Kupujeme tepelné čerpadlo – ako pripraviť elektroinštaláciu?

Hoci je princíp tepelných čerpadiel rovnaký ako napr. pri chladničke, nejde o jednoduché zariadenia. Ich inštaláciu musí vykonať kvalifikovaný technik. Už vopred by ste mali myslieť na prípravu potrebnej kabeláže, aby ste sa vyhli zbytočnému dodatočnému sekaniu. Prečítajte si, na čo pri tejto príprave nezabudnúť.

Rekonštruujete? Pozor na elektrickú prípojku

Pri rozhodovaní, aké tepelné čerpadlo kúpiť, by ste sa mali presvedčiť, že máte dostatočne silnú elektrickú prípojku. Je pravdou, že tepelné čerpadlo má nižší príkon ako priame vykurovanie pomocou elektrického kotla či el. podlahových rohoží alebo fólií. Ak však rekonštruujete a dosiaľ ste na vykurovanie používali kotol na plyn alebo tuhé palivo, môže byť kapacita el. prípojky nedostatočná. Pri novostavbách by s použitím čerpadla mala počítať už projektová dokumentácia k prípojke a elektroinštalácii.

Pri návrhu elektroinštalácie počítajte aj s tým, že okrem čerpadla budete možno potrebovať aj doplnkový zdroj vykurovania. Najmä tepelné čerpadlá typu vzduch-voda strácajú v mrazoch účinnosť, a preto im pomáha elektrický či plynový kotol, kotol na tuhé palivo, krb či iný sekundárny zdroj tepla (okrem slova sekundárny sa používa aj pojem bivalentný).

Ak máte v objekte iba jednofázovú prípojku, nie je nič stratené. Mnoho tepelných čerpadiel sa vyrába s trojfázovým i jednofázovým napájaním (400 V alebo 230 V). Detailné zapojenie spolu s príkonom a odporúčaným istením tepelného čerpadla nájdete vždy v inštalačnom návode ku konkrétnemu modelu.

Zapamätajte si:
Tepelné čerpadlo by mal zapájať kvalifikovaný inštalatér s oprávnením na prácu s chladivom a elektrickými zariadeniami. Pri svojpomocnom zapojení môžete prísť o záruku a v prípade poruchy niesť aj ekonomické či trestnoprávne dôsledky.

Jeden kábel nestačí

Najpoužívanejšie tepelné čerpadlá vzduch-voda typu split sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky. Každá z nich potrebuje samostatné napájanie 400 alebo 230 V v závislosti od typu jednotky.

Kúrenie tepelným čerpadlom vzduch-voda môže byť v silných mrazoch problematické. Niektoré čerpadlá majú preto vstavané prídavné elektrické vykurovanie, ktoré môže dosahovať výkon niekoľko kW a vyžadovať napájanie zo samostatného okruhu (ističa). V poslednom úseku káblovej trasy k tepelnému čerpadlu (od vypínača, prípadne od prepojovacej krabice) by ste nemali použiť klasický CYKY kábel pre pevné inštalácie – vhodnejší je pripojovací kábel typu CGSG (H05RR-F) alebo CGTG (H07RN-F), ktorý však nie je určený na inštaláciu pod omietku.

Vonkajšia a vnútorná jednotka sú navzájom prepojené chladiacim okruhom a komunikačným káblom – môže ísť napr. o tienenú dvojlinku alebo iný podobný typ dátového kábla. V tomto prípade odporúčame dodržať odporúčanie výrobcu pre konkrétny model čerpadla. V tepelných čerpadlách vzduch-voda typu monoblok a v čerpadlách typu voda-voda alebo zem-voda nájdete iba jedinú jednotku, ktorá má celý chladiaci okruh vstavaný. Prepojovací kábel teda nie je v týchto prípadoch potrebný.

