V mnohých novostavbách rodinných či bytových domov už nenájdete plynovú prípojku. Pri stavbe teda budete skôr či neskôr musieť vyriešiť dilemu s výberom vhodného vykurovacieho zdroja, ktorý bude dostatočne účinný, no zároveň šetrný k vašej peňaženke. Aké máte možnosti a aké sú výhody i nevýhody elektrického podlahového vykurovania?
Možnosti vykurovania elektrinou
Výhodou vykurovania elektrinou je oproti plynu či tuhým palivám vysoká účinnosť. Tá sa často blíži hodnote 100 %, čo znamená, že takmer všetka el. energia sa premení na teplo. Vykurovanie elektrinou však môže byť z dlhodobého hľadiska nákladnejšie než vykurovanie plynom alebo tuhým palivom, hoci je vstupná investícia vo väčšine prípadov nižšia.
Vykurovanie elektrinou má tiež výhody v podobe jednoduchej regulácie, rýchlej reakcie na zmenu požadovanej teploty či jednoduchšej inštalácie. Výhody a nevýhody sa však líšia systém od systému.
Pre vykurovanie elektrinou si môžete vybrať:
- Elektrický kotol – Môžete ho použiť v spojení s klasickými teplovodnými radiátormi alebo teplovodným podlahovým vykurovaním. Elektrický kotol je síce jednoduché zariadenie, no teplovodné rozvody sú pomerne náročné na inštaláciu a produkujú aj určité straty. Tento systém preto patrí medzi tie menej efektívne. Elektrické kotly sa vyrábajú vo výkonoch 4 – 60 kW, ak ich budete chcieť využiť na vykurovanie celej domácnosti, budete potrebovať silnú el. prípojku – 3 × 25 A nebude stačiť.
- Tepelné čerpadlo – Ide o najviac efektívny a z dlhodobého hľadiska najmenej nákladný spôsob vykurovania el. energiou. Tepelné čerpadlo totiž, ako už názov napovedá, nevyužíva elektrinu na výrobu tepla, ale na jeho prenos z okolitého prostredia (vzduch, voda, zem) do vášho príbytku. Preto sa hovorí, že majú „účinnosť“ až 300 %, dokážu teda preniesť trikrát viac tepelnej energie, ako spotrebujú tej elektrickej. Ich inštalácia je však pomerne náročná a vstupná investícia sa pohybuje v rádoch tisícov eur, oproti iným zdrojom vykurovania teda majú dlhú návratnosť.
- Elektrické podlahové vykurovanie – Zdrojom tepla sú v tomto prípade elektrické vykurovacie vodiče, rohože alebo fólie, ktoré sa ukladajú pod podlahu. Ich výhodou je jednoduchá regulácia teploty pre každú miestnosť samostatne, nie príliš náročná inštalácia a fakt, že sú, na rozdiel od kotlov či tepelných čerpadiel, prakticky bezúdržbové. Vykurujú veľkú plochu, pričom teplo z nich stúpa od podlahy prirodzene nahor – vykúria tak celú miestnosť rovnomerne. Pre vykúrenie celej miestnosti budete potrebovať výkon niekoľko stoviek W až niekoľko kW (v závislosti od plochy, úrovne zateplenia atď.), počítajte preto s nutnosťou silnej el. prípojky.
- Elektrické konvektory – Pomocou ohrievacieho telesa ohrievajú vzduch, ktorý stúpa nahor, prúdi po miestnosti a po ochladení následne klesá nadol (tzv. konvekcia). Nie sú príliš efektívne, keďže pre navodenie tepelnej pohody musia najprv vyhriať vzduch v celej miestnosti. Hodia sa teda skôr ako doplnkový zdroj tepla, prípadne ako hlavný zdroj tepla do menších miestností alebo do chát či objektov, ktoré nie sú trvale obývané. Väčšinou sa zapájajú do zásuvky a ich výkon sa pohybuje okolo 2 kW. Jeden zásuvkový obvod teda zvládne max. 1 konvektor bežiaci na plný výkon.
