Novostavba v zime

Už naši predkovia vedeli veľmi správne vyhodnotiť, v ktorých ročných obdobiach je ideálne stavať svoje príbytky. Naučili sa na vlastných chybách, že jednotlivé materiály reagujú na výkyvy počasia rôzne, a preto si stavanie domov nechali na jarné a letné mesiace. Je to tak aj aktuálne, alebo sa postupom času niečo zmenilo?

Naši starí otcovia to vedeli

Proces výstavby domu je odlišný v každom klimatickom pásme – v horských oblastiach, kde je predpoklad chladnejšieho počasia, sa v minulosti stavali najmä domy z  dreveného materiálu. Ľudia tak činili z toho dôvodu, že dreva mali vždy dostatok a výstavba takéhoto domu mohla byť realizovaná v takmer každom počasí. V nižších oblastiach budovali svoje príbytky naši predkovia hlavne z nepálenej, neskôr i z pálenej tehly. Postupom doby prichádzali na to, ako a kedy je dobré stavať.

Podľa časového harmonogramu

Výstavba rodinného domu počnúc projektom a stavebným povolením až po dokončenie fasády domu trvá vo väčšine prípadov viac ako jeden a pol roka. Zime sa teda nevyhnete, je preto žiaduce naplánovať si jednotlivé fázy výstavby na konkrétne ročné obdobie. Samozrejme, počasiu nerozkážeme – v ideálnom prípade si zarátajme aj nejakú časovú rezervu, ktorá príde vhod napríklad i pri nepredvídateľnom omeškaní dodávky materiálu a podobne.

Kedy sa pustiť do hrubej stavby?

Pod pojmom „hrubá stavba“ rozumieme základy domu s obvodovými a nosnými múrmi, v niektorých prípadoch i s hotovou strechou. Pri hrubej stavbe bez strechy je nutné ju na zimu zakryť vodovzdornou fóliou, aby sa dovnútra nedostala voda zo zrážok. Zazimovanie hrubej stavby s hotovou strechou spočíva v dokončení klampiarskych prác, ktoré zabezpečujú odvodnenie z plochy strechy a z okolia stavby.

Ideálne je mať hrubú stavbu hotovú ešte pred zimou, počas ktorej sú predpokladané teploty pod +5 °C, pretože pri určitých stavebných materiáloch dochádza pri nízkych teplotách k spomaleniu chemických reakcií. Takúto hrubú stavbu necháme cez zimu vymrznúť – zbavíme ju nadbytočnej vlhkosti. Slovami skúseného stavbára si takpovediac „sadne“. Fáza vymrznutia sa čím ďalej, tým viac vytráca. Dôvodom je nástup moderných stavebných materiálov a technologických postupov. Vlhkú maltu možno napríklad pri murovaní nahradiť špeciálnou stavebnou penou bez obsahu vody. Do lepidiel a betónových hmôt je možné primiešať tzv. nemrznúce prísady, ktoré umožnia prácu v teplotnom rozmedzí od +5 °C do -10 °C. Obstaranie takýchto „extra“ materiálov síce môže značne urýchliť prezimovanie hrubej stavby, no, samozrejme, aj niečo stojí, takže ich výraznou aplikáciou sa váš budget môže poriadne navýšiť.

Práce v interiéri domu v zime

V prípadoch, kedy už je hotová samotná hrubá stavba so strechou a sú osadené i okná, možno pokračovať prácami v interiéri novostavby. V tejto fáze možno angažovať elektrikára, pretože za týchto okolností sa dá pracovať na elektroinštalácii, ktorej rozvody sa ukladajú do dutín stien. Ak dokážete vnútri stavby udržať konštantnú teplotu okolo +10 °C, môžete sa pustiť do realizácie vnútornej omietky. Pri takýchto podmienkach je možná i realizácia inštalácie rozvodov vody a kúrenia a taktiež nič nebráni montáži sadrokartónových priečok a stropov.

Z viet uvedených vyššie teda vyplýva, že z pohľadu využitia času v zime je najefektívnejšie mať už pred zimným obdobím hotovú kompletnú hrubú stavbu so strechou a s osadenými oknami, v ktorej je možné ďalej pokračovať v interiérových prácach.

Zapamätajte si:

  • V horských oblastiach sa stavali domy z dreva, v nížinách preferovali stavby z tehál.
  • Výstavba rodinného domu trvá v niektorých prípadoch viac ako jeden a pol roka, čo znamená, že sa zimnému obdobiu nevyhnete.
  • Pri plánovaní časového harmonogramu je dobré rátať i s časovou rezervou pre nepredvídateľné prípady.
  • Pojem „hrubá stavba“ znamená stavbu s hotovými základmi, obvodovými a nosnými múrmi a v niektorých prípadoch i so strechou.
  • S dnešnými materiálmi a technologickými postupmi sa v prácach dá pokračovať i v zime.
  • V interiéri domu je v prípade konštantnej teploty okolo +10 °C možné pracovať na elektroinštalácii a vnútornej omietke.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.