Seriál: Elektroinštalácia v pivnici

Elektroinštalácia v pivnici sa môže na prvý pohľad javiť ako jednoduchá, závisí to však aj od účelu, na aký chcete pivnicu využívať. V každej pivnici panujú špecifické podmienky, vo všetkých prípadoch by ste teda mali dodržať zopár základných pravidiel. Ktoré sú to?

Sklad, herňa či technická miestnosť?

Väčšine ľudí stačí v pivnici jediná zásuvka a jedno svietidlo. No tieto potreby súvisia tiež s využitím pivnice. Niekto ju využíva ako sklad zeleniny alebo nepotrebných vecí, niekto ako technickú miestnosť s kotlom, vodárňou a ďalšou technológiou. A nájdu sa aj takí, ktorí v pivnici trávia voľný čas a zriadili si v nej napr. dielňu alebo herňu so šípkami či biliardovým stolom.

Všetky tieto okolnosti majú vplyv na potrebnú intenzitu osvetlenia, typ svietidiel, ale aj počet zásuviek. V sklade vám postačí už spomínané jediné svietidlo, no ak sa budete v pivnici zdržiavať viac, osvetlenie by malo byť dostatočne intenzívne, aby ste si nenamáhali oči. V každom prípade, pivnicu nezabudnite vybaviť aspoň jednou voľnou zásuvkou, nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.

Ak bude v pivnici nainštalovaný kotol, obehové čerpadlo, vodáreň či ďalšia technológia, nezabudnite na zásuvky pre tieto zariadenia. Plynový kotol je zároveň aj el. spotrebič, takže tiež potrebuje zdroj el. energie. Elektrické kotly sa často pripájajú do siete priamo, keďže majú obvykle vysoký výkon, na ktorý bežná zásuvka nie je stavaná. Podrobnosti nájdete v návode na použitie, resp. inštaláciu konkrétneho modelu kotla.

Vedeli ste, že…?

Predlžovacie prívody (predlžovačky) by ste mali používať iba na dočasný rozvod elektriny. Všade tam, kde budete potrebovať zdroj elektriny, by ste mali nainštalovať pevnú zásuvku.

Samostatný rozvádzač je zbytočný luxus

Vo väčšine domov je elektroinštalácia pivnice napájaná buď z hlavného domového rozvádzača, alebo z podružného rozvádzača, napr. v garáži. Využívať pre pivnicu samostatný rozvádzač by bolo zbytočne nákladné, zmysel by to dávalo snáď iba v prípade, že by ste v nej mali zriadenú už spomínanú dielňu. V prípade poruchy by ste tak nemuseli chodiť mimo pivnice znovu zapínať istič alebo prúdový chránič.

Je však vhodné, aby ste pre osvetlenie i zásuvky v pivnici použili samostatné ističe. Keďže do zásuviek budete pravdepodobne zapájať čerpadlo, náradie či iné stroje, použite ističe s vypínacou charakteristikou C, ktoré nevypne ani vysoký rozbehový prúd elektromotorov.

Pozor na vlhkosť a hlodavce

Pre väčšinu pivníc je typická nadmerná vlhkosť. Navyše, keďže pivnica je pod úrovňou zeme, je tu aj riziko jej zatopenia pri povodni alebo intenzívnom daždi. Zásuvky v pivnici teda umiestnite dostatočne vysoko, aby ste ich mohli použiť napr. na napájanie ponorného čerpadla na odčerpanie vody aj v prípade zatopenia. Ideálna je výška cca 1,2 m ako pri vypínačoch.

Zásuvky, vypínače i rozbočovacie krabice by mali byť odolné voči vlhkosti a mať krytie aspoň IP44 (odolnosť voči striekajúcej vode). Túto požiadavku spĺňajú napr. prístroje radu Legrand Plexo. Všetky zásuvky a svietidlá nezabudnite ochrániť prúdovým chráničom s menovitým rozdielovým prúdom max. 30 mA. Koniec koncov, aktuálne STN (jún 2020) ich predpisujú pre každú zásuvku a svietidlo v dome.

Problémom v pivnici bývajú aj hlodavce, ktoré si rady pochutnajú okrem iného aj na kábloch. Káble by ste teda mali umiestniť do inštalačných líšt alebo rúrkových chráničiek. Ak máte často problém s hlodavcami, môžete použiť aj pancierové chráničky – sú síce o dosť drahšie ako plastové, káble však pred ich zubami ochránia dokonale.

Zdroj: Legrand.sk

Ideálne miesto pre snímač pohybu

Do pivnice budete zrejme často nosiť predmety, ktoré tam budete chcieť uskladniť. Zapínanie a vypínanie svetla býva s plnými rukami problém, namiesto vypínača preto môžete využiť snímače pohybu. Tie v sebe majú zabudovaný elektronický spínač, ktorý svetlo zapne, len čo zaznamená vo svojej blízkosti váš pohyb. Snímačov je viacero typov, pričom niektoré vidia aj „za roh“, čo sa hodí pri členitých schodiskách.

Zhrnutie:

  • každý využíva pivnicu inak, od toho závisí aj voľba počtu zásuviek a intenzity osvetlenia,
  • v každom prípade nechajte v pivnici aspoň jednu voľnú zásuvku na pripojenie čerpadla pre odčerpanie vody pri zatopení, prípadne na pripojenie iného náradia,
  • nezabudnite ani na zásuvky pre kotol, čerpadlo a ďalšiu technológiu,
  • kvôli nadmernej vlhkosti použite vypínače, zásuvky a krabice s krytím aspoň IP44,
  • problémom s hlodavcami predídete použitím inštalačných líšt, plastových či pancierových rúrkových chráničiek,
  • využite snímače pohybu, pri vstupe do pivnice vám automaticky zapnú svetlo, aj keď budete mať plné ruky.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.