Všetci, ktorí sa rozhodli prerobiť panelákový byt, zistili, čo je na rekonštrukcii najnáročnejšie – prerábka bytového jadra. Pôvodné panelákové bytové jadrá, teda kúpeľne a WC, sú umakartové. Ak chcete pri prerábke jadra zasiahnuť do dispozičného riešenia bytu, môžete. Čaká vás zodpovedná príprava, aj cca dvojtýždňová práca viacerých majstrov a adekvátne náklady.
Prečo sú bytové jadrá z umakartu?
Umakart bol v socialistických časoch výstavby panelákov dostupným, lacným a ľahkým materiálom. Materiálové zloženie tejto náhrady poctivého muriva sa skrýva v názve, je to umelý kartón. Bytové jadrá sa z neho nestavali, ale jednoducho a rýchlo skladali.
Umakart je lepený viacvrstvový kartón s povrchovou úpravou. Jeho „odolnosť“ voči vode a vlhkosti a estetická „dekoratívnosť“ sú legendárne. Rovnako aj jeho chýbajúce zvukovo-izolačné vlastnosti. Umakart má ale jednu výhodu: dokážete ho pomerne ľahko a rýchlo odstrániť.
Ako na prerábku?
Pre každého majstra aj projektanta je prerábka jadra výzvou. Ak sa majiteľ bytu rozhodne pôvodný pôdorys rozbiť a popresúvať ako čiastočky tetrisu, majú sa všetci na čo tešiť. Pokiaľ kúpeľňa a kuchyňa budú po rekonštrukcii inde, je to vážny stavebný zásah. Nepostačí na to sekáč a kelňa, bude treba podstatne viac.
Byt v bytovke vrátane jadra sa nedá zbúrať a postaviť nanovo. Ak chcete mať vírivku na balkóne, zrejme vám to neprejde. Zvlášť, ak je prívod vody a odpad na druhej strane bytu, v pôvodnom jadre, v stúpačke. Ak aj jadro rozoberiete, inštalačná šachta a všetky rozvody v nej musia zostať na svojom mieste. A šachta musí byť aj po prerábke dostupná.
Bez ohlášok a povolení ani ťuk
Prerábka bytového jadra vyžaduje nevyhnutnú prípravu:
- svoju predstavu preneste do projektu s projektantom alebo bytovým architektom,
- ohláste stavebné úpravy správcovi budovy aj stavebnému úradu,
- ak prerábka zasiahne aj nosné steny, potrebujete statický posudok a stavebné povolenie,
- nezabudnite o prestavbe informovať susedov.
Vedeli ste, že…?
Prerábka bytového jadra je takmer vždy aj prerábkou rozvodov elektriny, vody, odpadu, prípadne plynu. Ak by ste aj nemenili dispozičné riešenie, staré rozvody treba určite vymeniť. Ich posúdenie, samozrejme, nechajte na odborníkov.
Koľko a za koľko?
Prerábka bytového jadra môže trvať okolo dvoch, ale aj viac týždňov. K nákladom na materiál a nové vybavenie treba prirátať aj cenu práce. Kvalitná odborná práca je adekvátne platená. Do prerábky bude treba zapojiť viacerých majstrov. Murára, obkladača, inštalatéra, kúrenára, elektrikára, maliara.
Náš tip:
Kúpeľňu a WC môžete podľa aktuálnych trendov spojiť, alebo nechať oddelene. Je to na vašom rozhodnutí. Najviac závisí od preferencií obyvateľov bytu. Viacčlenná rodina zrejme uvíta oddelené priestory. Zvážte výhody a nevýhody oboch riešení, kľúčové sú súkromie a miera intimity členov domácnosti.
Ideálne je, ak vám kompletnú prerábku rieši jedna firma s majstrami všetkých potrebných profesií. Nezabudnite na zmluvu s rozpočtom, popisom a objemom prác a termínom ich dokončenia. Po dokončení prác pamätajte na revízne správy (elektro, plyn) a odovzdávacie protokoly, aby ste sa v prípade reklamácie vyhli nepríjemným prekvapeniam. Ak budete prerábať kúpeľňu a WC, rátajte s nákladmi v tisícoch. Keď pridáte aj kuchyňu, rozpočet môže narásť nad 10-tisíc €.
Dajte zbohom umakartu
- Klasické socialistické umakartové jadrá prežili viacero generácií. Ak také jadro v byte stále máte, treba ho prerobiť.
- Aj keď rozlohu vášho bytu nezväčšíte, viete sa vyhrať s interiérom a čiastočne aj umiestnením kúpeľne, WC a kuchyne.
- Kompletná prerábka jadra aj s novými rozvodmi vás vyjde na tisíce, s kuchyňou viac.
- Zohratá partia majstrov zvládne prerábku, kým sa vrátite z dovolenky. Aj s odvozom stavebného odpadu a uprataním.