V minulom článku o stmievačoch svietidiel sme vám popísali ich výhody a funkcie. V pokračovaní sme si posvietili na problémy a úskalia, na ktoré môžete naraziť pri ich výbere a používaní. Námety a otázky sme čerpali priamo od vás – zákazníkov značky Legrand.
1. Aké žiarovky a svetelné zdroje môžem stmievať?
Klasické žiarovky sa skladajú iba z volfrámového vlákna, neobsahujú žiadnu elektroniku, a preto ich môžete stmievať akýmkoľvek druhom stmievača osvetlenia. Podobná situácia je pri halogénových žiarovkách na 230 V, ktoré majú podobnú konštrukciu.
O niečo zložitejšie je to už v prípade halogénových žiaroviek s menším napätím (najčastejšie 12 V bodové svietidlá), ktoré na napájanie môžu využívať buď klasický (feromagnetický) transformátor, alebo elektronický napájací zdroj. S týmito prvkami si neporadí každý stmievač – tie, ktoré to zvládajú, môžete použiť iba s transformátorom či elektronickým zdrojom do určitého príkonu (pozri tabuľku 1).
Čo sa týka kompaktných žiariviek (hovorovo tzv. úsporné žiarivky), LED žiaroviek, LED trubíc či iných LED svietidiel, tie obsahujú elektronické obvody, ktoré so stmievačom nemusia fungovať. Stmievať môžete iba tie z nich, ktoré majú v špecifikácii produktu výslovne uvedené, že sú stmievateľné. Stmievať môžete aj žiarivkové trubice s predradníkom (tzv. neónky). Opäť však musia mať uvedené, že sú stmievateľné. Úplne iná je situácia pri populárnych LED pásoch, ktoré sú napájané malým napätím z elektronických zdrojov. LED pásy pomocou stmievačov Legrand stmievať nemôžete.
Nie všetky kompaktné žiarivky, LED žiarovky a LED svietidlá sú však kompatibilné s každým druhom stmievača. El. obvody použité pri svetelných zdrojoch sa totiž môžu pri rôznych značkách líšiť. So stmievačmi Legrand najlepšie fungujú LED žiarovky zn. Philips, o niečo horšie je na tom zn. OSRAM, a odskúšané sú aj LED žiarovky IKEA, ktoré sú však stmievateľné v obmedzenom rozsahu. Podrobnejšie informácie o kompatibilite žiaroviek nájdete v teste Legrand stmievačov.
Max. dovolený súčet výkonov svetelných zdrojov na 1 stmievač Legrand je 75 W. Zároveň platí, že jedným stmievačom Legrand môžete stmievať max. 10 ks LED svietidiel alebo kompaktných žiariviek v rámci jedného obvodu. Pri použití 10 ks teda môže mať jedno svetlo výkon max. 7,5 W. Na ďalšie svetelné zdroje musíte použiť samostatný obvod s ďalším stmievačom.
Pozor si dajte aj na minimálny výkon ovládaný stmievačom. Pri LED svietidlách a kompaktných žiarivkách to je 3 VA, pri klasických a halogénových to môže byť v prípade niektorých stmievačov aj 100 W. Takým stmievačom teda nebudete môcť stmievať jednu 40 W alebo 60 W žiarovku.
V prípade, že nedodržíte minimálny výkon svetelného zdroja, alebo bude žiarovka, resp. žiarivka nekompatibilná so stmievačom, môže pri stmievaní blikať, nereagovať na stmievanie, alebo ju nebudete môcť vypnúť (ostane slabo svietiť aj pri min. nastavení). Stmievač tiež môže bzučať.
2. Vyberám do domácnosti vypínače Legrand a chcem, aby mali rovnaký vzhľad. Ktorý produktový rad si mám vybrať?
V každom produktovom rade vypínačov Legrand nájdete odlišné stmievače s rôznymi elektronickými obvodmi. Líšia sa podporovaným druhom svetelných zdrojov a max. výkonom. Max. výkony stmievačov pre jednotlivé druhy osvetlenia prinášame v tabuľke 1. Tá je však iba orientačná, podrobnosti nájdete v katalógoch jednotlivých produktových radov Legrand.
