Drevodomy – komfortný návrat k počiatkom

Drevo je jedným z najstarších materiálov, z ktorého si aj naši predkovia stavali svoje príbytky. Montované domy a drevodomy sa už niekoľko dekád tešia pozornosti zo strany záujemcov o nové bývanie. Ich popularite sa niet čo čudovať, veď z hľadiska času potrebného na výstavbu sú bezkonkurenčné. Aké majú pozitíva a hrozia aj nejaké riziká? 

Aké sú plusy? 

Napriek rôznym negatívnym názorom sú montované drevodomy stále „v kurze“. Je to spôsobené najmä lepšou dostupnosťou dreva ako stavebného materiálu a rýchlejšou výstavbou. Ďalšou nezanedbateľnou výhodou je možnosť bývania ihneď po dokončení, keďže výstavba drevodomov prebieha zväčša suchými procesmi, a teda nie je potrebné čakať na tzv. vyschnutie. 

Pozor na oheň a vodu 

Drevo je materiál, ktorý je chúlostivý na pôsobenie vody. Je taktiež mimoriadne horľavé, a preto sa pri užívaní drevostavieb musí dodržiavať niekoľko zásad a pravidiel. Ak je to možné, v drevodomoch nikdy nepoužívajme otvorený oheň. Vzhľadom na to, že chybná elektroinštalácia býva v mnohých prípadoch taktiež príčinou požiarov, jej inštaláciu by sme mali zveriť výhradne kvalifikovanému odborníkovi. Stavebné prvky z dreva je okrem toho potrebné v dostatočnej miere ošetriť voči vlhkosti a červotočom. Kvalitná vodoinštalácia a pravidelné vetranie musí byť v tomto prípade samozrejmosťou. 

Zaujímavosť: Odolnosť dreva vplyvom vlhkosti a ohňa riešia jednotlivé normy – norma STN EN 13501-1:2019-05 pomenúva klasifikáciu požiarnych charakteristík stavebných výrobkov a prvkov stavieb, medzi ktorými nechýba ani drevo. Podľa tejto platnej normy môžeme medzi najhorľavejšie zaradiť topoľové zápalkové drevo a medzi menej horľavé dubové a bukové
 

Najväčší mýtus – životnosť 

Pri drevených domoch možno naraziť na rôzne negatívne názory a predsudky až mýty. Tieto predsudky donedávna pramenili najmä z nízkej informovanosti ľudí zaujímajúcich sa o nové bývanie, ako aj z nedostatku skúseností stavbárov a projektantov s týmto typom stavebného materiálu. Jedným z častých mýtov je teória o krátkej životnosti drevostavieb. Odborníci a špecialisti vo fachu ju však vyvracajú. Životnosť drevodomov sa v závislosti od miery údržby a starostlivosti odhaduje aj na 100 rokov.  

Nízkoenergetické drevodomy 

Rovnako ako pri murovaných domoch, i pri tých z dreva sú už štandardom nízkoenergetické. Dochádza v nich k minimálnym tepelným stratám počas vykurovania, čo znamená i ušetrenie značnej časti nákladov za energie. Výhodou drevodomu je takisto menšia tepelná zotrvačnosť, ktorá sa prejavuje rýchlejším a efektívnejším vykúrením miestností. Prevádzkové náklady sú teda pri nízkoenergetických drevodomoch nižšie. 

Rok 2022 a drevodomy 

Ceny montovaných drevodomov spred pandémie mali v porovnaní s murovanými domami len minimálnu odchýlku, čiže boli porovnateľné. Dreva bol dostatok. Začiatok roka 2021 naproti tomu priniesol zdražovanie stavebného materiálu z dreva, čo malo okamžite negatívny vplyv na celý stavebný priemysel, odvetvie drevodomov nevynímajúc. Postupom času sa však nárast cien nevyhol ani ostatnému stavebnému materiálu, čo spôsobilo celkové zdraženie v desiatkach percent naprieč celým stavebným spektrom. 

Zapamätajte si: 

  • Drevodomy sa tešia veľkej popularite, ktorej dôvodom je najmä možnosť rýchlej výstavby. 
  • Výhodou drevodomu je možnosť nasťahovania sa ihneď po dostavaní. 
  • Drevo je prírodný materiál, a teda je háklivé na vlhkosť a otvorený oheň. 
  • Odolnosť dreva vplyvom vlhkosti a ohňa riešia jednotlivé normy. 
  • Životnosť drevodomov je aj napriek mýtom vysoká. 

Milí čitatelia, máte skúsenosti so stavbou alebo bývaním v drevodome? Čo vám robí najväčšiu radosť v užívaní takejto stavby a čo, naopak, najhlbšie vrásky? Podeľte sa s ostatnými čitateľmi o vaše cenné skúsenosti.  

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.