Stýkače sú elektromagneticky ovládané spínače, ktoré sú hojne využívané najmä v priemysle pri ovládaní elektromotorov alebo iných výkonných elektrických obvodov. Keďže však čoraz častejšie nachádzajú využitie v domácich elektroinštaláciách, prinášame zopár tipov, ako aj vám môžu zjednodušiť niektoré činnosti.
Stýkač nie je relé
Stýkače sú na rozdiel od relé určené na zapínanie a vypínanie výkonných spotrebičov. Stýkač sa skladá z niekoľkých kontaktov – hlavné kontakty sú dimenzované práve na spínanie spotrebiča. Pomocné kontakty sú menšie a sú určené iba na spínanie malých prúdov pre riadiace či informačné signály (napr. rozsvietenie kontrolky, blokovanie jednotlivých stýkačov a riadiacich obvodov).
Jedna časť týchto kontaktov je pevná, druhá sa nachádza na tzv. pohyblivej kotve, ktorú si elektromagnetická cievka pri prechode prúdu pritiahne k sebe, čím príde k prepojeniu kontaktov. Na rozdiel od niektorých typov relé sa kontakty stýkača rozpoja ihneď po tom, ako prúd cez cievku prestane tiecť. Stýkače teda môžete využiť napríklad na manuálne diaľkové ovládanie aj výkonných elektrických spotrebičov či na automatizáciu svojej domácnosti.
Stýkače vám ušetria peniaze
V domácnosti sú stýkače najčastejšie využívané pri vykurovaní alebo ohreve teplej úžitkovej vody. Tieto činnosti totiž spotrebúvajú veľké množstvo elektrickej energie, ktorú však môžete získať lacnejšie s využitím tzv. nízkej tarify (t. j. nočný prúd). V noci (počas víkendov aj poobede) sú totiž požiadavky na odber elektrickej energie menšie, a keďže jej elektrárne majú prebytok, ponúkajú ju v tomto čase lacnejšie.
Na využitie tejto vymoženosti musíte mať od distribučnej spoločnosti elektrickej energie nainštalovaný dvojtarifný elektromer, prijímač hromadného diaľkového ovládania (označuje sa aj skratkou HDO, býva už súčasťou moderných dvojtarifných elektromerov), ďalšie ističe a, samozrejme, už spomínaný stýkač.
HDO funguje tak, že distribútor pošle cez bezdrôtovú sieť rádiový signál o aktivácii nízkej tarify. Prijímač HDO potom prepne elektromer do nízkotarifného pásma a taktiež zopne vstavané kontakty relé, ktoré ovládajú cievky stýkačov.
Na stýkače potom môže byť pripojený napríklad elektrický kotol, bojler, tepelné čerpadlo, podlahové vykurovanie či akumulačné kachle – teda akýkoľvek spotrebič, ktorý dokáže akumulovať teplo, ktoré následne využijete cez deň.
Stýkače vám zvýšia pohodlie
Výhodou stýkačov je, že s nimi môžete ovládať prakticky čokoľvek a odkiaľkoľvek. Od vypínača k stýkaču vám postačí natiahnuť jediný kábel. Stýkače sú preto ideálne na ovládanie osvetlenia z viacerých miest.
Pri ovládaní štandardnými vypínačmi ste totiž odkázaní na zložité prepájanie vypínačov (konkrétne krížových a striedavých prepínačov) viacvodičovými káblami. No pri využití stýkačov vám postačia jednoduché vypínače č. 1, alebo dokonca tlačidlá, ktoré môžete prepojiť paralelne jediným káblom a rozmiestniť v žiadanom priestore v neobmedzenom počte.
Takéto riešenie sa teda hodí najmä na osvetlenie dlhých chodieb (vypínač pri každých dverách) alebo schodísk (vypínač na každom poschodí). Môžete ho však použiť napríklad aj na ovládanie centrálnej vzduchotechnickej jednotky, prípadne centrálneho vysávača z viacerých miest.
Stýkače sa postarajú o vašu bezpečnosť
Stýkače sa vyrábajú v mnohých variantoch podľa maximálneho prúdového zaťaženia. Mnohé z nich znesú vysoké prúdy, takže pomocou nich nemusíte ovládať iba jednotlivé spotrebiče, ale postarajú sa aj o celé zásuvkové, resp. svetelné obvody.
Túto ich vlastnosť môžete využiť na realizáciu systému núdzového zastavenia. Ten je vhodný napríklad do domácej dielne, v ktorej jediným stlačením zastavíte spotrebič, ktorý má poruchu, prípadne vypnete obvod pri úraze elektrickým prúdom alebo úraze spôsobenom používaným elektrickým náradím.
Vedeli ste, že…?
Systémy núdzového zastavenia sa používajú prevažne v priemysle, kde musia spĺňať prísnejšie normy a sú realizované prostredníctvom ďalších elektrických prvkov. Presnú podobu takéhoto systému u vás doma by mal navrhnúť projektant, prípadne kvalifikovaný elektrikár.
Na realizáciu systému núdzového zastavenia sa používajú bezpečnostné tlačidlá v tvare hríba, ktoré dokážete v prípade potreby jednoducho nahmatať a stlačiť aj dlaňou. Bezpečnosť ďalej zvyšujú tlačidlá s aretáciou, ktoré po stlačení ostanú zablokované a nedovolia spustiť elektrický obvod či stroj. Uvoľniť ich musíte pootočením.
Na plnú funkčnosť takého systému budete potrebovať aj druhé tlačidlo, ktorým budete obvod či stroj spúšťať.
Takýto systém s tlačidlami a so stýkačom môžete využiť aj na jednoduché vypnutie vybraných obvodov elektroinštalácie, ak opúšťate domácnosť na dlhší čas.
Zapamätajte si:
- stýkače sú elektromagnetické spínače, pomocou ktorých môžete diaľkovo ovládať spotrebiče s veľkými výkonmi,
- ich najčastejšou aplikáciou v domácnosti je spínanie elektrického vykurovania alebo ohrevu vody s využitím nízkej tarify elektrickej energie pomocou HDO,
- môžete ich využiť aj na ovládanie osvetlenia či spotrebičov z veľkého počtu miest (osvetlenia dlhých chodieb či schodísk, centrálna vzduchotechnika či centrálny vysávač),
- vašu bezpečnosť zvýšia, ak s nimi budete vypínať celé elektrické obvody pomocou tlačidla núdzového zastavenia (napr. v dielni, kde je zvýšené riziko úrazu elektrickým prúdom či pri používaní náradia).