- Vykurovacie panely – Využívajú prenos tepla sálaním pomocou infračerveného žiarenia na okolité osoby a objekty – až z nich sa následne ohrieva okolitý vzduch. Panely teda prinášajú okamžitý hrejivý pocit. Hodia sa ako hlavný zdroj tepla do menších miestností (kúpeľňa, toaleta a pod.) či ako doplnkový zdroj do tých väčších. Na rozdiel od konvektorov je ich príkon nízky a pohybuje sa v rádoch stoviek W, na ich použitie tým pádom nepotrebujete obzvlášť silnú elektrickú prípojku.
Vykurovacie rohože, fólie či vodiče?
Pri elektrickom podlahovom vykurovaní máte na výber z viacerých zdrojov tepla.Vykurovacie káble sa skladajú z odporových vodičov, ktoré sú najrozšírenejším typom vykurovacích vodičov. Jadro týchto vodičov je z tzv. rezistencie (odporový materiál), ktorá sa pri priechode elektrického prúdu zahrieva. Elektrické napätie je štandardizované, ale rezistencie sa vyrábajú s rôznymi hodnotami odporu. Výpočtom je potom možné určiť, aké dlhé musia byť vodiče, aby pri danom napätí mali požadovaný príkon – teda aby vykurovali, ale súčasne sa neprehrievali. Preto sa odporové vodiče nepredávajú na metre, ale iba v konkrétnych dĺžkach, aj s pripojovacími vodičmi.
Vykurovacie rohože sú tvorené týmito káblami zvinutými do meandra a pripevnenými k nosnej tkanine tak, aby medzi nimi ostala zachovaná stále rovnaká vzdialenosť, a tým aj rovnomerne rozložený vykurovací výkon.
Alternatívou voči rohožiam sú vykurovacie fólie tvorené plochými uhlíkovými odporovými vodičmi. Sú veľmi tenké, preto sa hodia všade tam, kde zbytočne nechcete zvyšovať podlahu.
Samostatné vykurovacie káble sa potom používajú v členitých miestnostiach so zaoblenými stenami, kde by ste rohože nedokázali rozmiestniť rovnomerne. Pri ich kladení si však musíte dať pozor na dodržanie rovnakej vzdialenosti medzi nimi, aby ste zachovali rovnomerné rozloženie tepla.
Vykurovacie fólie môžete inštalovať systémom suchej pokládky, t. j. bez použitia stavebnej chémie. Po pokládke podlahy môžete okamžite vykurovať. Vykurovacie rohože sa inštalujú na poter pod dlažbu a káble do poteru. Pri takýchto spôsoboch inštalácie musíte čakať cca 28 dní do prvého použitia vykurovania. O tom, či je konkrétny model vykurovacej rohože, kábla či fólie vhodný pre daný spôsob inštalácie, sa vždy vopred informujte u výrobcu.
Bez termostatu to nepôjde
Vykurovacie rohože a fólie sa vyrábajú s výkonovou hustotou 40 – 220 W/m2. Výber tých správnych závisí od typu podlahy, úrovne tepelnej izolácie objektu a ďalších parametrov. Napr. pre inštaláciu priamo pod plávajúcu podlahu sa používa max. 80 W/m2, pre nízkoenergetické domy s výbornou tepelnou izoláciou sú určené rohože 40 W/m2. Silnejšie varianty sa používajú pre inštaláciu mokrou cestou do poteru pod dlažbu.
O nastavovanie teploty v miestnosti sa stará termostat, pričom bežné modely zvládnu 10 – 16 A (2 300 – 3 000 W). Z prepočtu výkonovej hustoty v predchádzajúcom odstavci vyplýva, že pre väčšie miestnosti budete potrebovať výkon v rádoch kW. Samotný termostat však takýto výkon nezvládne, výkonnejšie systémy el. podlahového vykurovania teda musíte spínať stýkačom, ktorý bude ovládaný termostatom, prípadne môžete použiť viac termostatov v miestnosti.
