Zrejme ste už zažili situáciu, keď vám doma vypadla elektrina a stratili ste napr. neuloženú prácu na počítači. Výpadok elektriny však môže ohroziť aj ďalšie spotrebiče či zariadenia v domácnosti a spôsobiť škody na vašom majetku i zdraví. Prezradíme vám, ktorých zariadení sa to týka, a tiež ako tomu môžete predísť.
1.Počítače a sieťové úložiská
Rozpísaný text, rozpracovaná tabuľka či nebodaj grafika, zvuk alebo video – to všetko môže pri výpadku elektriny zmiznúť z povrchu zemského v zlomku sekundy. Našťastie, väčšina programov má funkciu automatického priebežného ukladania (nezabudnite si overiť, či ju máte zapnutú).
Na výpadky napájania sú však citlivé aj pevné disky v počítači a vaše dáta na nich sa môžu nenávratne poškodiť. Bežne sa stáva, že pri náhlom vypnutí nenabehne ani operačný systém počítača. Vo väčšine prípadov sa chyby dajú opraviť pomocou aplikácií integrovaných v operačných systémoch, ako napr. Windows Check Disk, prípadne externých aplikácií, no nemusí to tak byť vždy.
Ak používate notebook, máte trvalé napájanie zaistené vďaka batérii. Pri stolných počítačoch by ste však mali pouvažovať o záložnom zdroji (UPS). To isté platí aj pre tzv. sieťové úložiská (NAS), ktoré používa mnoho ľudí v domácnostiach i vo firmách na ukladanie a zdieľanie súborov medzi viacerými používateľmi. A nezabudnite ani na pravidelné zálohovanie dát.
Zapamätajte si:
Výpadok napájania vyradí z prevádzky aj váš router, resp. modem či prístupový bod, ktorý využívate na pripojenie k internetu. Ak pracujete z domu a ste pripojení k videohovoru, batéria v notebooku vám pri výpadku nepomôže.
2.Dátové siete a informačné systémy
Informačné systémy sú neoddeliteľnou súčasťou veľkého i malého podnikania. Aj malé predajne (až na pár výnimiek) používajú pokladničné systémy prepojené so skladovým či ekonomickým softvérom, podobná situácia je aj v skladoch či výrobe. Výpadok elektriny v tomto prípade znamená stopku pre prevádzku a straty na tržbách, ktoré sa bez problémov vyšplhajú na úroveň tisícok či desiatok tisíc eur za pár minút.
Takéto systémy máme často aj doma, ide napr. o smart elektroinštaláciu. Tá má okrem osvetlenia alebo vykurovania na starosti často aj bezpečnosť v podobe integrovaného kamerového systému, alarmu či prístupového systému (elektronického vrátnika). V tomto prípade môže výpadok elektriny narušiť bezpečnosť vášho obydlia. Väčšina alarmov, kamerových systémov a smart elektroinštalačných systémov je preto vybavená záložným napájaním vo forme batérie či externého záložného zdroja (UPS).
3.Kotol a vykurovacia sústava
Pri prerušení dodávky elektriny pre vykurovaciu sústavu sa zastaví obehové čerpadlo. Vykurovacia voda prestane cirkulovať v potrubí a radiátoroch, resp. podlahovom kúrení, a nebude tak odovzdávať teplo do okolia. Kotol na tuhé palivo sa kvôli tepelnej zotrvačnosti začne prehrievať a voda meniť na paru, čím prudko stúpne tlak v systéme. Ten môže roztrhnúť výmenník v kotle, potrubie či vykurovacie telesá.
Tento problém sa týka najmä kotlov na tuhé palivo, ku ktorým by ste mali nechať nainštalovať tzv. dochladzovaciu slučku (poradí vám kúrenár). Samozrejmou súčasťou spoľahlivých vykurovacích systémov je aj záložný zdroj (UPS), ktorý počas potrebnej doby udrží obehové čerpadlo v prevádzke.
Pri dlhotrvajúcich výpadkoch a tuhých mrazoch môže nastať opačný problém. Voda v potrubí môže zamrznúť, zväčšiť svoj objem a roztrhnúť akúkoľvek časť vykurovacej sústavy. Samozrejme, nízka teplota poškodí aj súčasti samotnej stavby. Riešením je napustiť vykurovaciu sústavu nemrznúcou zmesou.
