Sezóna dovoleniek sa už nepochybne začala a minimálne s takým elánom, s akým ste naplánovali váš vysnívaný oddych, by ste aj svoje bývanie mali pripraviť na vašu neprítomnosť. Aby ste sa namiesto čítania knihy na slnkom zaliatej pláži nemuseli strachovať, či nehoríte, či vás nevykradli a hĺbať nad „Zatvoril som všetky okná?“.
Vyťahovať, alebo nechať tak?
Je nutné vyťahovať napájacie káble zo zásuviek? Áno! Existuje totiž niekoľko relevantných dôvodov, prečo je pred odcestovaním na dovolenku žiaduce odpojiť domáce spotrebiče od elektriny, resp. vypnúť a vytiahnuť ich zo zásuviek. Jedným z nich je fakt, že väčšina elektrospotrebičov má aj po vypnutí do tzv. „stand-by“ režimu nejakú tú spotrebu energie, keďže väčšinou disponujú elektronikou so svietiacimi LED indikátormi. Ďalším dôvodom je riziko vzniku požiaru pochádzajúceho zo skratu alebo prepätia, teda náhleho zvýšenia napätia z pôvodných 230 V na niekoľko milisekúnd. Za tento stav môže zväčša úder bleskom. Veru tak, aj zdanlivo nevinná, príjemná letná búrka môže napáchať nemalé škody. V tomto prípade vám môžu pomôcť tzv. prepäťové ochrany – najčastejšie sa inštalujú priamo do rozvádzača.
Ďalšou možnosťou, ako predísť už vyššie spomínaným ohrozeniam, je jednoduché vypnutie ističov v rozvádzači. Tu ale treba dbať na to, aby ste náhodou neodpojili istič, cez ktorý je napájaná chladnička, ktorá predsa musí chladiť aj počas vašej neprítomnosti – veď čo je lepšie, ako jedno dobre vychladené ihneď po návrate z dlhej cesty?
Čo s nabíjačkami na telefóny? Je takisto nutné vytiahnuť ich pred odchodom?
Názory kompetentných na túto problematiku sa môžu rozchádzať. Treba si ale uvedomiť, že aj nabíjačky sú vlastne elektrické zariadenia, ktoré môžu pri nečinnosti odoberať prúd podobne ako iné elektrospotrebiče, aj keď so značne menšími hodnotami spotrebovanej energie. V prípade už spomínaného prepätia v nich rovnako môže nastať skrat. Taktiež sa niektoré z nich môžu prehrievať – pri zistení tohto stavu je dôležité ich okamžite vymeniť.
Voda – je potrebné ju odstaviť?
Rovnako nevyhnutné ako odstavenie elektrospotrebičov je i uzatvorenie hlavného prívodu vody, aby nenastala nočná mora každého z nás, a síce, že v dôsledku napríklad prasknutia tesnenia na uzatváracom ventile pre batériu vytopí celý náš byt, v horšom prípade aj ten susedov.
Prevencia pred „dlhoprstými“
Najlepšou prevenciou pred zlodejmi, pre ktorých by bol váš opustený dom ľahkým terčom, je neupozorňovať na vašu neprítomnosť, napríklad prostredníctvom sociálnych sietí – aktuálne momentky z dovolenky si priam žiadajú, aby boli uverejnené na vašej virtuálnej nástenke, no počkajte a publikujte ich, až keď budete doma, pretože nikdy neviete, ku komu sa tieto zdanlivo nevinné informácie dostanú.
Ďalšou možnosťou, ako odradiť a tým ochrániť náš domov od lupičov, je aj nainštalovaný kamerový systém, ktorý monitoruje priestor okolo domu a všetko zaznamenáva na pevný disk. Vo väčšine prípadov si váš domov môžete pozrieť dokonca naživo vo vašom mobile, z pohodlia hotelovej izby, pokojne aj na druhom konci sveta.
Pokiaľ chcete mať absolútnu istotu, že váš domov je v maximálnom bezpečí, zverte jeho správu do rúk vášmu blízkemu či dobrému známemu.
Zapamätajte si:
- Pred odchodom vytiahnite elektrospotrebiče a nabíjačky zo zásuviek.
- Vypnite ističe, ale pozor, aby ste neodpojili okruh s chladničkou a okruh so zabezpečovacím systémom a kamerami.
- Kamerový či zabezpečovací systém je užitočným pomocníkom a pomáha pri odradení lupičov.
- Uzatvorením hlavného prívodu vody predchádzate havarijným situáciám.
- Neupozorňujte na vašu neprítomnosť na sociálnych sieťach.