Produktový rad Legrand | Céliane | Niloé | Livinglight | Valena Life |
Klasické žiarovky 230 V | do 1 000 W | do 300 W | do 600 W | do 1 000 W |
Halogénové žiarovky 230 V | do 1 000 W | do 300 W | do 600 W | do 1 000 W |
Halogénové žiarovky s feromagnetickým transformátorom | do 1 000 W | do 300 W | do 600 W | do 1 000 W |
Halogénové žiarovky s elektronickým transformátorom | do 1 000 VA | do 300 VA | do 200 VA | do 300 VA |
Stmievateľné kompaktné žiarivky | do 75 VA/10 ks | do 75 VA/10 ks | do 150 VA | do 75 VA/10 ks |
Stmievateľné žiarivkové trubice | do 200 VA | – | do 600 VA | do 200 VA |
Stmievateľné LED svietidlá | do 75 W/10 ks | – | do 75 W | do 75 W/10 ks |
Tabuľka 1 – Max. výkon a počty ks stmievaných žiaroviek pre stmievače v jednotlivých produktových radoch Legrand. Jednotlivé typy stmievačov v rámci jedného produktového radu môžu mať odlišné parametre, uvedený je vždy max. stmievaný výkon najvýkonnejšieho z nich.
3. Chystám sa vymeniť žiarovky za LED. Budú mi s nimi nainštalované stmievače fungovať?
Ak máte v dome či byte nainštalované staršie stmievače, je pravdepodobné, že s LED žiarovkami či LED svietidlami nebudú fungovať. Niektoré staršie produktové rady Legrand, ako napr. Valena (nepleťte si s Valena Life), neobsahujú stmievače podporujúce stmievanie LED.
Pri výmene stmievačmi ovládaných žiaroviek za úsporné LED teda radšej dvakrát merajte a raz strihajte, aby sa vám výmena nepredražila.
4. Koľko žiaroviek a s akým výkonom dokáže ovládať jeden stmievač?
Stmievače Legrand môžu súčasne stmievať max. 10 ks LED svietidiel alebo kompaktných žiariviek v jednom obvode, pričom súčet ich príkonov môže byť max. 75 W. Pri zapojení 10 ks to znamená max. 7,5 W na svietidlo. Pre ďalšiu žiarovku musíte použiť ďalší el. obvod so samostatným stmievačom.
Pri iných svetelných zdrojoch nie je obmedzený počet, súčet všetkých príkonov však musí byť nižší alebo rovný max. stmievačom povolenej hodnote.
5. Môžem stmievať LED pásy?
Stmievače Legrand nedokážu stmievať LED pásy.
6. Môžem stmievať žiarivkové trubice (tzv. neónky)?
Áno, musia však mať v špecifikácii výslovne uvedené, že sú stmievateľné (také vyrába napr. Philips).
7. Ako nainštalujem stmievač?
Postupy pre inštaláciu a zapojenie stmievačov Legrand nájdete v priloženom návode ku konkrétnemu stmievaču. Z hľadiska zapojenia rozoznávame 2 typy stmievačov – tie bez N vodiča (neutrálneho) môžete nainštalovať namiesto akéhokoľvek vypínača. Sú však aj stmievače, ktoré vyžadujú prítomnosť neutrálneho vodiča v inštalačnej krabici, čo nie je vždy samozrejmosťou. Niektoré modely sú vybavené prepínačom L – C, ktorým nastavujete typ záťaže indukčná – kapacitná. Ten musíte nastaviť podľa typu svietidla.
Nezabúdajte však, že zasahovať do elektroinštalácie môže iba kvalifikovaný elektrotechnik s osvedčením.
8. Môžem stmievač Legrand namontovať namiesto vypínača?
Nie vždy, niektoré stmievače potrebujú pripojenie na neutrálny vodič, ktorý nemusí byť do krabice pod pôvodným vypínačom vyvedený.
Druhý problém môže byť estetický – stmievače nájdete v rôznych aktuálne dostupných dizajnových radoch vypínačov a zásuviek Legrand. Rozmery ani spôsob inštalácie stmievača však nemusia byť kompatibilné s niektorými vypínačmi starších dizajnových radov, aké možno máte doma.
9. Prečo mi stmievače bzučia? Prečo stmievané žiarovky blikajú?
Príčinou môže byť prekročenie max. dovoleného výkonu stmievača, príliš nízky výkon pripojených LED, či vzájomná nekompatibilita stmievača a LED svietidla, resp. kompaktnej žiarivky. Okrem blikania sa tiež môže stať, že žiarovka, resp. žiarivka vám bude zhasínať, alebo ju nebude môcť vypnúť.
Slabé bzučanie je, žiaľ, vlastnosťou stmievačov osvetlenia. Ak sa vám však zdá byť bzučanie príliš silné, pokojne stmievač reklamujte. Môže ísť o výrobnú chybu konkrétneho kusa.
10. Môžem ovládať jedno svietidlo viacerými stmievačmi?
Jeden svetelný obvod môžete ovládať iba jedným stmievačom. Niektoré stmievače Legrand však môžete ovládať z viacerých miest doplnkovými tlačidlami (umožňujú to napr. stmievače v rade Valena Life, Livinglight a Céliane).
