Nielen v byte, ale aj v dome je dôležité správne spočítať počet elektrických zásuviek a vypínačov, ktoré sa vám môžu hodiť. Jedna dvojzásuvka a jeden vypínač v obytnej miestnosti je dnes už málo. Ako to však neprehnať a zároveň prakticky i logicky vymyslieť a vypočítať? Skúsime to zrátať za vás.
Normy nepustia?
Každý projektant, elektrikár a aj revízny technik sa musí držať noriem. Pri rozmiestnení komponentov elektroinštalácie, teda aj zásuviek a vypínačov, treba zohľadniť:
- počet a rozmiestnenie pripájaných spotrebičov,
- parametre spotrebičov,
- prípadné špecifické požiadavky,
- umiestnenie a počet svietidiel v miestnostiach,
- či ide o novú inštaláciu alebo rozšírenie existujúcej.
Normy presne určujú umiestnenie zásuviek a vypínačov a ich obvodov. Odporúčajú aj počty, minimálne a maximálne.
Vedeli ste, že…?
Vo svete sa používa 15 rôznych typov zásuviek. Typ E, ktorý všetci poznáme, sa bežne používa aj v Česku, Poľsku, Francúzsku a Belgicku. Ak cestujete do krajiny s iným zásuvkovým a zástrčkovým štandardom, na vašu cestovnú elektroniku vám postačí zásuvkový adaptér.
Ako to zrátať?
Praktická je obvodovo-topografická metóda. Prejdite si všetky miestnosti, premyslite rozmiestnenie spotrebičov, svietidiel a vypínačov. Počítajte, myslite dopredu aj na spotrebiče, ktoré možno dokúpite neskôr. Každý priebežne používaný spotrebič by mal mať svoju zásuvku. Rátajte s tým, že v jednom zásuvkovom obvode môže elektrikár zapojiť maximálne 10 zásuviek.
V jednej obytnej miestnosti (nie kuchyňa, kúpeľňa, technická miestnosť) by mal byť jeden zásuvkový obvod. Na jeden svetelný okruh môžu byť pripojené aj dve či tri izby. S výsledkom zájdite za projektantom a elektrikárom a spoločne dospejete k správnemu výsledku.
Čo ak budeme mať zásuviek málo?
Môže sa stať, že v zabehnutej domácnosti časom zistíme, že sme naplánovali málo zásuviek. Aké máme možnosti?
- rozšírenie zásuvkového obvodu
- inštalácia ďalšieho zásuvkového obvodu
- využitie predlžovačky s prepäťovou ochranou
- prispôsobenie počtu reálne využívaných spotrebičov počtu zásuviek
Prvé tri možnosti konzultujte s elektrikárom. Poslednú možnosť skúste využiť ako prvú v poradí.
Neverte elektroinštalačným mýtom
„Dve zásuvky mi stačia, rozbočím ich predlžovačkou.“ Toto nie je cesta. Zvlášť, keď dnes aj v relaxačných a pracovných miestnostiach používame viacero spotrebičov. Tie treba samostatne zapojiť do zásuviek. Predlžovacie káble sú na dočasné prepojenie a vonkoncom nie na trvalé zapojenie.
Čo používame a používať budeme
Aj keď už reálne žijeme na začiatku smart éry, klasické zásuvky nikto len tak skoro „nezruší“. Rovnako ako aj nutnosť klasického káblového pripojenia väčšiny pravidelne používaných domácich spotrebičov do elektrickej siete.
Niekto uvažuje aj „must have“ spôsobom a časom môže mať najmä kuchyňu zapratanú zbytočnými trendy vychytávkami. Skúsme to vytriediť:
- Jeden kvalitný viacúčelový kuchynský robot s jednou zástrčkou nahradí väčšinu najmodernejších kuchynských mašiniek.
- V kúpeľni nemusíte mať všetky kadernícke mašinky zapojené naraz.
- V homeoffice tiež nepotrebujete mať pripojené menšie výpočtové stredisko s príslušenstvom.
- V dámskej domácej dielničke nebudete sériovo pripájať 5 overlockov a k nim menší tkáčsky stav.
Počet spotrebičov v moderných domácnostiach vzrástol, ale maximálne 10 zásuviek na jednu miestnosť je tak akurát.
Pár tipov na záver
Ak máte správne zrátané zásuvky, vypínače a aj spotrebiče, zvážte napríklad viacnásobné elektroinštalačné rámiky na umiestnenie až piatich zásuviek. Aj multifunkčné zásuvky, pop-up krabice a smart riešenia nie sú vychytávkové trendy, ale praktickí pomocníci. Napríklad smart systém od Legrandu Valena Life s Netatmo.