jednoduchá údržba. Predsa len, rovná lišta sa rozoberá i čistí jednoduchšie než lišty s vystupujúcimi zásuvkami.
Rozvody s DLP lištami sa používajú prevažne v menších a stredne veľkých priestoroch. Môžu byť inštalované na stenu vo výške pracovného stola, ale aj pri podlahe či pod stropom, prípadne na prepážke medzi stolmi a pod.
Riešenia aj pre open space
Pri rozľahlých priestoroch typu open space, kde je nutné rozviesť el. energiu do väčšieho množstva pracovísk, ktoré nie sú oddelené stenami, je použiteľnosť DLP líšt obmedzená. V takom prípade prichádzajú do úvahy dve riešenia.
Prvým sú rozvody v káblových žľaboch, prípadne chráničkách nad stropným podhľadom. Po privedení kabeláže nad konkrétne pracovné stoly ju môžete dolu k stolom priviesť prostredníctvom stĺpikov a ministĺpikov Legrand. Podobne ako do inštalačných líšt DLP, aj do nich môžete jednoducho nainštalovať najrôznejšie prístroje radu Mosaic.
Druhým riešením sú podlahové kanály, ktoré môžete nainštalovať aj do betónu. Legrand k nim ponúka desiatky druhov podlahových krabíc v rôznych výškach, tvaroch a materiálových vyhotoveniach. Vďaka tomuto systému môžete kabeláž inštalovať aj dodatočne pretiahnutím cez kanály, bez rozoberania alebo vysekávania podlahy.
Zásuvky pre pripojenie spotrebičov a ďalšie prístroje potom môžete nainštalovať priamo do podlahových krabíc, ktoré poskytujú kapacitu 8 – 24 modulov. Niektoré z nich majú zvýšené krytie až IP66, takže odolajú aj strojovému čisteniu podlahy. K dispozícii máte aj zosilnené verzie pre prostredia s vysokým zaťažením podlahy, kde sa po krabiciach môže často šliapať.
Alternatívou k týmto veľkým podlahovým krabiciam sú už spomínané stĺpiky a ministĺpiky, ktoré môžete inštalovať aj do podlahy. Druhou alternatívou sú menšie odolné krabice IP66 box či jednoduché alebo dvojité krabice Platinum IP44 s elegantným dizajnom. Šikovným riešením sú aj kompaktné pop-up krabice, ktoré sa z podlahy alebo zo stola vysúvajú priamo s prístrojmi.
V portfóliu Legrand nájdete aj podlahové zásuvkové bloky s 230 V alebo dátovými zásuvkami. Tie sa inštalujú priskrutkovaním na stenu, prípadne priamo na podlahu k stene alebo k doske pracovného stola či priečky. Káble pripojených spotrebičov teda môžu smerovať priamo nahor a neprekážajú tak ako pri podlahových krabiciach.
Podlahové krabice a pop-up krabice Legrand sú ideálne aj do zasadačiek alebo do miestností, kde sa zásuvky využívajú iba príležitostne.
Energia priamo na pracovnom stole
Legrand ponúka šikovné riešenia aj priamo na pracovný stôl. Tie sú vhodné aj pre malé kancelárie, v ktorých už sú 230 V zásuvky v menšom počte osadené.
Príkladom sú zásuvkové bloky. Tie nájdete v rohovej stolnej verzii, aj ako zapustiteľné do nábytku. Na rozdiel od klasických predlžovačiek poskytujú komplexnú konektivitu pre pracovisko. Ich 8 až 16 modulových pozícií môže byť totiž osadených 230 V zásuvkami, dátovými zásuvkami a indukčnými či USB nabíjačkami. Pre väčšie stoly s viacerými pracoviskami alebo zasadačky sú v ponuke aj zásuvkové bloky s pozíciami z viacerých strán.
Okrem blokov môžete priamo do stola či nábytku integrovať už spomenuté pop-up krabice. Natiahnutie káblov (či už silových, alebo od príslušenstva k počítaču) vám zjednodušia stolné káblové priechodky, ktoré majú navyše integrovanú 230 V zásuvku.
Nezabúdajte na UPS
Či už ide o domácu pracovňu, alebo open space kanceláriu, žiadne pracovisko nie je kompletné bez ochrany pred výpadkami napájania. Tú vám poskytne záložný zdroj, nazývaný v skratke UPS.
UPS dokáže pracovisko v závislosti od svojich parametrov a od príkonu pripojených spotrebičov zásobovať niekoľko minút až hodín. Čím dlhší čas napájania, tým väčšia musí byť aj kapacita batérií, čo vedie k rapídnemu navýšeniu ceny za takéto riešenie. UPS sú teda väčšinou koncipované iba na bezpečné uloženie rozpracovanej práce a vypnutie zariadení. Pri nutnosti nepretržitého napájania sa potom používajú komplexné riešenia UPS v kombinácii s elektrocentrálami.
UPS vaše zariadenia ochráni aj pred výkyvmi napätia v sieti, ktoré by mohli spôsobiť resetovanie počítačov a ďalších zariadení či ich poškodenie. Do určitej miery dokážu ochrániť zariadenia aj pred prepätím. Túto úlohu by ste však mali zveriť komplexným riešeniam v oblasti zvodičov prepätia.
Zhrnutie:
- Klasické predlžovačky nie sú vhodné na rozsiahle rozvody elektriny do kancelárií, zvyšujú riziko úrazu prúdom a požiaru,
- či už potrebujete rozviesť energiu pod stropom, v podlahe, alebo na stene, Legrand ponúka širokú paletu riešení od domácich pracovní až po rozľahlé open space priestory,
- riešenia Legrand myslia okrem 230 V zásuviek aj na rozvody počítačovej siete, obrazu, zvuku, nabíjanie zariadení cez USB konektory či bezdrôtovo atď.,
- pri el. rozvodoch v kancelárii nezabúdajte ani na záložné zdroje (UPS), ktoré vám pomôžu udržať zariadenia v chode aj pri výpadku napájania, kolísaní napätia či prepätí, ktoré by ich mohlo poškodiť.