11. LED svietidlá mi slabo svietia, aj keď je vypínač alebo stmievač vypnutý. Kde je problém?
Tento problém môžu spôsobiť LED svietidlá s nízkou spotrebou energie nielen v kombinácii so stmievačmi, ale tiež s vypínačmi so signálnou tlejivkou (orientačné „svetielko“) v prípade, ak je svetlo ovládané z viacerých miest.
V prípade produktov Legrand ho môžete vyriešiť nainštalovaním špeciálneho kompenzátora (č. produktu 40149). Druhým riešením je, ak vyradíte podsvietenie vypínača alebo vymeníte svetelný zdroj.
12. Podporujú stmievače Legrand protokol DALI?
Skratka DALI (Digital Addressable Lighting Interface) označuje protokol pre vzájomnú komunikáciu zariadení na ovládanie osvetlenia (napr. stmievačov). V súčasnosti (koniec roka 2020) v ponuke Legrand stmievače podporujúce protokol DALI, žiaľ, nenájdete.
TIP pre vás: Nekupujte naslepo – nechajte si poradiť
Dopyt po ekologických produktoch a šetrení energií spôsobuje, že elektrospotrebiče sú čoraz komplikovanejšie a obsahujú čoraz viac súčiastok. Kým klasická žiarovka sa skladá v podstate z jedinej súčiastky, pri moderných svietidlách sú nevyhnutnosťou zložité el. obvody. Tie zaručia, že svietidlá budú fungovať spoľahlivo, budú mať dobrú svietivosť a čo najdlhšiu životnosť. Každý výrobca však používa svoje originálne zapojenia, čo môže byť zdrojom problémov napr. v spojení so stmievačmi.
LED žiarovky, LED či iné svietidlá teda nekupujte naslepo. Môže sa totiž stať, že zo zamýšľanej úspory sa nakoniec stanú zbytočne minuté peniaze. Nebojte sa osloviť elektrikárov či odborníkov z firmy Legrand, ktorí vám s výberom pomôžu.
Dobr den ?prosim o RADU mam dimer LEGRAN LIVE. dimer – č. 6 + č 6 tlacitko zvonecek Life zirovky GU 9 stmieva a ked dam ziarovky co predavaju stum ŽLTIM psikom ako volfram to vyzera a napisane ze DAJU SA STMIEVAT tak ?robi ten problem ze pri MAXinalnom zviseny sa to od seba same vypne a zachvilku ZAPNE ale uz svietivost je SLABSIA. a ZASE pri stisovani svietivosti NESTISI do minima ?PROSIM ake zierovky MAM KUPIT do SVIETIDIEL ??? poslete mi TYP ked potrebujem ZAVIT —E 27
Dobrý deň, Peter,
je potrebné zistiť presne o aký typ stmievača ide, pretože niektoré staršie typy stmievačov nie sú kompatibilné s LED žiarovkami a je možné, že presne kvôli tomu sa vám správa vypínač tak ako sa správa. Najlepšie ako si vytypovať žiarovku ku svojmu stmievaču je cez túto stránku : Testujeme LEGRAND stmievače – UspornaZiarovka.sk LED portál…
Nie sú tam samozrejme všetky druhy žiaroviek, čo sú na trhu ale pre predstavu to bude stačiť.
pozdravom redakcia magazínu Electrend
Dobrý deň. Mám namontované v byte dva stmievače Legrand Valena Life 752162 biely a k nim sú pripojené ešte tlačidlá. Ovládajú ledkové žiarovky. Fungujú normálne zapnutie vypnutie a stmievanie. Problém ale nastane pri výpadku elektriky na dlhší čas napr. pol hodinku a dlhšie. Po nabehnutí elektriky sa izby rozsvietia a ostanú svietiť až kým ich nevypnem. Čiže keď nie som doma budú svietiť aj týždeň. Viete mi poradiť čo s tým. Ďakujem.
Dobrý deň, Robert,
problematika tohto javu je závažnejšia ako sme si mysleli, riešime to s našimi vývojármi a technikmi. Budeme vás dodatočne informovať.
Ďakujeme za strpenie,
s pozdravom redakcia magazínu Electrend
Robert 18. júna 2023 At 7:00
Dobrý deň, mám tento istý problém môžete ma kontaktovať aby sme to mohli vyriešiť ďakujem
Dobrý deň, pán Pavol,
ďakujeme za informáciu. Postúpime v tejto záležitosti a budeme vás kontaktovať.
Ďakujeme,
s pozdravom redakcia magazínu Electrend