Vzhľadom na legislatívny tlak na znižovanie emisií sa môže zdať, že vykurovaniu pevnými palivami čoskoro odzvoní. V niektorých domácnostiach však má krb stále svoje pevné miesto. Predstavíme vám možnosti vykurovania bežnými krbmi na pevné palivo, ale aj ich ekologickejšími alternatívami. Porovnáme ich výhody a nevýhody a pozrieme sa tiež na to, čo na ich inštaláciu potrebujete a či sa krby zaobídu bez nutnosti elektrickej energie.
Krbové kachle – lacné, jednoduché a mobilné
Ak si chcete vychutnávať pohľad na horiace drevo a prirodzené teplo z neho, krbové kachle sú tým najjednoduchším riešením. Na rozdiel od krbu totiž nevyžadujú žiadne stavebné zásahy. Jednoducho ich postavíte k stene a pomocou rúry napojíte na komín. Ak vám budú po vykurovacej sezóne prekážať, môžete ich odložiť napr. do pivnice.
Ich výkon začína na 2 kW a šplhá sa až k 120 kW, takže pre ne nie sú problémom miestnosti snáď akejkoľvek veľkosti. Ako palivo používajú drevo, pelety, brikety či uhlie a niektoré majú aj akumulačnú schopnosť či možnosť využitia na ohrev vody, varenie alebo pečenie.
Krbové kachle sú dostupné v najrôznejších dizajnoch – od celoliatinových cez presklené až po tie s obkladmi. Ich cena začína už na 150 eurách, čo je niekoľkonásobne menej ako pri vstavaných krboch. Ide však iba o cenu za samotné kachle, okrem nich musíte ešte počítať aj s cenou za montáž a pravidelnú údržbu komína.
Dodatočná stavba komína môže podliehať stavebnému povoleniu, revízii a ďalším reguláciám. Krbové kachle však dobre horia takmer v každom komíne a z tohto hľadiska sú omnoho menej náročné ako vstavané krby.
Vstavaný krb (krbová vložka) pre náročných
Vďaka veľkému ohnisku dokáže vstavaný krb vytvoriť nezameniteľnú atmosféru, akú s krbovými kachľami nedosiahnete. Nevýhodou je však vysoká spotreba dreva.
Pri vstavanom krbe našťastie nie ste obmedzení parametrami a môžete si ho nechať navrhnúť podľa svojich požiadaviek. To sa týka nielen výkonu, ale aj funkcií (akumulácia tepla, ohrev vody) a dizajnu. Môžete si zvoliť čelný či rohový, bočné otváranie, kombinovať mramor, žulu, prírodný kameň, sklo a mnohé iné materiály, pridať policu na knihy a pod.
Vstavaný krb je náročný na parametre komína, ktorý musí mať primeranú výšku, správny tvar a dostatočne veľký prieduch. Komín sa často buduje práve až na základe požiadaviek krbu. Dôležité je aj správne napojenie na komín, ktoré – tak ako v prípade krbových kachlí – nie je viditeľné a môže byť zdrojom problémov (únik spalín a toxického oxidu uhoľnatého do miestnosti).
Krb je náročný aj na palivo, môžete použiť suché drevo, lisované brikety či pelety. Iné druhy palív nie sú vhodné. Asi najväčšou nevýhodou vstavaného krbu je cena, s ktorou sa zriedka dostanete pod 1 500 eur. A to ešte nie je započítaný samotný komín, iba príslušenstvo, ako napr. dymovody či prívody vzduchu.
Stavba vstavaného krbu podlieha stavebnému povoleniu, resp. ohláseniu drobnej stavby. Nesmiete zabudnúť ani na súhlas s vybudovaním malého zdroja znečistenia ovzdušia od miestneho úradu. Budete musieť zabezpečiť aj prvotnú revíziu komína a jeho následné čistenie, údržbu a kontroly.
Vedeli ste, že…?
Krb = kozub – výrazy krb a kozub vyjadrujú to isté, výraz kozub je však rýdzo spisovný a súčasný slovník slovenského jazyka ho považuje za vhodnejší.
Kompromisom sú krbové stavebnice
Spájajú to najlepšie zo sveta krbových kachlí a vstavaných krbov. Môžete ich poskladať aj svojpomocne, pre napojenie na komín však budete potrebovať odborníka. Na rozdiel od vstavaných krbov ich v prípade potreby budete môcť rozobrať a použiť na inom mieste. Krbové stavebnice sú teda určitým kompromisom medzi kachľami a vstavanými krbmi. K dispozícii sú v širokej škále výkonových i cenových variantov.
Potrebujú krby na pevné palivo elektrinu?
Krbové kachle, vstavané krby či krbové stavebnice ako také nepotrebujú na svoju prevádzku elektrickú energiu. Tá je však nevyhnutná pre niektoré druhy ich príslušenstva. Môže ísť napr. o reguláciu prívodu vzduchu (a tým aj intenzity horenia a tepelného výkonu) pomocou elektronickej vzduchovej klapky. Elektrinu budete potrebovať aj v prípade použitia väčších krbových ventilátorov či systému s ohrevom teplej vody pomocou krbu.
