Možno sa to nezdá, no i počas vašej neprítomnosti môže domácnosť spotrebovávať elektrickú energiu. Stáva sa to po vypnutí spotrebičov a prijímačov do tzv. stand-by režimu, s ktorým nadobúdate niekedy falošný pocit istoty, že už ďalej nedochádza k spotrebe elektriny.
Čo je stand-by režim?
Slovné spojenie „stand-by“ v slovenskom jazyku pomenúva tzv. pohotovostný režim. Ako zo samotného názvu vyplýva, ide v podstate o funkciu niektorých spotrebičov a elektrických zariadení, pomocou ktorej ich možno jednoduchým stlačením tlačidla zapnúť. Podobne postupujete aj pri vypnutí, po ktorom nastáva aktivácia LED diódy, ktorá signalizuje stand-by režim. Z praktického hľadiska je toto ovládanie z pohodlia gauča jednoduché a komfortné.
Neduh pohotovostného režimu
Ako sme už vyššie spomínali, po aktivovaní stand-by režimu v prijímačoch dochádza k zapnutiu elektroniky v týchto zariadeniach i k rozsvieteniu LED diód. Táto elektronika na svoj chod samozrejme potrebuje i adekvátne množstvo prúdu, čo znamená odber el. energie pri nečinnosti. Tento odber sa na prvý pohľad môže zdať zanedbateľný, no ak si zrátame počet takto aktivovaných spotrebičov a všetky iné elektrické zariadenia, ktoré sú do siete zapojené, tak to až také zanedbateľné byť nemusí.
Ako zastaviť únik elektriny?
Straty na elektrickej energii je možné zastaviť jednoduchým vytiahnutím spotrebičov zo zásuviek. V tomto prípade je to vhodné najmä v izbách, ktoré nie sú až natoľko frekventované. V miestnostiach, kde trávime najviac času, ako napríklad v obývacích izbách, sú praktickým riešením tzv. vypínateľné rozdvojky a predlžovacie káble, ktoré môžeme pri nečinnosti vypnúť jednoduchým stlačením vypínača. Poznáme dokonca i smart predlžovacie káble, ktoré automaticky reagujú na vypnutie diaľkovým ovládačom a dokážu el. zariadenia bezpečne odpojiť od siete. Pri smart riešeniach tejto problematiky nesmieme zabudnúť na inteligentné zásuvky, ktoré možno na diaľku vypnúť prostredníctvom bezdrôtovej siete.
Zapamätajte si:
- Stand-by režim zabezpečuje pohodlné zapínanie elektrických zariadení na diaľku.
- Pri pohotovostnom režime ostáva zapnutá elektronika, ktorá potrebuje na svoj chod prúd zo siete.
- K dispozícii sú smart riešenia, ktoré napomáhajú úspore elektriny.
- Najlepším spôsobom, ako zamedziť nechceným stratám pri nečinných el. zariadeniach, je odpojiť ich od elektrickej siete.