Ako na ťahanie káblov: 10 elektrikárskych prikázaní

Elektroinštalačné práce je lepšie prenechať kvalifikovanému elektrikárovi. No ak chcete ušetriť, môžete sa pustiť (pod jeho dohľadom) aspoň do ťahania káblov. Ako však na to? Zhrnuli sme pre vás 10 najdôležitejších bodov, ktoré sme jemne okorenili humorom.

Pri práci budeš premýšľať

Nielen pri novej elektroinštalácii, ale aj pred jej rekonštrukciou by ste si mali v ideálnom prípade nechať vypracovať projekt. Ak nechcete prerábku komplikovať, urobte si (pre všetky miestnosti) aspoň náčrt s rozmiestnením zásuviek, vypínačov, svietidiel a spotrebičov. Doprajte si dostatočne dlhý čas na premyslenie a nezabudnite sa poradiť aj s ostatnými členmi domácnosti, aby mali z novej elektroinštalácie čo najväčší osoh všetci.

Poradíš sa s elektrikárom svojím

Vyhotovený náčrt ukážte elektrikárovi, ktorý vám bude s prácami pomáhať. Ten vyhodnotí, či sú vaše predstavy reálne, a navrhne optimálne káblové trasy a rozdelenie zásuviek i svietidiel na elektroinštalačné okruhy. Takisto k nim vyberie adekvátne istenie a elektroinštaláciu doplní aj o ďalšie nevyhnutné prvky, ako napr. prúdové chrániče, prípadne vám poradí vhodné náradie a pomôcky na ťahanie káblov.

Oboznámiš suseda s plánmi svojimi

Prerábka elektroinštalácie nezahŕňa iba ťahanie káblov, ale aj sekanie, drážkovanie a vŕtanie, či už vo väčšej, alebo menšej miere. S tým sa spája hluk a prašnosť, z ktorých obyvatelia susedných bytov zrejme nebudú príliš nadšení. Čo a kedy sa chystáte prerábať im radšej dajte vedieť vopred, aby si mohli včas prehodiť pracovné zmeny. Nie je nič „lepšie“, ako spať po nočnej vedľa bytu, kde sa prerába.

Dáš hliníku zbohom raz a navždy

Častou chybou pri ťahaní káblov je, že majiteľ bytu či domu nechá časť elektroinštalácie v pôvodnom stave. O nástrahách pôvodných hliníkových vodičov, navyše v starých dvojvodičových inštaláciách typu TN-C (najmä v bytoch) sme písali niekoľkokrát. Len stručne zhrnieme, že časom môžu spôsobiť požiar alebo úraz el. prúdom. A to vám za ušetrených pár desiatok až stoviek eur naozaj nestojí, nehovoriac o tom, že revízni technici hliník v bytoch a domoch príliš v láske nemajú.

Nepotiahneš kábel nesprávnym spôsobom

„Nie je kábel ako kábel,“ povedal raz jeden múdry človek – a mal pravdu. Bežné káble typu CYKY môžete bez obáv nainštalovať pod omietku, neplatí to však pre väčšinu slaboprúdových káblov na rozvod počítačovej siete či TV signálu – tie patria do chráničky.

Menšiu mechanickú odolnosť majú tiež káble CYKYLo, ktoré sú často používané pri rekonštrukciách elektroinštalácie pre svoj plochý tvar (stačí menej sekať). Môžete ich inštalovať pod omietku, pozor však pri ich prevliekaní cez duté sadrokartónové priečky. Ich tenká plochá izolácia by sa mohla porušiť.

Ťahanie elektrických káblov pod podlahou si v niektorých prípadoch vyžaduje použitie chráničky. Závisí to však od viacerých okolností v konkrétnej situácii, ako napr. hrúbka poteru, prítomnosť podlahového vykurovania atď.

Nepotiahneš kábel šikmo

Všetky káblové trasy by mali viesť iba dvoma smermi – vodorovne alebo zvislo. Je to z dôvodu, aby sa dalo finálne, skutočné vyhotovenie trás jednoducho zakresliť a v prípade potreby aj jednoducho identifikovať. Vyhnete sa tak nepríjemnostiam spojeným s prevŕtaním kábla pri upevňovaní nábytku, vešaní obrazov a pod.

Nezohneš kábel do uhla pravého

Elektrický kábel nemusí poškodiť iba preťaženie či skrat, ale aj mechanické namáhanie. Výrobcovia káblov totiž udávajú ich presné parametre vrátane mechanickej odolnosti a minimálneho polomeru ohybu. Násilným ohnutím kábla pod tento polomer môžete mechanicky poškodiť jeho izoláciu.

