Žalúzie – súkromie a tepelný komfort

S príchodom zimy častokrát riešite otázku, akým spôsobom zabezpečiť súkromie, keďže hodín denného svetla ubúda a vy sa pre susedov stávate akýmsi tovarom za pomyselným výkladom. V letných mesiacoch je zas potrebné vyriešiť problém so zakrytím okien, v tomto prípade najmä kvôli chladeniu miestností. Skvelou vymoženosťou sú žalúzie, ktoré sú univerzálnym nástrojom na všetko vyššie spomenuté.

Exteriérové alebo interiérové?

Ak ste sa už definitívne rozhodli, že žalúzie potrebujete, máte na výber z dvoch základných možností prevedenia – vonkajšie alebo vnútorné. Kým interiérové žalúzie majú len minimálny dopad na celkový vzhľad domu, exteriérové priamo súčasťou jeho vonkajšej fasády. Preto by ste ich voľbu nemali podceniť.

Ak by sme mali definovať výhody vonkajších žalúzií, spomenieme napríklad zvýšený pocit bezpečia, tepelný komfort či zníženie hluku z exteriéru. Tak ako pri iných produktoch a príslušenstve do domácností, aj pri výbere žalúzií platí porekadlo „Dvakrát meraj, raz strihaj.“. Je dobré vopred si overiť kvalitu produktov recenziami alebo ich vyskúšať priamo v predajni. A rovnako nie je hanba nechať si poradiť.

Ovládanie žalúzií

Klasické manuálne žalúzie sú každému veľmi dobre známe. Tie elektrické naproti tomu vnášajú do domácností už pomerne viac komfortu. Ak k tomu pridáte i možnosti a funkcie, ako napríklad ovládanie na diaľku smartfónom a hlasové ovládanie cez hlasového asistenta, pocit komfortu sa násobne zvýši. So smart spínačmi na žalúzie Legrand Valena Life s Netatmo v kombinácii s bezdrôtovým spínačom a mikromodulmi pre žalúzie je to hračka. Nielenže tento systém umožňuje vzdialené ovládanie žalúzií hlasom alebo mobilom, ale aj automaticky na základe východu a západu slnka alebo stlačením scenárového tlačidla „Odchod z domu“, ktoré zároveň vypne všetky svetlá a vybrané spotrebiče. Skvelá správa pre všetkých, ktorí chcú mať pod palcom celý svoj dom 24 hodín denne.

Vedeli ste, že…?

V prípade, že by ste vaše smart žalúzie chceli ešte „vyšperkovať“, môžete ich doplniť o smart meteostanice. Na výber sú klasické, pomocou ktorých máte aktuálne počasie neustále pod dohľadom, alebo šikovné smart meteostanice, ktoré dokážu komunikovať s vašimi žalúziami a v závislosti od vstupných parametrov vonkajšej jednotky tohto zariadenia ich dokážu i ovládať.

Zapamätajte si:

  • K dispozícii sú vonkajšie i vnútorné žalúzie.
  • K výhodám vonkajších žalúzií patrí zvýšený pocit bezpečia, tepelný komfort a zníženie hluku z exteriéru.
  • Pred zaobstaraním si vždy preverte kvalitu produktu.
  • Vonkajšie elektrické žalúzie s ovládaním na diaľku v kombinácii so smart systémom v domácnosti dodávajú pocit bezpečia a komfortu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.