Ako sa starať o zásuvky a vypínače?

Údržba vypínačov a zásuviek – pre niektorých to možno znie na prvý pohľad absurdne, no je dôležitá minimálne takisto ako pri iných elektronických zariadeniach. V čom konkrétne spočíva táto činnosť a ako ju realizovať správne, aby nedošlo k úrazom?

V čom spočíva údržba zásuviek?

Bežná údržba el. zásuviek a vypínačov spočíva najmä v ich fyzickom čistení, pretože ich pri každodennom používaní zanášame nečistotami. Rozprávať o tom by mohli najmä rodičia menších detí, keďže tie majú tendenciu všetko „zachytať“, a nie je to ináč ani pri vypínačoch. Pod slovom údržba chápeme i akúsi vizuálnu kontrolu a kontrolu funkčnosti týchto zariadení. Tu je však dôležité pripomenúť, že pri akomkoľvek nedostatku je nutné zveriť opravu elektrikárovi.

Iba nasucho

Pri čistení je veľmi dôležité uvedomiť si fakt, že sa chystáte na zariadenie pod prúdom a v kontexte bezpečnosti je nutné uplatniť určité zásady. Tou najdôležitejšou je – nikdy sa nesnažte zásuvky a vypínače demontovať, alebo, nedajbože, v snahe o čo najdôslednejšie vyčistenie zastrčiť nejaké predmety do zdierok. Ďalšou dôležitou zásadou je nutnosť čistenia bez akýchkoľvek tekutín, a teda len suchou handrou, pretože by sa vlhkosť mohla ľahko dostať na miesta pod prúdom – a keďže voda patrí medzi vodivé látky, je tu veľká pravdepodobnosť úrazu zásahom elektrického prúdu, v niektorých prípadoch i s fatálnymi následkami.

Manuál pre premotivovaných

Keďže niektorí, či už muži, alebo ženy, veľmi radi experimentujú a snažia sa čistiť vypínače a zásuvky častokrát svojskými spôsobmi, zhrnuli sme pre nich praktický manuál s najdôležitejšími zásadami, ako túto činnosť robiť:

  1. V žiadnom prípade nedemontujte ochranné kryty zásuviek i vypínačov.
  2. Za žiadnych okolností nestrkajte do zdierok zásuviek nijaké predmety.
  3. Čistite ich zvonka suchou handrou, bez akýchkoľvek saponátov.
  4. Usadený prach a chlpy od domácich miláčikov jednoducho povysávajte vysávačom.
  5. Pri zistení nedostatkov a chýb kontaktujte elektrikára a opravu zverte výhradne jemu.

Zapamätajte si:

  • Údržba zásuviek a vypínačov spočíva v ich čistení a vo vizuálnej kontrole.
  • Tieto elektrické zariadenia je nutné čistiť výhradne nasucho a bez akejkoľvek demontáže ochranných krytov.
  • V prípade zistenia porúch a nedostatkov je nutné zveriť opravu elektrikárovi/odborníkovi.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.