Všetko, čo potrebujete vedieť pri výbere vstupného systému Legrand pre zákazníka

Logo Legrand možno poznáte iba zo zásuviek, vypínačov či ističov. V ich ponuke však nájdete aj komplexné riešenia vstupných systémov dcérskej značky BTicino. Či sú vašimi zákazníkmi majitelia rodinných domov, alebo developeri objektov so stovkami bytov alebo kancelárií, všetkých tieto systémy prekvapia pestrými doplnkovými funkciami, modularitou a jednoduchosťou inštalácie. V článku vám prinášame pohľad na funkcie, parametre a inštaláciu týchto vstupných systémov. 

Pre rodinné domy aj „činžiaky“

Vstupné systémy Legrand BTicino sú pre komplexnosť ponuky rozdelené na dve kategórie – systémy pre rodinné domy a komplexné systémy pre bytové domy a veľké obytné budovy. V závislosti od zvolených komponentov máte možnosť prenosu zvuku (audiovrátnik) alebo aj obrazu (videovrátnik). 

Vstupné systémy Legrand BTicino sa vždy skladajú z aspoň troch základných komponentov: 

 • Vonkajší panel – Inštaluje sa pri vchodových dverách, resp. bráne, pod omietku alebo nad omietku. Má vstavaný mikrofón a reproduktor, tlačidlá na volanie konkrétnej bytovej jednotky, prípadne kameru, čítačku el. kariet, el. príveskov, odtlačkov prstov a ďalšie prvky. Pripája sa k nemu aj elektromagnetický zámok 
 • Vnútorná jednotka – Inštaluje sa dovnútra bytu. Klasické audiovrátniky môžu mať jednotku vybavenú slúchadlom ako klasický telefón, prípadne reproduktorom a mikrofónom priamo v zariadení (handsfree modely). Videovrátniky sú vybavené aj displejom na zobrazovanie obrazu z kamery vonkajšieho panela. Okrem štandardného tlačidla na ovládanie zámku sú niektoré modely vybavené aj ďalšími tlačidlami na ovládanie doplnkových funkcií. Vnútorné jednotky sa inštalujú na stenu, alebo si ich môže užívateľ umiestniť do stolného držiaka dodávaného ako príslušenstvo. 
 • Napájací zdroj – Prvým variantom je zdroj na DIN lištu, ktorý zabezpečuje napájanie vonkajších a vnútorných jednotiek pomocou SCS zbernice. Tento spôsob používajú vstupné sady BTicino. Pre niektoré doplnkové zariadenia, ako napr. relé na spínanie ďalšieho zámku či osvetlenia, môže byť vyžadovaný prídavný napájací zdroj. 7″ Video vstupné sady a sady Easy Kit majú napájanie riešené pomocou napájacieho adaptéra do klasickej 230 V zásuvky 

Stačia iba dva vodiče a pôvodná kabeláž

Komponenty vstupných systémov Legrand BTicino medzi sebou komunikujú pomocou dvojvodičovej nepolarizovanej zbernice SCS BUS (bezdrôtová komunikácia nie je možná).  

Staršie modely vrátnikov využívajú zložitý 4+n systém s piatimi vodičmi. V tomto prípade však na prenos zvuku, obrazu, signálov na ovládanie zámkov, osvetlenia či ďalších prvkov a tiež na napájanie stačia iba dva vodiče. Dvojvodičový systém je menej poruchový, jednoduchší na diagnostiku a menej nákladný na inštaláciu (vo väčšine prípadov môžete dokonca použiť existujúcu alebo predpripravenú kabeláž). Zbernica pri sadách BTicino je nepolarizovaná, takže si nemusíte dávať pozor na kladný a záporný pól, čo ešte viac zjednoduší a urýchli inštaláciu a servis. 

Max. vzdialenosť vonkajších a vnútorných jednotiek sa pohybuje v závislosti od kvality kabeláže v desiatkach až stovkách metrov. Vhodné sú ako nekrútené káble, tak aj krútené dvojlinky (telefónny či UTP kábel). Ak použijete výrobcom odporúčaný krútený kábel SCS BTicino (obj. číslo 336904), môžete dosiahnuť až 200 m v základnej konfigurácii alebo dokonca 600 m, ak použijete expanzné moduly. Samozrejme, platí tu, že čím väčšia vzdialenosť, tým musí byť väčší aj prierez vodiča.  