Vykurovanie v každej miestnosti by malo byť pripojené na samostatný istič. El. podlahové vykurovanie by ste mali tiež ochrániť prúdovým chráničom. Ideálny je samostatný chránič, ktorý bude chrániť iba okruhy podlahového vykurovania, keďže vykurovacie rohože a vodiče majú kvôli svojej dĺžke vyšší tzv. únikový prúd. Ide o prúd, ktorý uniká cez izoláciu do zeme, a hoci môže byť pri jednotlivých spotrebičoch zanedbateľný, pri dĺžke všetkých vykurovacích vodičov a pri počte spotrebičov v domácnosti môže dosiahnuť niekoľko desiatok mA a „zhadzovať“ bežný 30 mA chránič. Voľbu chrániča a spôsob zapojenia zverte projektantovi, ktorý bude brať ohľad aj na tieto okolnosti. Únikový prúd by mal skontrolovať revízny technik pred uvedením do prevádzky pri prvej i pri následných odborných obhliadkach a odborných skúškach (revíziách).
Vykurovacie káble a rohože sa dodávajú väčšinou osadené koncovými vodičmi (tzv. studený pripájací koniec). Tieto vodiče potom musíte pripojiť k termostatu, prípadne k el. okruhu spínanému stýkačom vo vhodnej podomietkovej krabici. Rohože sa vyrábajú ako dvojvodičové – tie majú oba pripájacie vodiče osadené na začiatku v jednom bode, a ako jednovodičové – pri nich sa prvý vodič nachádza na začiatku a druhý na konci rohože. Vykurovacie fólie sa dodávajú aj bez koncových vodičov, v takom prípade ich musí vodičmi osadiť montážny technik, resp. elektrikár.
V kúpeľni pod elektroinštalačnými zónami 1 a 2 môžete použiť iba vykurovacie káble, rohože či fólie vyhotovené s ochranným kovovým plášťom či kovovým krytom – tieto časti potom slúžia ako ochranný vodič a pripájajú sa k ochrannému vodiču (PE) prívodného kábla.
Aj s elektrickým vykurovaním môžete ušetriť
Hoci je vykurovanie elektrinou považované za najmenej úsporné, môže byť ekologické v prípade, že sa bude väčšina elektriny na našom území vyrábať z obnoviteľných zdrojov. Prispieť k tomu môžete aj vy sami v prípade, že využijete na výrobu elektriny fotovoltické panely. Síce tým zvýšite vstupnú investíciu, z dlhodobého hľadiska však môžete vykurovať omnoho lacnejšie než pri odoberaní všetkej potrebnej elektriny z rozvodnej siete.
Pri realizácii el. vykurovania a prípojky môžete využiť tzv. sadzbu pre vykurovanie. Ide o lacnejší el. prúd dodávaný cca 20 h denne (zvyšné 4 h sa dodáva za bežnú sadzbu).
Zhrnutie:
- náklady na vykurovanie elektrinou sú väčšinou vyššie, aj keď je počiatočná investícia nižšia – závisí to však od spôsobu vykurovania,
- pri vykurovaní elektrinou máte na výber z elektrického kotla, tepelného čerpadla, elektrického podlahového vykurovania, konvektorov či vykurovacích panelov,
- na el. podlahové vykurovanie sa používajú vykurovacie káble, vykurovacie rohože alebo vykurovacie fólie, v menších miestnostiach ich môže ovládať priamo termostat (do 10, resp. 16 A), vo väčších miestnostiach musíte výkonnejšie vykurovanie spínať stýkačmi,
- na vykurovanie celého domu el. podlahovým vykurovaním budete potrebovať silnú el. prípojku (3 × 25 A nestačí),
- na vykurovaní elektrinou môžete ušetriť, ak využijete nočný prúd alebo fotovoltické panely.