4.Chladničky, mrazničky, chladiace a mraziace boxy
Moderné mrazničky a chladničky vďaka vynikajúcej tepelnej izolácii udržia potrebnú teplotu aj 10 či viac hodín. Horší problém však nastáva pri dlhodobých výpadkoch elektriny. Tie môžu ohroziť najmä prevádzky s veľkým množstvom chladených a mrazených potravín, napr. predajne potravín, mäsiarstva či cukrárne. Chladiace boxy ale nájdete napr. aj v kvetinárstvach či doma u niektorých poľovníkov.
V uvedených prípadoch vám nepostačí ani veľmi výkonný záložný zdroj. Takéto zariadenie je totiž schopné vykryť iba krátkodobé výpadky v rádoch minút či desiatok minút. Jediným rozumným riešením je dostatočne výkonná elektrocentrála.
5.Osvetlenie
Výpadok elektriny osvetlenie v dome nijako neohrozí, no výpadok osvetlenia doma či na pracovisku môže nepriamo ohroziť vaše zdravie. Potme môžete naraziť do steny či nábytku a rozbiť si hlavu, zakopnúť či nebodaj spadnúť zo schodov.
Pre tieto situácie by ste mali mať poruke baterku, lepším riešením je ale núdzové osvetlenie. To je v administratívnych či výrobných prevádzkach povinné, doma môžete použiť núdzové svietidlá Legrand, ktoré sa po výpadku elektriny automaticky rozsvietia. Vďaka vstavanej batérii ich môžete používať aj ako prenosné osvetlenie. V zásuvke sa automaticky nabijú a vydržia svietiť až 1,5 h.
6.Zdravotné pomôcky
Väčšina z nás – tých šťastne zdravých – si to ani neuvedomuje, no medzi nami žije veľa ľudí, ktorí sú odkázaní na zdravotné pomôcky napájané z 230 V zásuviek. Nemusí pritom ísť iba o polohovateľné postele, ale aj o zariadenia na podporu životných funkcií, ako napr. rôzne dýchacie prístroje a pod.
Výpadok elektriny v ich prípade teda znamená ohrozenie toho najcennejšieho – ľudského života. Aj tomuto sa môžete vyhnúť pomocou záložného zdroja (UPS). Ak od dodávok elektriny závisí váš život, môžete sa u vášho dodávateľa elektriny registrovať ako tzv. závislý odberateľ. Dodávateľ vás potom bude musieť bezodkladne informovať o tom, aký výpadok aktuálne hrozí, prikazuje mu to vyhláška 24/2013 Z. z.
7.Akékoľvek zložitejšie elektronické zariadenie
Výpadky elektriny neznamenajú iba vynulovanie hodín na rúre či mikrovlnke. Moderné televízory, chladničky, práčky a ďalšie spotrebiče alebo zariadenia sú totiž nabité funkciami, ktoré zabezpečuje zložitá elektronika s mikroprocesormi. Tie používajú tzv. firmvér (obslužný program) nahratý v pamäti zariadenia.
Pri výpadku napájania sa môže firmvér poškodiť a zariadenie sa nemusí spustiť. Riešenie je väčšinou jednoduché a spočíva v nahratí nového firmvéru servisným technikom, aj tak však ide o zásah za desiatky eur.
S UPS Legrand vás výpadok elektriny nezaskočí
Ako vidíte, počítač nie je zďaleka jediným zariadením v domácnosti či malej firme, ktoré môže byť ohrozené výpadkom elektriny. Väčšinu elektroniky však môžete ochrániť pomocou batériových záložných zdrojov (UPS). Vyrábajú sa v rôznych výkonoch a vyhotoveniach pre domácnosť, kancelárie, ale aj pre datacentrá či priemysel.
UPS dokážu zariadenia udržať v chode počas jednotiek či desiatok minút. Ak potrebujete záložný zdroj elektriny na hodiny či desiatky hodín, prípadne pre výkonné zariadenia (napr. s elektromotormi), jediným riešením je elektrocentrála. Profesionálne batériové UPS dokážu s elektrocentrálami spolupracovať a v prípade potreby ich automaticky spúšťať. Investícia do záložného zdroja síce nie je zanedbateľná, no často predstavuje zlomok potenciálnych škôd, aké môže prerušenie dodávky elektriny z rozvodnej siete napáchať.