Konkrétne dosahy pri rôznych konfiguráciách a použitých kábloch nájdete v informačných zdrojoch na konci tohto článku. 

Nielen otváranie dverí

Audio a videovrátniky už dávno dokážu viac, než len otvárať dvere. Možnosti systému sú však pre konkrétneho užívateľa, resp. účastníka limitované najmä možnosťami vnútornej jednotky. Napr. najjednoduchší audiotelefón Sprint má okrem tlačidla otvárania dverí k dispozícii iba jedno doplnkové tlačidlo. Ďalšie audiotelefóny a videotelefóny sú však vybavené niekoľkými doplnkovými tlačidlami, prípadne ešte ďalšími programovateľnými tlačidlami.  

Doplnkové funkcie vrátnikov Legrand BTicino:

 • Interkom – Užívateľ môže komunikovať medzi jednotlivými vnútornými jednotkami (t. j. medzi bytmi alebo časťami bytu, resp. domu) alebo s vonkajšími jednotkami. 
 • Videozáznamník – Návšteve umožňuje zanechať hlasový alebo videoodkaz.  
 • Sledovanie obrazu z kamier – Do systému môžete pripojiť CCTV kamery, užívateľ potom môže sledovať obraz z nich priamo na displeji videovrátnika. Obraz z jednotlivých kamier môžete oddeliť pomocou oddeľovačov a dať k dispozícii iba vybraným účastníkom. 
 • Záznam poznámok – Pomocou vnútornej jednotky môže užívateľ zapisovať alebo nahrávať hlasové poznámky pre iných užívateľov (členov domácnosti).  
 • Ovládanie externých prvkov – Pomocou prídavných relé môže užívateľ vrátnikom ovládať napr. doplnkové el. zámky, osvetlenie schodiska či príjazdovej cesty, garážovú bránu, zavlažovací systém, žalúzie a pod. V kombinácii so stýkačmi alebo výkonovými relé potom môže spínať aj výkonné spotrebiče.  
 • Indukčná slučka – Nazýva sa aj teleloop a slúži na bezdrôtový prenos zvuku do načúvacieho/audio  zariadenia. 

Videovrátniky s označením WiFi (Classe 100X WiFi, Classe 300X WiFi, Smart video sada Easy Kit WiFi) sa navyše dokážu pripojiť k internetu cez domácu WiFi sieť používateľa. Ten ich môže následne obsluhovať na diaľku pomocou aplikácie Door Entry v smartfóne alebo tablete 

Pomocou aplikácie môže napr. otvoriť dvere, sledovať obraz z kamier, zavolať na vonkajšiu alebo ďalšie vnútorné jednotky či aktivovať doplnkové funkcie, to všetko pokojne aj z pláže na dovolenke. Vonkajšie a vnútorné jednotky však vždy musia byť prepojené káblovou zbernicou. Spomenutá bezdrôtová komunikácia je možná iba medzi smartfónom a vnútornou jednotkou. 

Novinka – Smart videozvonček Netatmo DOORBELL

Zvonček Netatmo DOORBELL je zjednodušenou náhradou klasického zvončekového tlačidla. Hoci nedokáže ovládať elektromagnetický zámok dverí, má viacero atraktívnych funkcií. Vnútorný videotelefón v jeho prípade nahrádza aplikácia vo vašom smartfóne alebo tablete. Pomocou nej a WiFi siete si môžete prezerať aktuálny obraz z kamery zvončeka (má aj nočné videnie) či rozprávať sa s návštevníkmi, aj keď ste práve na dovolenke. Obraz je zaznamenávaný na vloženú SD kartu, prípadne na bezplatné vzdialené úložisko, takže si ho môžete prezerať aj neskôr. Zvonček vás pomocou aplikácie upozorní aj na priblíženie osôb v rámci vami definovaných bezpečnostných zón.

Zdroj: Legrand. sk

Zariadenie sa skladá z 2 častí – vonkajšiu jednoducho pripojíte namiesto pôvodného zvončekového tlačidla, paralelne k zvončeku potom pripojíte smart modul. Netatmo DOORBELL pracuje s napätiami 8 – 24 V a 230 V, takže je kompatibilný s väčšinou starých zvončekov.

