Stýkače – bezpečnosť, komfort a úspora

Ide o druh spínača, ktorý je ovládaný elektromagneticky. Prevažne sa využíva v priemysle na výkonné elektrické obvody. Viete, aké má parametre a výhody? Čítajte ďalej a dozviete sa ešte viac.

Anatómia stýkača

Ako sme už načrtli vyššie, stýkače nájdu využitie predovšetkým pri zapínaní a vypínaní vysokovýkonných spotrebičov.

Samotný stýkač sa skladá z viacerých kontaktov. Tie hlavné slúžia na to, aby spínali výkonovú časť (napr. spínač), zatiaľ čo pomocné majú za úlohu spínať malé prúdy. Pomocné spínače sú hojne využívané na signalizáciu (kontrolky) alebo blokáciu (pri blokovaní stýkačov alebo riadiacich obvodov).

Pre správne fungovanie stýkača je dôležité, aby bola časť jeho kontaktov pevná, kým druhá je na pohyblivej kotve. Keď elektromagnetickou cievkou prechádza elektrický prúd, pritiahne si k sebe pohyblivú kotvu, vďaka čomu sa kontakty prepoja.

Keď cievka nie je pod napätím, automaticky sa od pohyblivej kotvy odpojí. Z tohto dôvodu je stýkače možné používať aj pri manuálnom diaľkovom ovládaní vysokovýkonných elektrických spotrebičov.

Vedeli ste, že…?

Stýkače nie sú určené výhradne na použitie v priemysle. Ich vlastnosti ich totiž predurčujú aj na použitie pri automatizácii domácnosti a vykurovaní/ohrievaní vody.

So stýkačmi ušetríte

Keďže sú často používané pri vykurovaní domácností a  ohreve vody, môžu sa podieľať na úspore. Ako to funguje?

Na energeticky náročné úkony, akými ohrev vodyvykurovanie sú, sa oplatí využívať tzv. nočný prúd. Ide o výhodnejšiu nízku tarifu, kedy elektrárne disponujú prebytkom energie. Z tohto dôvodu ju potom ponúkajú lacnejšie.

Aby ste mohli nízku tarifu šikovne využívať, bude sa vám hodiť dvojtarifný elektromer. Okrem neho tiež tzv. prijímač hromadného diaľkového ovládania, známy ako HDO. Zabudnúť netreba ani na ističestýkač.

Pomocou HDO je možné prijímať rádiový signál od distribútora, ktorý hovorí o aktivácii nízkej tarify. HDO následne dokáže elektromer prepnúť do nízkotarifného pásma. Tým sa zopnú vstavané kontakty relé, čo má za následok ovládanie cievok stýkačov. Nové elektromery už majú HDO integrovaný v sebe.

Ak je na stýkače napojený elektrický kotol, tepelné čerpadlo, systém podlahového vykurovania či iný spotrebič určený na akumuláciu tepla, môžete ušetriť. Využijete lacnejšiu energiu v noci, aby ste sa z nej mohli tešiť aj cez deň.

Stýkače znamenajú komfort

Jednou z najväčších výhod stýkačov je možnosť ich ovládania na diaľku. Navyše sa nimi dá ovládať takmer čokoľvek. Najlepšie na tom je, že stýkač s vypínačom stačí prepojiť jediným káblom.

Vedeli ste, že…?

Keďže je prepojenie stýkačov a vypínačov tak jednoduché, sú stýkače ideálnou voľbou na ovládanie osvetlenia z rôznych miest.

Nemusíte s nimi totiž absolvovať zložitý úkon prepájania vypínačov s viacvodičovými káblami. Úplne vám budú stačiť jednoduché tlačidlá a tzv. krokové relé – stýkač. Tie môžu byť následne káblom paralelne prepojené prakticky v neobmedzenom počte.

Takýto systém určite oceníte na dlhých chodbách alebo schodiskách a rovnako aj na ovládanie centrálneho vysávača.

TIP:

Pri budovaní smart domácnosti je dobrou voľbou Smart stýkač Legrand. Toto zariadenie je kompatibilné s Legrand Smart Home produktmi a umožňuje nielen diaľkové ovládanie, ale aj plánovanie spínania spotrebičov. Spotrebiče je tiež možné integrovať do špecializovaných scenárov.

Bezpečnosť je prvoradá

Vo všeobecnosti sú stýkače schopné zniesť vysoké prúdy, takže sa dajú použiť nielen na jednotlivé elektrické zariadenia – je s nimi možné ovládať aj celé obvody (zásuvkové aj svetelné).

ZHRNUTIE:

  • Nezabúdajte na to, že presnú podobu systému núdzového zastavenia musí v súlade s platnými normami navrhnúť projektant alebo vhodne kvalifikovaný elektrikár.
  • Najčastejšie sa pri systémoch núdzového zastavenia používajú špeciálne bezpečnostné tlačidlá, ako sú stop a central – stop tlačidlá. Majú špecifický tvar, ktorý umožňuje jednoducho ich nahmatať a stlačiť.
  • Skvelým bezpečnostným prvkom sú tiež tlačidlá s aretáciou. Tie ostávajú po stlačení zablokované. Ich odblokovanie je možné vykonať pootočením.
  • Z vyššie uvedeného dôvodu sú stýkače ideálnou voľbou pri realizácii systémov núdzového zastavenia. Tie sa používajú predovšetkým v domácich dielňach. S ich pomocou je možné jediným stlačením zastaviť poruchový spotrebič, ba aj celý obvod.
  • Aby ste dosiahli plnú funkčnosť systému núdzového zastavenia, nezaobídete sa bez druhého tlačidla. To bude slúžiť na spúšťanie obvodov alebo strojov.
  • Okrem vyššie uvedených aplikácií tohto systému je možné ho využiť aj na vypínanie určitých elektroinštalačných obvodov v prípade, že sa chystáte na dlhší čas opustiť domácnosť.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.