Kto šetrí, má za troch 

Každá úspora na energiách znamená plus pre rodinný rozpočet. Mali by sme sa teda snažiť znižovať spotrebu energie, a to jej efektívnym využitím. V dnešnej modernej dobe plnej technológií musíme myslieť ekologicky a snažiť sa správať šetrne aj k prírode. Konvenčné zdroje energie sa pomaly míňajú, preto sa do popredia dostávajú alternatívne zdroje (solárna, veterná a geotermálna energia, energia biomasy). Členské štáty EÚ prijali dokument, v ktorom sa zaviazali, že znížia spotrebu z klasických zdrojov o 20 %.

Aby sme vôbec dokázali ušetriť na energiách, mali by sme mať najskôr dobrý prehľad o spotrebe v domácnosti. Uvádza sa v kW/h (kilowatt hodinách). Najviac energie míňame na:

  • ohrev teplej vody (primárne v kúpeľni, potom v kuchyni),
  • prevádzku domácich spotrebičov (elektrická rúra, chladnička, mraznička),
  • osvetlenie.

Ponúkame vám preto zopár tipov, ako sa hospodárne správať v každodennom živote k svojej peňaženke aj životnému prostrediu. Stačí byť len uvedomelý a dobre informovaný.

Vedeli ste, že…?

Spotrebiče aj v stand-by režime spotrebúvajú energiu, ktorú ale premieňajú na teplo? Preto, ak spotrebiče či iné elektrické zariadenia nepoužívate, vypínajte ich úplne.

Vykurovanie s rozumom

Viac ako polovica celkových ročných nákladov v domácnosti je vynakladaná práve na vykurovanie. Základom pre šetrenie v tomto smere je:

  • výber vhodného vykurovacieho systému,
  • voľba optimálnej izolácie (budovy celkovo, ako aj potrubia vedúceho teplo),
  • efektívne vetranie miestností (krátke a intenzívne, nie pomocou tzv. vetračiek),
  • rozumná zónová regulácia v jednotlivých miestnostiach (tam, kde sa zdržiavame najmenej, stačí len temperovať, v noci je pre zdravý spánok vhodnejšia nižšia teplota),
  • použitie tzv. reflexnej fólie za radiátormi (odrazí späť takmer všetko teplo),
  • snaha znížiť tepelné straty (radšej investovať do kvalitných okien s trojsklom či vonkajších žalúzií, utesniť dvere).

Nízkoenergetické a pasívne domy využívajú v maximálnej miere inovačné technológie v praxi. Ide najmä o rekuperáciu tepla, kondenzačné kotly, solárne kolektory, využitie odpadového tepla z rozkladu biomasy. Regulačná a programovacia technika SMART HOME, ktorá sa dá klientom pohodlne ovládať prostredníctvom mobilných zariadení, dokáže ušetriť nielen čas, ale aj nemalé náklady.

radiator-termostat-hracky-debmicka-okno-stena
zdroj: Legrand

Ohrev teplej vody

Druhým energeticky najnáročnejším parametrom v domácnosti je práve zabezpečenie ohrevu vody. Preto je dôležité jednak znížiť jej celkovú spotrebu, ako aj jej efektívnejšie využitie. Docielime to:

  • použitím sprchy namiesto vane (vo vani sa minie troj- až štvornásobne viac vody ako v sprche),
  • kúpou ohrievača vody, ktorý má adekvátnu kapacitu vzhľadom na potreby členov domácnosti,
  • opravou kvapkajúcich kohútikov,
  • nastavením optimálnej teploty na termostate (počas dlhšej neprítomnosti je vhodné ju znížiť),
  • rozumným využitím umývačky a práčky, ktoré zapíname len vtedy, ak sú naplnené, alebo volíme polovičné programy v prípade, že je kapacita riadu/bielizne nižšia.

Chladenie a mrazenie

Najmarkantnejšie rozdiely v spotrebe energie sú práve pri chladiacich zariadeniach (chladničky, mrazničky). Tak ako pri kúpe iných elektrospotrebičov, aj tu by ste mali pozorne sledovať tzv. energetické štítky, kde nájdete uvedený údaj o spotrebe kWh za rok. Najúspornejšie sú zariadenia s indexom A+++. Dôležité je správne nastavenie prevádzkovej teploty (nemá zmysel zvoliť si vysoký stupeň chladenia), ale aj umiestnenie chladničky čo najďalej od zdroja tepla či priameho slnka a vlhkého prostredia, keďže pre jej správne fungovanie je podstatný rozdiel vonkajšej a vnútornej teploty spotrebiča. Ak to už z priestorových dôvodov nejde inak, tak použijeme vhodnú izoláciu. Námraza výrazne zvyšuje spotrebu (zbytočné straty energie). Je signálom, že treba skontrolovať tesnenie (môže byť poškodené) a použiť funkciu automatického odmrazovania. Pri dlhšom pobyte mimo domácnosť by sme mali chladničku odstaviť.

Varím, varíš, varíme, pečieme a šetríme…

Preferujeme lacnejšie a šetrnejšie varenie na plyne, pričom sa vždy snažíme prispôsobiť veľkosť hrnca rozmerom platne (malý hrniec na veľkej platni je zbytočným plytvaním energie), používame pokrievky a primerané množstvo vody, čím výrazne urýchlime proces varenia. Nezabúdajme ani na to, že rýchlovarné kanvice výrazne skracujú dobu ohrevu teplej vody. Tlakové hrnce vám zas ušetria veľa času pri príprave napr. hovädzieho mäsa. V teplovzdušnej rúre sa dajú súčasne pripravovať viaceré jedlá. Každé otvorenie dvierok rúry je únikom tepla! Efektívne treba využívať taktiež zostatkové teplo, zbytočne nepredhrievať rúru (pokiaľ nejde o špeciálne cestá) a nechať „dôjsť“ jedlo po dopečení v rúre.

A bolo svetlo

Šetriť sa dá aj využitím denného svetla v tzv. svetlovodoch namiesto elektrického osvetlenia. Odporúčame nahradiť klasické žiarovky za úsporné, LED žiarovky (takmer desaťkrát účinnejšie ako klasické) alebo kompaktné žiarivky, ktoré síce vyžadujú vyššie vstupné investície, ale z dlhodobého hľadiska znamenajú nemalú úsporu financií. Klasické žiarovky majú opodstatnenie len v miestnostiach, kde sa svieti krátky čas, napr. WC, pivnica. Tam, kde sa nezdržiavame, treba svietidlá zhasnúť.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.