Z detskej izby študentská – ako prispôsobiť elektroinštaláciu?

Ako deti rastú, menia sa aj ich návyky a spolu s nimi aj spôsob trávenia času nielen vonku, ale aj v detskej izbe. Elektroniky v detských a študentských izbách neustále pribúda, okrem zariadenia izby by ste tomu preto mali prispôsobiť aj elektroinštaláciu.

Zásuviek nie je nikdy dosť – ani v detskej izbe

Deťom školského veku a študentom určite nebude stačiť jedna zásuvka na nočnú lampičku. Deti časom používajú stále viac elektroniky, či už ide o počítače, televízor s hernou konzolou, alebo aj smartfón, tablet, bezdrôtové slúchadlá a ďalšie zariadenia, ktoré treba neustále nabíjať.

Na dostatok zásuviek by ste teda mali myslieť najmä v blízkosti pracovného stola s počítačom. Práve stôl je ideálnym miestom na využitie výsuvných pop-up krabíc so zásuvkami.

Nezabúdajte ani na 230 V zásuvky pre už spomínaný televízor a k nemu pripojený audio systém, prípadne hernú konzolu. Smart TV i konzoly sa dnes pripájajú k internetu, pre spoľahlivé pripojenie je lepšie využiť kábel namiesto WiFi. Nezabudnite teda ani na slaboprúdové zásuvky (dáta, TV signál).

Na nabíjanie smartfónov či iných zariadení sa hodí aspoň jedna zásuvka aj pri nočnom stolíku, resp. posteli. Ideálne sú zásuvky s USB konektorom, vďaka ktorým nemusíte na nabíjanie zariadení použiť nabíjačku – postačí pripojiť nabíjací kábel do USB konektora na zásuvke.

Vedeli ste, že…?

Predlžovacie prívody (predlžovačky) by mali slúžiť iba ako dočasný zdroj elektrickej energie. Väčšinou nemajú dostatočný prierez vodičov na napájanie viacerých spotrebičov. Zároveň nie sú pevne ukotvené, takže hrozí ich mechanické poškodenie, prípadne aj úraz el. prúdom. Pre trvalé využitie by ste teda mali miestnosť osadiť dostatočným počtom pevných zásuviek. Práve pri deťoch, ktoré sú neustále v pohybe, dbajte na bezpečnosť aj preventívne opatrenia.

Aby si deti nepokazili zrak

V školskom veku sa totiž deti musia veľa učiť a čítať, začínajú intenzívnejšie používať počítače, tablety či smartfóny a sledovať televíziu. Ich oči začínajú byť viac namáhané a môžu sa objaviť prvé poruchy zraku. Je preto veľmi dôležité, aby mali pre všetky činnosti v detskej izbe dostatok osvetlenia.

Zdroj: Legrand.sk

Pre kancelárie či školské učebne je ideálna úroveň osvetlenia na úrovni 500 lx (luxov), pre rysovanie, kreslenie a podobné činnosti je to až 750 lx. Detaily o návrhu a výpočte ideálneho osvetlenia presahujú rozsah tohto článku. Postačí však, ak si zapamätáte, že jediná stolná lampa do detskej, resp. študentskej izby určite nestačí a mali by ste zabezpečiť dostatočné osvetlenie celej miestnosti pomocou stropných svietidiel.

Pri umiestňovaní svietidiel myslite na to, že v ideálnom prípade by mali svetelné lúče smerovať k pracovnému stolu šikmo zvrchu a zároveň kolmo na smer jej pohľadu. Nebudú tak oslňovať dieťa sediace za stolom.

Vedeli ste, že…?

Ideálne osvetlenie pre každú miestnosť v dome vám môže navrhnúť architekt alebo projektant. Tí na to používajú špeciálne programy, pričom berú do úvahy svetelný tok a farebnú teplotu daných svetelných zdrojov, odrazivosť okolitých plôch a ďalšie parametre.

Pri osvetlení je dôležitá aj farebná teplota. Svetelné zdroje s vysokou farebnou teplotou (cca 5 500 K – tzv. studená biela) svietia trochu do modra a hodia sa na prácu cez deň, štúdium a pod. Môžete použiť aj zdroje s farebnou teplotou blízkou dennému svetlu (cca 4 500 K). Modrá svetelná zložka však unavuje oči, večer je teda vhodné miestnosť osvetliť svietidlom s nižšou farebnou teplotou (cca 2 900 K – tzv. teplá biela).

Zdroj: Legrand.sk

Teplú bielu získate z klasických volfrámových alebo halogénových žiaroviek. LED svietidlá, žiarivkové trubice či kompaktné žiarivky sa vyrábajú s rôznou farebnou teplotou. Pri niektorých LED svietidlách si farebnú teplotu môžete nastaviť pomocou špeciálneho ovládača.

Pre navodenie pokojnej atmosféry vo večerných hodinách a príjemnejšie zaspávanie môžete použiť vypínače so stmievačmi, pomocou ktorých si dieťa nastaví intenzitu osvetlenia. Stmievať môžete všetky klasické volfrámové alebo halogénové žiarovky, avšak iba niektoré modely LED žiaroviek či kompaktných žiariviek.

Zhrnutie:

  • zásuviek v detskej izbe nie je nikdy dosť, veľa ich deti budú potrebovať najmä v okolí pracovného stola (ideálne na tento účel sú pop-up krabice),
  • nezabúdajte na dostatok zásuviek v okolí televízora a k nemu pripojenej hernej konzoly či audio systému,
  • pri posteli sa kvôli nabíjaniu smartfónu hodí zásuvka s USB výstupom,
  • deti v školskom veku si namáhajú oči čítaním a inými činnosťami, nezabudnite preto na dostatočne silné osvetlenie (stolná lampa nestačí),
  • dôležité je umiestnenie aj farebná teplota svetelného zdroja,
  • pre navodenie pokojnej atmosféry vo večerných hodinách môžete využiť vypínač so stmievačom osvetlenia,
  • ideálne osvetlenie každej miestnosti domu vám pomôže navrhnúť architekt alebo projektant.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.