Predpripravené sady pre rodinné domy

Pre rodinné domy nájdete v ponuke Legrand predpripravené audio a video vstupné sady, ktoré obsahujú vonkajšiu i vnútornú jednotku a napájací zdroj (kábel a el. zámok nie sú súčasťou balenia). Sady sú použiteľné pre 1 až 2 bytové jednotky. 

Vnútorné jednotky videosád poskytujú maximálny užívateľský komfort, samozrejmosťou je nastavovanie hlasitosti, vyzváňacích tónov pre rôzne udalosti, ale aj nastavenie jasu a kontrastu displeja či v prípade Classe 300X WiFi dokonca dotykové ovládanie displeja. Niektoré môžete rozšíriť aj o ovládanie doplnkových zariadení (napr. zámok na druhom vchode, v závislosti od modelu) či o externé CCTV (analógové, nie IP) kamery. Pri systémoch BTicino je na to potrebný konvertor 347400.    

V prípade Classe 100X WiFi a 300X WiFi môžu užívatelia otvoriť elektromagnetický zámok dverí či brány priložením el. prívesku k vonkajšej jednotke či pomocou aplikácie Door Entry. 

Zapojenie je veľmi jednoduché, všetky schémy nájdete v inštalačných návodoch na podstránkach konkrétnych produktov v kategórii vrátnikov pre rodinné domy na webe Legrand.sk

Komponenty všetkých sád pre rodinné domy komunikujú pomocou už spomenutej dvojvodičovej zbernice. V prípade dodatočnej inštalácie teda môžete u zákazníka použiť existujúce káblové rozvody. Vodiče sa pripájajú do skrutkových svoriek. 

7″ Video vstupné sady a Smart videosady Easy kit majú napájanie riešené adaptérom do 230 V zásuvky. Na rozdiel od ostatných sád teda nemusíte hľadať priestor pre zdroj na DIN lište v rozvodnej skrinke. V balení nájdete aj konektory na predĺženie napájacieho kábla z adaptéra 

Adresy jednotiek a základné funkcie sa konfigurujú pomocou prepojok (jumperov) a prepínačov. Pri modeloch s WiFi môžete zariadenie ďalej konfigurovať naskenovaním QR kódu na displeji video vrátnik  smartfónom. Niektoré vnútorné jednotky sú vybavené aj USB konektorom pre upgrade firmvéru. 

Až 3 900 účastníkov v bytovom dome

Aj vstupné systémy Legrand BTicino pre bytové domy používajú dvojvodičovú zbernicu. Práve v rozľahlých objektoch so stovkami účastníkov sa prejavia jej najväčšie výhody, t. j. nižšia úroveň rušenia signálu, nižšia poruchovosť a jednoduchá inštalácia aj diagnostika prípadných porúch.  

Na jeden systém môžete pripojiť 3 900 audio či videoúčastníkov, 39 stúpačiek, a v jednom byte môže byť až 5 video telefónov. Je teda vhodný aj pre najväčšie obytné budovy či komerčné jednotky.  

Vstupné (vonkajšie) a vnútorné jednotky môžete ľubovoľne kombinovať. Každý účastník si teda môže zvoliť taký model audio alebo video vnútornej jednotky, ktorý mu bude vyhovovať z hľadiska obstarávacej ceny a funkcií – od najlacnejšieho audiotelefónu Sprint až po videotelefón Classe 300X so vstavaným WiFi.

Zdroj: Legrand.sk

Vstúpiť do objektu je možné zavolaním príslušného účastníka (bytu) konkrétnym tlačidlom, vyťukaním číselnej kombinácie na číselnej klávesnici alebo pomocou el. karty, kľúčenky či odtlačku prsta (čítačky kariet a odtlačkov využívajú viacvodičové pripojenie). Pri videotelefónoch s WiFi môžete použiť aj smartfón. 

Vedeli ste, že?

Okrem vzdialenej správy el. kariet a kľúčeniek cez USB či Ethernet môžete do systému zahrnúť modul čítačky s lokálnou správou. Pridávať užívateľov tak bude môcť ktokoľvek, kto bude mať k dispozícii hlavnú (master) kľúčenku, napr. správca objektu. Výsledkom pre vás je menej servisných zásahov u zákazníka.

