Inštalujete alarm? Poradíme, aké káble použiť a na čo nezabudnúť.

V dnešnej dobe už asi nenájdete novostavbu, ktorej súčasťou by nebol zabezpečovací systém (nazývaný aj alarm). Ten totiž ochráni váš majetok nielen pred vlámaním a krádežami, ale tiež pred inými nebezpečnými udalosťami – oplatí sa doň teda investovať. Ako na inštaláciu alarmu pripraviť vašu novostavbu či rekonštruovanú nehnuteľnosť a kto má na túto činnosť oprávnenie?

Čo je zabezpečovací systém

Zabezpečovací systém, skrátene nazývaný aj alarm, slúži na to, aby vás upozornil na neoprávnené vniknutie do chráneného objektu (napr. vášho domu, bytu, budovy firmy a pod.). Takýto systém sa skladá zo senzorov pohybu, senzorov otvorenia dverí či okien a ďalších typov senzorov. Nechýbajú ani vonkajšie sirény na upozornenie okolia, vnútorné sirény na upozornenie osôb v objekte, klávesnice slúžiace na ovládanie či tzv. zabezpečovacia ústredňa, ktorá slúži ako riadiaca jednotka celého systému.

Alarm vás v spojení s príslušnými detektormi môže takisto upozorniť na požiar, únik plynu, únik vody alebo iné nebezpečné udalosti. Kvalitný alarm s možnosťou pripojenia na pult centrálnej ochrany dokáže tiež privolať súkromnú bezpečnostnú službu, ktorá udalosť preverí a prípadného páchateľa odovzdá polícii. Funkcie zabezpečenia ponúkajú aj niektoré systémy smart elektroinštalácie, ktoré dokážu samostatný alarm nahradiť.

Náš tip:

Na Slovensku, žiaľ, nie sú výnimkou ani krádeže materiálu či zariadenia z novostavieb domov. Zabezpečovacím systémom vybavte vašu novostavbu ihneď, ako to bude možné, teda keď bude osadená strechou, dvermi a oknami. Na stavbe nenechávajte zbytočne veľa materiálu, náradia či vybavenia domu (napr. kotol, radiátory a pod.).

Ide to aj bez sekania

Zabezpečovacie systémy môžu s jednotlivými prvkami komunikovať cez kábel, ale aj bezdrôtovo. Väčšina výrobcov ponúka pri svojich systémoch obe možnosti.

Výhodou bezdrôtového alarmu je jeho jednoduchá inštalácia aj do zariadených domov, bytov či objektov. V ich prípade nemusíte kvôli káblom vysekávať drážky či upevňovať elektroinštalačné lišty. Z estetického hľadiska ide o vynikajúce riešenie, bezdrôtové senzory a prvky sú však omnoho drahšie ako tie káblové. Okrem toho v nich musíte pravidelne vymieňať batérie, keďže nie sú napájané cez kábel. Tento úkon síce obyčajne stačí vykonať tak raz za rok, napriek tomu je to však starosť navyše.

„Drôtové“ prvky alarmov komunikujúce cez kábel sú trvalo napájané zo zabezpečovacej ústredne. Sú tiež odolné voči rušičkám bezdrôtovej komunikácie a omnoho lacnejšie než bezdrôtové prvky.

Ak sa chystáte rekonštruovať, ideálne je namontovať klasické káblové senzory a prvky tam, kde je to možné a kde to nebude narúšať vzhľad miestnosti. Pre ostatné miestnosti či miesta, ktoré sú na očiach (okná, dvere), potom môžete zvoliť prvky bezdrôtové.

230 V nielen pre ústredňu

Na mieste, kde bude umiestnená samotná zabezpečovacia ústredňa (vhodné miesto vám pomôže vybrať inštalačný technik zabezpečovacích systémov), pripravte 230 V prívod na jej napájanie. Ústredňa má nízky odber prúdu, takže príslušný el. okruh môžete realizovať aj káblom 3 × 1,5 mm2 s istením 10 A alebo slabším.

Väčšina prvkov alarmov je napájaná cez kábel priamo z ústredne, bezdrôtové zo svojej batérie. Niektoré alarmy však majú aj doplnkové funkcie, ako napr. ovládanie spotrebičov. Tie môžu byť zabezpečované prvkami, ktoré vyžadujú 230 V napájanie – či už zo zásuvky, alebo v podobe pevného prívodu. Bližšie informácie vám podá inštalačný technik konkrétneho systému.

