Dostatočné osvetlenie schodiska je kľúčové nielen z hľadiska komfortu, ale najmä z hľadiska bezpečnosti. Predstavíme vám najnovšie trendy pri osvetľovaní schodísk v domoch, vďaka ktorým bude používanie toho vášho bezpečné, komfortné a na jeho osvetlení ušetríte i zopár eur.
Centrálne alebo bodové osvetlenie?
Pri osvetľovaní priestoru schodiska máte v podstate 3 možnosti:
- Centrálne osvetlenie – Schodisko osvetlíte jedným alebo niekoľkými silnými stropnými či nástennými svietidlami. Pri tomto riešení je osvetlenie silné a schodisko bezpečné. Večer ale môže silné svetlo ostatným členom domácnosti prekážať.
- Bodové osvetlenie – Ide o viacero menších svietidiel s nižšou intenzitou osvetlenia. Môžu sa nachádzať buď v jednotlivých stupienkoch schodiska, alebo na stene. Osvetlenie je tlmené, no vďaka jeho umiestneniu vám postačí na dobrú orientáciu v priestore schodiska. Moderným trendom sú svetelné LED pásy v stupienkoch, ktoré ponúkajú rovnomerné osvetlenie.
- Kombinácia oboch – Cez deň či popoludní môžete používať centrálne osvetlenie, v noci bodové.
Ak plánujete osvetliť schodisko bodovo, prípadne jednotlivé stupienky, nezabudnite počas realizácie schodiska pripraviť kabeláž k týmto svietidlám.
Čo sa týka svetelných zdrojov, dnes jednoznačne vyhrávajú LED pre svoju úspornosť a množstvo variácií (žiarovky, bodové svietidlá, pásy). Niektoré LED môžete aj stmievať a ušetriť tak nimi ešte viac nákladov na svietenie.
Pri stropných svietidlách si dajte pozor, aby bolo schodisko dostatočne vysoké, resp. aby bolo svietidlo v dostatočnej výške a neprekážalo vám pri pohybe po schodisku. Pri nástenných svietidlách nezapustených pod omietku by malo byť schodisko dostatočne široké. V opačnom prípade by vám svietidlá mohli prekážať, napr. pri vynášaní nábytku.
Vedeli ste, že?
Určenie správnej intenzity osvetlenia nie je jednoduché. Do úvahy sa pri ňom berú rozmery osvetleného priestoru, jeho využitie, farby povrchov, svetelné toky zdrojov svetla, priestorový index atď. Ak chcete mať v dome kvalitné osvetlenie, ktoré nebude unavovať vaše oči nízkou, ani príliš vysokou intenzitou, prenechajte návrh a výpočet osvetlenia pre jednotlivé miestnosti skúsenému projektantovi či interiérovému dizajnérovi.
Maximálne 3 vypínače?
Najjednoduchšie ovládanie osvetlenia vám poskytnú klasické vypínače. Pri dvoch vypínačoch musíte použiť kombináciu 2 ks vypínačov č. 6, pri troch kombináciu 2 ks vypínačov č. 6 a vypínača č. 7.
Ak chcete svetlo zapínať z viacerých miest, môžete použiť 2 ks vypínačov č. 6, medzi ktoré zaradíte ľubovoľný počet vypínačov č. 7. V tom prípade však bude zapojenie pomerne zložité, jednoduchším riešením je použiť stýkač, krokové relé, prípadne jednoduchší schodiskový automat. Naň môžete pripojiť viacero vypínačov (tlačidiel) a nastaviť dobu, po ktorej sa svetlo automaticky vypne (poznáte napr. z bytových domov).
Dnešné elektronické schodiskové automaty nájdete aj v kompaktnej verzii, ktorú môžete zabudovať do bežnej inštalačnej krabice pod vypínač.
Zapínajte osvetlenie automaticky a ušetrite
Schodisko je časť domu, kde sa nepohybujete až tak často. Zvážte preto ovládanie osvetlenia automatickými spínačmi so snímaním pohybu.
Pre menšie schodiská stačia dva, ak chcete spínať viacero častí nezávisle, budete potrebovať spínačov viac. Na trhu nájdete aj LED svietidlá so zabudovaným automatickým spínačom a snímačom pohybu. Vďaka tomu sa pri pohybe po schodisku budú zapínať vždy tie svietidlá, ktoré budete potrebovať.
Štandardné infračervené snímače (nazývané aj PIR) potrebujú priamu viditeľnosť na pohybujúcu sa osobu. Na členitých schodiskách ale využijete tiež mikrovlnné snímače, ktoré „vidia“ aj za roh cez tenké nekovové materiály.
Automatickými spínačmi by ste mali ovládať iba tlmené bodové svietidlá, aby ste v noci silným svetlom centrálneho osvetlenia nerušili ostatných členov domácnosti. Ovládanie silných centrálnych svietidiel radšej nechajte na klasické vypínače.
Zhrnutie:
- centrálne osvetlenie v podobe jedného či dvoch svietidiel je dostatočne silné, aby bezpečne osvetlilo schodisko, potrebujete pri ňom ale vysoký strop alebo dostatočnú šírku schodiska,
- moderným trendom je bodové osvetlenie prostredníctvom svietidiel v stene či priamo v stupienkoch schodiska, pre rovnomerné osvetlenie sú vhodné LED pásy,pred montážou svietidiel do stupienkov nezabudnite pripraviť kabeláž v dostatočnom predstihu,
- ovládanie bodových svietidiel prenechajte automatickým spínačom so snímačmi pohybu, ušetríte tým desiatky percent nákladov na osvetlenie schodiska,pri členitých schodiskách využite mikrovlnné snímače pohybu, „zbadajú“ vás aj za rohom,
- centrálne osvetlenie môžete ovládať aj klasickými vypínačmi, aby ste silným svetlom v noci zbytočne nerušili ostatných členov domácnosti,
- na ovládanie viac ako troma vypínačmi môžete použiť stýkač, krokové relé, prípadne schodiskový automat,
- návrh a výpočet kvalitného osvetlenia nie je jednoduchý, zverte ho radšej skúsenému projektantovi alebo interiérovému dizajnérovi.