Aj v bytových domoch môžu účastníci využívať doplnkové funkcie, ako napr. ovládanie doplnkového zámku (zadný vchod, bránka), garážovej brány, osvetlenia, sledovanie obrazu z kamier a pod. Samozrejme, až po nainštalovaní potrebných relé a ďalších prvkov.

Zdroj: Legrand.sk

Pri vonkajších jednotkách máte na výber z niekoľkých dizajnov. Model Sfera má krytie IP54 a odolnosť IK08, Sfera Robur, Monoblok a Linea 300 majú antivandal vyhotovenia s odolnosťou IK10. Jednotky môžete inštalovať pod i nad omietku 

Jednou z najväčších výhod jednotiek Sfera a Sfera Robur je modularita. Dodávajú sa ako panely s dvomi alebo tromi pozíciami pre moduly. Panely môžete pomocou zasúvacích prepojok spájať horizontálne alebo vertikálne. Do panelov potom môžete osadiť jednotlivé moduly. Tie môžu obsahovať tlačidlá pre zavolanie jednotlivých bytov, kameru, čítačku el. kľúčeniek či odtlačkov prstov, číselnú klávesnicu, grafický displej, indukčnú slučku pre načúvacie zariadenie atď.  

Moduly sa navzájom prepájajú plochými prepojovacími káblami vybavenými konektormi. Tie sa jednoducho „nacvaknú“ do konektora modulu. Adresy a základné funkcie sa nastavujú prepojkami, resp. potenciometrami. 

Videoinštalácia vonkajších panelov Sfera pod omietku:  https://youtu.be/3lENPSk6_34 

S nastavovaním niektorých parametrov vám pomôže užitočný softvér (viď nasledujúca kapitola). 

Neviete si rady? Pomôže konfigurátor, dokumentácia a technická podpora.

Všetky informácie o vstupných systémoch Legrand BTicino vrátane objednávacích čísel produktov, schém zapojenia a detailov o kompatibilite jednotlivých prvkov nájdete zhrnuté v technickom katalógu vstupných systémov 

Informácie o konkrétnych produktoch vrátane návodov na ich inštaláciu a použitie máte k dispozícii na podstránkach jednotlivých produktov v sekcii Vrátniky na webe Legrand.sk. 

Ak pripravujete cenovú kalkuláciu pre zákazníka, vyskúšajte Konfigurátor vstupných systémov. Doň zadáte počet účastníkov, typy vonkajších a vnútorných jednotiek a požadované doplnkové funkcie. Systém vám následne vytvorí zoznam všetkých potrebných prvkov vrátane ich cien a objednávacích čísel. Týmto spôsobom ušetríte hodiny času, ktoré by ste inak strávili študovaním katalógov a cenníkov. 

Ďalšími užitočnými pomocníkmi sú aplikácia na tlač menoviek, pre čítačky Techfass je to softvér APS HiT, ktorým môžete spravovať prístupové práva pre jednotlivých užívateľov s el. kľúčenkami. 

Ak si chcete rozšíriť okruh znalostí o vstupných systémoch či iných produktoch Legrand a skvalitniť i zrýchliť tým svoju prácu, zúčastnite sa online školení Level UP with Legrand, alebo si objednajte školenie na mieru. 

Zhrnutie:

 • vstupné systémy (vrátniky) Legrand BTicino sú k dispozícii pre rodinné aj pre bytové domy, resp. veľké budovy, 
 • všetky signály vrátane napájania sú prenášané pomocou dvojvodičovej zbernice, vo väčšine prípadov je teda možné použiť pôvodnú kabeláž, 
 • vnútorné a vonkajšie jednotky sú navzájom kompatibilné, účastníci si teda môžu vyberať od najjednoduchších audiovrátnikov až po smart videovrátniky s WiFi, 
 • limitom pre veľké budovy je 3 900 účastníkov, 39 samostatných stúpačiek a 5 audio, resp. videotelefónov na jeden byt, 
 • väčšina audio a videotelefónov ponúka aj doplnkové funkcie, ako napr. interkom medzi bytmi, ovládanie prídavného zámku, osvetlenia, garážovej brány atď., 
 • smart WiFi jednotky môže účastník ovládať cez smartfón, 
 • všetky informácie o vstupných systémoch nájdete v technickom katalógu alebo na stránkach Legrand.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články