TIP: V praxi existujú desiatky možností, najlepšie teda bude, ak sa o pripojení krbu na elektrinu vopred informujete u kachliara, ktorý bude krb inštalovať.
Plne automatizované vykurovanie s plynovým krbom
Plynové krby nie sú až také populárne ako tie na pevné palivo, oproti nim však majú nesporné výhody. Nemusíte čistiť ohnisko, môžete plynulo regulovať ich výkon a horí v nich skutočný oheň, ktorý vďaka keramickým imitáciám polien pripomína oheň v krbe na drevo.
Podobne ako iné krby, aj tie plynové potrebujú komín. V tomto prípade však môžete využiť aj jednoduchý koncentrický komínový systém či nerezové vložky v murovaných komínoch. Komín môžete nahradiť aj odťahovým ventilátorom na spaliny, ktorý umožní inštaláciu krbu aj desiatky metrov od vývodu spalín smerom von. Plynový krb teda môžete nechať nainštalovať aj do bytu alebo do priestorov, kde by inštalácia klasického komína nebola možná.
Keďže ide o plynový spotrebič, aj plynový krb podlieha prvotnej revízii a následným pravidelným revíziám a údržbe. Byrokracia okolo jeho stavby však nie je taká náročná ako pri vstavaných krboch či krbových kachliach.
Čo sa týka elektrickej energie, tú budete potrebovať v prípade použitia už spomínaného odťahového ventilátora. Na trhu nájdete aj plynové krby s plne automatickou prevádzkou a elektronickým termostatom, ktorý vám umožní presne nastaviť teplotu a čas, kedy má krb vykurovať. Pri takýchto krboch je napojenie na elektrinu nutnosťou. Ide o individuálnu záležitosť v závislosti od modelu krbu, bližšie informácie tak musíte hľadať priamo u výrobcu alebo predajcu.
Náklady na palivo sú v prípade plynových krbov iba nepatrne vyššie ako pri krboch na drevo. Na rozdiel od nich vám však odpadnú starosti so zháňaním suchého dreva. Plynový krb jednoducho necháte pripojiť na prípojku zemného plynu, prípadne môžete použiť propán-bután. Nevýhodou plynových krbov sú ceny, ktoré nie sú práve najnižšie a často dosahujú ceny vstavaných krbov.
Biokrb nezapácha a hodí sa aj do bytu
Biokrby sú, na rozdiel od tých klasických, omnoho šetrnejšie k životnému prostrediu. Spaľujú totiž etanol – zápachu horiaceho liehu sa však s nimi nemusíte obávať. Používa sa špeciálny bioetanol, ktorý nezapácha a netvorí splodiny. Biokrb teda môžete umiestniť aj do stredu panelákovej obývačky, nepotrebuje ani komín.
Výrobcovia sa pri samostatne stojacich biokrboch neboja využívať moderné materiály ako sklo či nehrdzavejúcu oceľ. Okrem moderných biokrbov sa však stretnete aj s modelmi určenými na zavesenie na stenu a tiež so vstavanými biokrbmi, ktoré vzhľadom pripomínajú krby na pevné palivo.
Biokrby sa vyrábajú s výkonom od 1 kW, čo vás príliš nezahreje – takéto modely sú skôr na efekt. Silnejšie majú výkon aj vyše 3 kW a tie najsilnejšie až 5 kW, čo už postačí aj na vyhriatie stredne veľkej miestnosti. Silnejšie modely obvykle ponúkajú aj reguláciu výkonu (intenzity plameňa).
Veľkou nevýhodou biokrbov je, že nemajú zabezpečený prísun kyslíka potrebného na horenie. Spotrebúvajú teda kyslík v miestnosti, preto pri ich používaní musíte často vetrať. Výrobcovia dokonca udávajú min. objem miestnosti, v ktorej môžete biokrb použiť. Je to práve z dôvodu prevencie pred tým, aby biokrb rýchlo spotreboval väčšinu kyslíka v miestnosti a vám by neostalo nič na dýchanie. Biokrby v dome ani v byte nepodliehajú žiadnym reguláciám a na ich použitie nepotrebujete stavebné ani žiadne iné povolenia.
Elektrický krb namontujete aj do bytu
Hoci elektrický krb znie na prvé počutie ako nezmysel, aj tieto zariadenia majú svoje výhody. Je pravda, že ide skôr o elektrické ohrievače. Elektrické krby sú vybavené elektrickými ohrievacími telesami, ktoré vyžarujú neškodné infračervené žiarenie. Toto žiarenie neohrieva samotný vzduch, ale je absorbované ľuďmi, zvieratami a okolitými predmetmi. Až z nich je následne ohrievaný vzduch.
Výhodou takejto formy ohrevu je, že elektrické krby nevíria prach, sú úplne tiché, neprodukujú žiadne spaliny a nespotrebúvajú kyslík. Sú teda veľmi bezpečné. Podobne ako klasické krby vyžarujú pocitovo príjemné teplo, ktoré pôsobí prirodzene a pripomína teplé lúče jarného slnka.
