Kuchyňa je miestom v dome, kde trávime najviac času, a preto by sme pri jej plánovaní mali byť naozaj dôslední a mali by sme brať do úvahy všetky naše individuálne potreby. Pri plánovaní sa fantázii medze nekladú – veď dnes už máme k dispozícii nespočetné množstvo riešení a inovácií, ktoré premenia naše požiadavky z jednoduchého náčrtu na papieri na hotové dielo.
Alfa a omega každej modernej kuchyne
Ako samotný nadpis naznačuje, v prípade nových kuchýň je základom úspechu pri návrhu a realizácii rozumné umiestnenie elektrických prípojok (zásuviek a vypínačov). Všetko má však svoju logickú postupnosť – je nutné začať vždy s návrhom/projektom dizajnu kuchyne s konkrétnym rozložením kuchynského nábytku, drezu a elektrospotrebičov. Po tejto fáze prichádza na rad práca kvalifikovaného elektrikára v podobe návrhu, inštalácie a montáže elektrických rozvodov a elektroinštalačných krabíc, ako aj práca vodoinštalatéra, ktorý má na starosti rozvody studenej, teplej a odpadovej vody.
Tip:
Pri plánovaní umiestnenia elektrických zásuviek pre elektrospotrebiče je dôležité situovať ich na dostupných miestach tak, aby sme ich v prípade nepredvídateľnej havarijnej situácie jednoducho našli a ihneď odpojili.
Ostrovček – nevšedný, napriek tomu efektívny
Trendom posledných rokov je tzv. kuchynský ostrovček, ktorý môže byť z hľadiska zvýšenia efektívnosti a funkčnosti, a najmä z hľadiska úspory miesta kľúčovým prvkom, nakoľko môže byť použitý ako jedálenský stôl alebo ako pracovná plocha s varnou doskou. V prípade dodržania noriem STN (33 2000-7-701) pre Elektrické inštalácie nízkeho napätia je možné doplniť tento ostrovček o drez s batériou. Keďže ide o časť, ktorá je oddelená od zvyšku kuchynského nábytku a má spravidla svoje miesto v strede miestnosti, je nutné umiestniť všetky rozvody (elektrické zásuvky, teplú a studenú vodu) pod podlahu. Montáž elektrických rozvodov na týchto ostrovčekoch môže byť realizovaná viacerými spôsobmi – zásuvky môžu byť zabudované zboku do kuchynského nábytku, alebo zvrchu do pracovnej dosky vo forme pop-up krabíc, ktoré sa dajú v momente potreby jednoducho otvoriť. Čo sa týka digestora nad kuchynským ostrovčekom, je rozumné zvoliť tichší model s vyšším výkonom.
Fantázii sa medze nekladú
Ak berieme do úvahy individuálne potreby ľudí, dá sa povedať, že v prípade umiestenia elektrických rozvodov, kuchynského nábytku a elektrospotrebičov môžeme popustiť uzdu fantázii. Tvrdenie, že pri plánovaní vlastnej modernej kuchyne nie sme takmer nijako limitovaní, teda naberá reálne kontúry.
Smart už dávno nie sú len telefóny
Predstavte si, že vám chladnička otvorí dvere, nastaví ideálnu teplotu v domácnosti, pustí príjemnú hudbu či dokonca televíziu. Alebo si predstavte situáciu, že sa vraciate z týždňovej dovolenky a netušíte, či máte cestou späť navštíviť nejaký supermarket a doplniť zásoby potravín. Žiaden problém. Pomocou smartfónu si totiž dokážete pozrieť aj aktuálny stav obsahu vašej chladničky, ktorá má pre túto funkciu vstavanú vnútornú kameru. Niektoré disponujú aj dávkovačom ľadu – práve pre tieto typy je ale nutná aj prídavná inštalácia prívodu studenej vody.
Čierna je klasika – klasika je in
Kuchynské trendy na tento rok diktujú častejšie využívanie skla a nabádajú k vyššej intenzite svetla. Taktiež je tu tendencia zabudovávať niektoré základné komponenty, a tým vytvárať tzv. jednoliate línie. Čo sa týka farieb, dominantnou sa čoraz častejšie stáva čierna, no in sú aj sivá, červená a machová zelená.
Zapamätajte si:
- Základným krokom pred samotnou výstavbou kuchyne je plánovanie a organizovanie elektrických rozvodov.
- Zásuvky pre elektrospotrebiče nesmú byť situované priamo za daným spotrebičom.
- Kuchynský ostrovček dokáže ušetriť miesto a vizuálne skrášliť priestor.
- Elektrické zásuvky na ostrovčekoch môžu byť inštalované zboku vnútri nábytku, alebo zvrchu na pracovnej doske vo forme praktických pop-up krabíc.
- Smart chladničky uľahčujú čas v kuchyni svojimi užitočnými funkciami.