Ceny energií letia závratne nahor, opäť teda prišiel čas predstaviť vám nové nápady na šetrenie elektrinou. Najväčším radcom je však aj v tomto prípade sedliacky rozum. Berte preto naše tipy aj ako inšpiráciu na zamyslenie sa nad ďalšími úspornými opatreniami vo vašej domácnosti.
1. Nekupujte zbytočne predimenzované spotrebiče a zariadenia
Mnohí ľudia si kupujú bielu a čiernu techniku s parametrami, ktoré nevyužijú. Takéto predimenzovanie sa vám však môže predražiť hneď dvakrát: v prvom rade na vyššej nákupnej cene spotrebiča a neskôr kvôli jeho vyššej spotrebe energie. Ak si napr. kúpite televízor rovnakého modelového radu s uhlopriečkou 50″ namiesto 55″, môžete pri jeho sledovaní ušetriť až 20 % elektriny. To isté platí o príliš veľkej chladničke či mrazničke, v ktorej chladíte prázdny priestor, či o zbytočne výkonnom stolnom počítači, ktorý využívate na kancelársku prácu alebo na prehliadanie internetu.
Existujú spotrebiče, ktoré dokážu znížiť spotrebu energie podľa vyťaženia. Príkladom sú práčky, ktoré odvážia množstvo bielizne v bubne a objem i teplotu vody nastavujú automaticky.
2. Skontrolujte spotrebu v pohotovostnom režime
Možno to ešte neviete, ale spotrebiče s elektronickým ovládaním sú žrútmi elektrickej energie aj v naoko vypnutom stave. Môže ísť napr. o televízory, počítače či ďalšiu čiernu techniku, ale aj o el. ohrievače, klimatizáciu či mixér. Aby ste ich mohli ovládať diaľkovým ovládačom alebo elektronickými tlačidlami, musí byť ich elektronika neustále v tzv. pohotovostnom (anglicky standby) režime. Spotreba sa pohybuje v rádoch jednotiek W, ak si však spočítate množstvo takýchto spotrebičov u vás doma a vynásobíte ho 24 hodinami denne, môže vám vyjsť za rok celkom zaujímavé číslo. Viac sa dočítate v našom staršom článku o pohotovostnom režime.
3. Študujte energetické štítky detailne
Energetický štítok je užitočným pomocníkom pri výbere elektrospotrebiča, musíte si ho však prezrieť detailne. Všímať si energetickú triedu nestačí, napr. 2 rôzne chladničky môžu patriť do rovnakej energetickej triedy, hoci tá objemnejšia z nich vám môže spotrebovať desiatky eur ročne navyše. Spotreba energie je tiež dobrým vodidlom pri výmene spotrebičov za nové – úspornejšie. Pre istotu pripomíname, že v r. 2021 prišlo k zmene štítkov a energetických tried.
4. Starajte sa o vaše spotrebiče
Napr. kondenzátor na vonkajšej zadnej strane chladničky (to je tá mriežka s rúrkami), ktorý slúži na odvod tepla do prostredia, sa často zanáša prachom. Ak ho raz za čas nevyčistíte, kompresor chladničky sa bude viac namáhať, chladnička bude spotrebúvať viac energie a skráti sa jej životnosť. To isté sa vzťahuje na vrecká či filtre vo vysávačoch, filtre v klimatizáciách, fény upchaté vlasmi, vnútorné súčasti práčok s usadeným vodným kameňom a pod. Pravidelnou údržbou spotrebičov ušetríte dvakrát, spotrebujú totiž menej elektriny a budú vám slúžiť dlhšie, takže nebudete musieť tak skoro kupovať nové.
5. Používajte spotrebiče racionálne
Ak budete bielizeň žehliť mierne vlhkú a bez naparovania, môžete ušetriť až 40 % elektriny. Veľké množstvo kWh (kilowatthodín) vám môže ušetriť aj zníženie teploty pri praní zo 60 na 40 °C (niektoré práčky ponúkajú kompromis v podobe 50 °C) či vynechanie predpierky.
Varte s pokrievkami a zvyškové teplo z elektrickej varnej dosky zužitkujte tak, že pár minút pred koncom varenia znížite jej výkon alebo ju úplne vypnete. Majte tiež na pamäti, že ak použijete hrniec s priemerom o 3 cm menším než priemer varnej platne, tretinu tepla vyplytváte do okolia.
6. Spotrebu zariadení vyhodnocujte
Ak chcete vedieť, ako ušetriť elektrinu, zistite, ktoré z vašich spotrebičov sú zodpovedné za vysoké účty. Merač spotreby do zásuvky môžete kúpiť za pár drobných, lepšie riešenie merania spotreby elektriny však ponúkajú smart systémy, ako napr. Netatmo. V aplikácii na displeji smartfónu či tabletu si spotrebu môžete nechať zobraziť v prehľadných grafoch podľa zásuviek či elektroinštalačných okruhov, v ktorých meranie prebieha. Pero a papier teda pokojne môžete odložiť späť do zásuvky.
Máte svoje vlastné vychytávky a zlepšováky, ako šetriť alebo regulovať využitie elektrickej energie vo vašej domácnosti? Podeľte sa s nami o vaše tipy.
„Ak si napr. kúpite televízor rovnakého modelového radu s uhlopriečkou 50″ namiesto 55″, môžete pri jeho sledovaní ušetriť až 20 % elektriny. To isté platí o príliš veľkej chladničke či mrazničke, v ktorej chladíte prázdny priestor, či o zbytočne výkonnom stolnom počítači, ktorý využívate na kancelársku prácu alebo na prehliadanie internetu.“ Prepáčte, ale vaše tvrdenia sa nezakladajú na pravde
Dobrý deň, pán Pastornicky,
Ďakujeme za vyjadrenie vášho názoru. V prípade, že by ste si našli čas, pokojne nám napíšte, čo konkrétne by ste nám odporúčali v články upraviť.
Ďakujeme,
s pozdravom redakcia magazínu Electrend