V niektorých elektrických krboch nájdete aj prieduchy, cez ktoré sa šíri teplo prirodzeným stúpaním teplého vzduchu (konvekciou) ako pri radiátoroch. Konvekcii môže pomáhať aj vstavaný ventilátor, ktorý obehu vzduchu pomáha. Samozrejmosťou pri väčšine modelov je nastaviteľný výkon a tie najlepšie majú dokonca vstavaný termostat na nastavenie teploty v miestnosti.
Elektrické krby sa vyrábajú vo výkonoch 1 – 2 kW, čo nie je veľa. Nepočítajte teda s tým, že by takýto krb v obývačke dokázal v zime vyhriať celú miestnosť ako jediný zdroj vykurovania. Tieto zariadenia slúžia skôr ako doplnkové vykurovanie a najmä na estetické účely. Dokážu totiž pomocou vstavaných svetelných efektov simulovať plamene klasického krbu alebo tlejúce uhlíky. Elektrický krb môžete dokonca použiť aj bez ohrevu, niektoré z nich dokážu nechať bežať iba simuláciu plameňov.
Čo sa týka vyhotovenia, najpopulárnejší je elektrický krb na stenu, ktorý upevníte podobne ako obraz. Nájdete však aj voľne stojace krby s umiestnením na podlahu, do domu sa hodí aj vstavaný alebo rohový elektrický krb. Napájanie zabezpečuje prívodný kábel so zástrčkou (vidlicou) do klasickej 230 V zásuvky, no môžete sa stretnúť aj s pripojením napevno. V takom prípade vám pri výkone 2 kW postačí 10 A istič a kábel 3 × 1,5 mm2, pri použití 16 A ističa je max. príkon cca do 3 500 W.
Asi najväčšou nevýhodou elektrických krbov sú vysoké náklady na prevádzku. Elektrická energia totiž patrí medzi najdrahšie „palivo“ na vykurovanie. Na druhej strane poskytujú čistú prevádzku s jednoduchou reguláciou výkonu a doplnkovými funkciami a mnohé aj s vernou simuláciou plameňov. Rovnako ako pri biokrboch, ani pri elektrických nepotrebujete žiadne stavebné ani iné povolenia. Elektrické krby sú teda ideálne do paneláku.
Veľké porovnanie krbov:
Krbové kachle | Vstavané krby | Krbové stavebnice | Plynové krby | Biokrby | Elektrické krby | |
Komín | nutný | nutný | nutný | stačí jednoduchý koncentrický alebo odťahový ventilátor | nie | nie |
Vykurovací výkon | 2 – 120 kW | od 3 kW | od 3 kW | od 3 kW | 1 – 5 kW | 1 – 2 kW |
Vhodný ako | hlavný zdroj vykurovania | hlavný zdroj vykurovania | hlavný zdroj vykurovania | hlavný zdroj vykurovania | doplnkové vykurovanie | doplnkové vykurovanie |
Náklady na vykurovanie | nízke | nízke | nízke | nízke až stredné | vysoké | vysoké |
Ohrev teplej vody | možný | možný | možný | možný | nie | nie |
Povolenia a regulácie | stavebné povolenie na komín, súhlas s malým zdrojom znečistenia | stavebné povolenie, súhlas s malým zdrojom znečistenia | stavebné povolenie na komín, súhlas s malým zdrojom znečistenia | pravidelné revízie krbu, súhlas s malým zdrojom znečistenia | nie | nie |
Výhody | nízke ceny od 150 eur, jednoduchá montáž a demontáž | veľké ohnisko, vysoký výkon | poskladáte ich aj sami, dajú sa rozložiť a použiť inde | jednoduchá regulácia, postačí koncentrický komín. systém, teoreticky možný aj v byte | moderný dizajn, jednoduchá regulácia, dá sa premiestniť, bez zápachu a sadzí | jednoduchá regulácia, doplnkové funkcie ako termostat či diaľkové ovládanie |
Nevýhody | prekážajú v priestore | potrebujú veľmi kvalitný komín, obmedzené druhy paliva, vysoká cena | na komín musí pripojiť odborník | nutná plynová prípojka alebo propán-bután | spotrebúvajú kyslík v miestnosti | vysoké náklady, slabý výkon |
Orientačná cena | od 150 eur (bez komína) | od 1 500 eur (bez komína) | od 1 200 eur (bez komína) | stovky eur (bez komína) | od 60 eur | od 60 eur |
Tabuľka – Porovnanie parametrov jednotlivých typov krbov. Uvedené informácie a údaje sú iba orientačné.
Pokiaľ si niekto idete kupovať krb, tak krby od HT design sú rozhodne najväčšia topka! Majú krby na plyn aj na oheň a hlavne nádherné dizajny.
Dobrý deň, pán Samuel,
ďakujeme veľmi pekne za tip.
Pekný deň,
s pozdravom redakcia magazínu Electrend