Najčastejšie typy káblov

Každý výrobca môže na komunikáciu jednotlivých prvkov vo svojich zabezpečovacích systémoch používať iný druh kabeláže. Prioritne sa teda pri pokládke kabeláže vždy riaďte pokynmi na inštaláciu konkrétneho systému, prípadne pokynmi inštalačného technika.

Zabezpečovacie systémy najčastejšie používajú tieto typy káblov:

  • SYKFY – Ide o tzv. telefónny kábel používaný nielen na telefónne rozvody, ale aj na rôzne slaboprúdové aplikácie. Skladá sa z 2 a viac krútených párov vodičov a tienenia (podľa typu kábla napr. 2 × 2 vodiče alebo 4 × 2 vodiče). Jeho výhodou je, že je veľmi tenký, jednoducho sa inštaluje a je tiež veľmi lacný.
  • LAN kábel – Ide o káble typu UTP, FTP a STP, ktoré tiež označujeme pojmom štruktúrovaná kabeláž a ktoré sa používajú na realizáciu počítačových sietí, IP kamerových systémov a komunikujú cez ne aj niektoré systémy smart elektroinštalácie. Na rozdiel od kábla typu SYKFY sa skladajú zo 4 krútených párov, takže budete mať vždy aspoň 2 krútené páry ako rezervu. Tieto káble sa však najčastejšie využívajú pre svoju cenovú dostupnosť a univerzálnosť (stačí vám nakúpiť jeden druh kábla na všetky slaboprúdové rozvody).

Väčšina slaboprúdových káblov (ak výrobca neuvádza inak) nie je určená na inštaláciu priamo pod omietku. Ak ich budete inštalovať do steny, musíte použiť chráničku.

Náš tip:

Ak ste zakúpili hotový projekt domu bez slaboprúdových rozvodov, nechajte ich tam doplniť. Patria sem nielen rozvody pre alarm, ale aj pre kamerový systém, počítačovú sieť, rozvody TV signálu, ovládanie vykurovania či vetrania, systém smart elektroinštalácie a pod. Vyhnete sa tak prípadným zmätkom a zdržaniam pri realizácii elektroinštalačných prác.

Aj alarm musí nainštalovať odborník

Vo väčšine prípadov nie je bezpodmienečne nutné, aby mal technik inštalujúci zabezpečovací systém osvedčenie o elektrotechnickej spôsobilosti. Ak nepočítame napájanie zabezpečovacej ústredne, tieto systémy pracujú s tzv. malým napätím do 50 V a nie sú teda vyhradeným technickým zariadením. 230 V napájanie pre ústredňu alebo ďalšie prvky, ktoré to vyžadujú, potom môže realizovať kvalifikovaný elektrotechnik, ktorý u vás bude mať na starosti silnoprúdové rozvody.

Technik, resp. firma, ktorá vám inštaluje zabezpečovací alebo kamerový systém, však musí mať licenciu na prevádzkovanie technickej služby od niektorého z Krajských riaditeľstiev policajného zboru. Tento technik či firma potom vykonáva aj následnú pravidelnú údržbu a kontrolu systému a zodpovedá za jeho funkčnosť na základe zmluvy o poskytovaní technickej služby, ktorú s vami uzavrie.

Čo so starým alarmom?

V prípade, že ste kúpili dom, v ktorom je už alarm nainštalovaný, z bezpečnostných dôvodov by ste ho mali nechať skontrolovať servisným technikom. Ten vám poradí, či alarm vyhovuje súčasným požiadavkám na zabezpečenie domu, alebo ho bude treba doplniť či zrekonštruovať.

Zhrnutie:

  • zabezpečovací systém (alarm) vás upozorní na neoprávnené vniknutie do objektu, ale tiež na požiar, únik plynu či vody alebo iné nebezpečné udalosti,
  • funkcie zabezpečenia domácnosti ponúkajú aj niektoré systémy smart elektroinštalácie,
  • prvky alarmov môžu medzi sebou komunikovať cez kábel alebo bezdrôtovo,
  • 230 V napájanie vyžaduje vo väčšine prípadov iba zabezpečovacia ústredňa,
  • káblové rozvody alarmov sa najčastejšie realizujú káblami SYKFY či LAN káblami,
  • inštaláciu alarmu nemusí vykonať kvalifikovaný elektrotechnik (okrem pripojenia ústredne na 230 V), inštalačný technik však musí mať licenciu na prevádzkovanie technickej služby od Krajského riaditeľstva policajného zboru,
  • aj starý alarm by ste mali nechávať pravidelne kontrolovať servisným technikom, ktorý vám preverí, či vyhovuje súčasným požiadavkám na zabezpečenie.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.