Nezabudnite na kábel k izbovému termostatu či k snímačom, ako napr. snímač vonkajšej teploty, snímač rosného bodu a pod. V prípade tepelných čerpadiel zem-voda a voda-voda môže byť nutné pripraviť kabeláž aj k ďalším snímačom, prípadne k čerpadlám chladiacej vody. V závislosti od zložitosti môže byť vykurovacia sústava vybavená jedným alebo viacerými obehovými čerpadlami. Sú napájané napätím 230 V, a to buď z izbového termostatu, riadiacej jednotky v kotolni, či priamo cez vlastný termostat.

Informácia o nízkej sadzbe elektriny (tzv. nočný prúd) je väčšinou riešená pripojením na to určených svoriek čerpadla na beznapäťový kontakt HDO (hromadného diaľkového ovládania). Situácia sa môže líšiť model od modelu, napájacie svorky niektorých tepelných čerpadiel totiž musia ostať trvalo pod napätím a HDO ich nesmie vypínať.

Zhrnutie:

  • Tepelné čerpadlo by mal zapojiť a sprevádzkovať kvalifikovaný inštalatér s oprávnením na prácu s chladivom a elektrickými zariadeniami.
  • Pred kúpou sa presvedčte, či máte v dome dostatočne silnú elektrickú prípojku.
  • Tepelné čerpadlá typu vzduch-voda sa skladajú z vonkajšej a vnútornej jednotky, obe vyžadujú samostatné napájanie.
  • Niektoré tepelné čerpadlá majú vstavané elektrické vykurovanie s výkonom aj niekoľko kW, ktoré takisto potrebuje samostatné napájanie.
  • Nezabudnite ani na kábel pre termostat, snímač vonkajšej teploty, rosného bodu a ďalšie snímače (bližšie informácie vám poskytne inštalačný technik alebo návod na inštaláciu čerpadla).

6 KOMENTÁRE

  1. mna by zaujímalo aj niečo konkretne, ak tu píšete o elektroinštalácii, aký typ prúdového chranica použiť k tepelnému čerpadlu. je tam invertor, takže su aj zložky jednosmerného reziduálneho prúdu. klasika typ AC, alebo A asi stačiť nebude. Riešenie pre istotu je vonkajšiu jednotku dať bez prudoveho chrániča. Nikto nechce, aby mu chránič nepredvídatelne vypína, ako sa to bežne stáva.

    • Dobrý deň, Marian,

      V tomto prípade by sme odporúčali chránič typu B – je síce drahší, ale vyhnete sa nepredvídanému vypínaniu.

      S pozdravom redakcia magazínu Electrend

  2. Dobrý deň ,ideme dávať do novostavby tepelné čerpadlo vzduch/voda akú by som mal zvoliť prípojku nakoľko budeme mať všetko v domácnosti na elektrickú energiu?
    Ďakujem

    • Dobrý deň, Lukáš,

      Všetko záleží od inštalovaného príkonu jednak tepelného čerpadla a aj ostatných spotrebičov bežne pre RD postačuje 20 – 25 A istič trojfázový, tak treba si k tomu pripočítať príkon tepelného čerpadla a máte výšku ističa ( ak bude mať tepelné čerpadlo 8 – 12 KW tak 32 A trojfázový podľa mňa budete potrebovať).
      Čo sa týka sadzby, tak dvojtarifne meranie pre vykurovanie v ZSE je to DD5.

      S pozdravom redakcia magazínu Electrend

  3. Dobrý deň chcem sa spýtať chcela by som dať urobiť kúrenie s tepelným čerpadlom ale ešte mám hliníkové káble môžu byť alebo treba aj elektriku dať nové káble jedná sa o 3izbovy byť ďakujem.

    • Dobrý deň, Zuzana,

      ďakujeme za otázku. V každom prípade odporúčame vymeniť rozvody za nové a aj s novými istiacimi prvkami a prúdovými chráničmi (ak už nie všetky, tak aspoň minimálne na to tepelné čerpadlo).

      Držíme vám palce a želáme všetko dobré,
      s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.