Keď nechcete sekať, prichádzajú lišty 

Elektroinštalačné lišty slúžia ako miesto na uloženie kábla v prípadoch, kedy nemôžete alebo nechcete vysekávať drážky do muriva. Často ich môžete vidieť najmä v rôznych starých budovách firiem či úradov. Môžete ich však použiť aj pri rekonštrukcii vášho príbytku, niektorí výrobcovia tomu prispôsobili ich dizajn.

Nie je lišta ako lišta

Na prvý pohľad sa môže zdať, že elektroinštalačné lišty sa líšia iba svojím vzhľadom. Rozdiel však môže byť aj v konštrukčnom a materiálovom prevedení.

Pri výbere líšt by ste si mali všímať:

  • Mechanickú odolnosť – Lišty z príliš tenkého plastu sú mäkké, pod váhou káblov sa často krútia. Bývajú tiež krehké a náchylné na polámanie.
  • Materiál – Lišty z nevhodných materiálov môžu vplyvom UV žiarenia časom zažltnúť, prípadne dokonca skrehnúť a pri ďalšej manipulácii sa zlomiť. Nie všetky sú teda vhodné na použitie v exteriéri. V ponuke niektorých výrobcov nájdete aj lišty z bezhalogénového materiálu, ktoré pri požiari neprodukujú nebezpečné látky. Antibakteriálne prevedenie líšt sa zasa hodí napr. do kuchyne. Taktiež si treba všímať pórovitosť materiálov. Čím je nižšia, tým sa materiál ľahšie čistí. Naopak, niektoré materiály sa vďaka vysokej pórovitosti prakticky nedajú vyčistiť, takže ich estetická hodnota sa časom rýchlo znižuje.
  • Príslušenstvo – Výrobca by mal k lištám dodávať aj príslušenstvo, ako napr. rôzne uhlové spojky, odbočky, „T“-kusy, ukončenia a pod. V opačnom prípade budete musieť lišty zrezávať, čo nie je vždy najestetickejšie riešenie.

Pozor aj na rozmery

Niektorí výrobcovia udávajú pri elektroinštalačných lištách aj max. počet a typ káblov, ktoré sa do nich zmestia. Nie je to však pravidlom – v takom prípade sa musíte riadiť podľa vnútorných rozmerov lišty a priemeru kábla, ktorý výrobca udáva v jeho špecifikácii. Vždy sa oplatí zvoliť o niečo širšiu a hlbšiu lištu, než aká vám vystačí na aktuálne uložené káble. Nikdy totiž neviete, kedy do nej budete potrebovať pridať ďalší.

Na chodbu i do obývačky

Výhodou klasických bielych inštalačných líšt je najmä nízka cena, nie sú však príliš estetickým riešením. Používajú sa teda skôr v komerčnej sfére, prípadne v neobytných miestnostiach domov či bytov. Príkladom sú minilišty DLPlus z produktového radu Mosaic výrobcu Legrand.

Ak chcete rekonštruovať elektroinštaláciu v obývačke či v spálni, môžete siahnuť po špeciálnych podlahových lištách. Nájdete ich s rôznymi povrchovými úpravami (napr. aj v imitácii dreva) a zmestí sa do nich niekoľko káblov. Niektorí výrobcovia k nim ponúkajú aj inštalačné krabice a zásuvky s prispôsobeným dizajnom.

Chcete veľa zásuviek? Použite káblové kanály

Alternatívou k elektroinštalačným lištám sú káblové kanály, ako napr. Legrand DLP. Ich výhodou je, že sa do nich dajú priamo a jednoducho nainštalovať prístroje (230 V a dátové zásuvky, vypínače atď.). Vyrábajú sa z plastu i hliníka a môžete ich rozdeliť na dátovú a silovú časť pomocou tienených priehradiek.

Často sa používajú v kanceláriách, nemocniciach či komerčných budovách. Sú však praktickým riešením pre rekonštrukciu elektroinštalácie aj v domácej pracovni, dielni a pod.

Zhrnutie:

  • pri výbere líšt nie je dôležitý iba vzhľad, ale aj použitý materiál, mechanická odolnosť a dostupné príslušenstvo,
  • pozor si dajte aj na rozmery, vždy radšej zvoľte väčšiu lištu, ak by ste chceli v budúcnosti doplniť ďalšie káble,
  • v obytných miestnostiach môžete použiť špeciálne podlahové lišty so vzhľadom imitujúcim drevo,
  • v pracovni či dielni môžete použiť aj káblové kanály, do ktorých sa jednoducho inštalujú silové i dátové zásuvky.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.