Nie vždy je možné tento min. polomer dodržať, myslite na to však aspoň pri inštaláciách v prostredí, kde bude dochádzať k výkyvom teploty (exteriér, pivnica a pod.). Vodiče vplyvom teploty menia svoju dĺžku, čo takisto môže viesť k poškodeniu izolácie v prípade príliš ohnutého kábla.

Nezapojíš sám zásuvku svoju ani istič svoj

Je úplne v poriadku, ak chcete na elektroinštalačných prácach ušetriť – inštaláciu káblov či krabíc môžete vykonať aj svojpomocne, pod dohľadom elektrikára.

Zapájanie zásuviek, vypínačov, svietidiel, spotrebičov či ističov a ďalších prvkov však nechajte na elektrikárovi. Ten za svoju prácu preberie zodpovednosť a poskytne na ňu záruku. Okrem toho, elektroinštalácia patrí medzi vyhradené technické zariadenia, ktoré môže inštalovať a opravovať iba kvalifikovaný elektrotechnik s osvedčením podľa vyhl. 508/2009 Z. z.

Zakreslíš si skutočný stav

Hádam niet stavby či rekonštrukcie, kde počas prác nenastane nejaká odchýlka od pôvodného projektu. Najčastejšie ide o zmenu polohy zásuviek, vypínačov či svietidiel. Nejde o nič vážne, každú zmenu by ste však mali konzultovať s elektrikárom, aby ste nenarušili bezpečnosť elektroinštalácie.

Po dokončení elektroinštalačných prác by ste následne mali zakresliť tzv. skutočné vyhotovenie elektroinštalácie, v ktorom už budú zaznamenané všetky zmeny. Tento nákres budete potrebovať pri revízii aj prípadnej kolaudácii stavby.

Poďakuješ revíznemu technikovi

Prvá odborná prehliadka a odborná skúška (revízia) je nevyhnutná pred uvedením elektroinštalácie do prevádzky. Vykonáva ju revízny technik s oprávnením podľa už spomenutej vyhl. 508/2009 Z. z. Jej výsledkom je revízna správa, ktorú budete predkladať stavebnému úradu pri kolaudácii. Revízna správa je však nevyhnutná aj v prípade poistnej udalosti – bez revízie poisťovňa nemusí preplatiť poistné plnenie.

Okrem toho sa v prípade škôd na majetku či zdraví spôsobených elektroinštaláciou s neplatnou revíziou vystavujete možným trestnoprávnym a ekonomickým dôsledkom.

8 KOMENTÁRE

  • Dobrý deň,

   ďakujeme za pochvalu, tešíme sa, že vám náš obsah páči.
   Želáme vám všetko dobré.

   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 1. Dobry den, ako casto sa ma vykonavat revizia elektroinstalacie v byte, aby bola platna pre poistovnu v pripade poistnej udalosti. Ináč, máte velmi prakticky vypracovany clanok. Dakujem

  • Dobrý deň, pán Anton,

   v prvom rade vám chceme poďakovať za pochvalu. Úprimne nás teší, že sa vám článok páči.
   Čo sa týka vašej otázky, revízie bytu, kde sa býva a nie je tam nájomca, sa odporúčajú raz za 10 rokov, ak to osobitný predpis neurčuje inak. Odporúčame vám však pozrieť na konci poslednej revízie ako to odporučil RT.

   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 2. Dobrý deň!Chcem sa opítat,či sa može vytiahnut elektryka z bytu do garáže,s predlžovačkou?Ona je tam namontovana tak,že aj na svetlo ale aj na zasuvky.Presne popísane že funguje tam na stálo aj na žiarovku,ale aj na vrtanie,počuvanie radia,atď.Ďakujem za odpoved?

  • Dobrý deň,

   Predlžovací kábel nie je určený na trvalú inštaláciu. Jeho používanie sa odporúča iba na krátkodobé využitie. Preto neodporúčame trvalé a stále využívanie v tomto prípade.

   S pozdravom redakcia magazínu Electrend

 3. Dobry den,
  vdaka za clanok ale trochu som nepochopil bod „Nezohneš kábel do uhla pravého“ , kde aj vzhladom na predosli bod (netahat sikmo) musia byt predsa vzdy ohnute v praovm uhle nie? Kedze steny,strop,podlaha su k sebe vzdy v tomto uhle (ak nemate nejaku divoku akchitekturu), cize ako sa do vynut 90 stupnovemu uhlu?

  Este by som sa spytal, mam v starom dome tahane chranicky ktore maju cca 60rokov, predpokladam ze nie je nutne ich vymienat a nove medene kable sa mozu natiahnut namiesto starych?
  A ak sa tam zmesti novy kabel, mozu tam byt natahane spolu? V inom clanku ste v odpovedi pisali, ze je mozne robit rekonstrukciu aj postpune po miestnostiach, lenze tu je takmer cely dom len na jednom 16A istici (vratane kupelne) cize pri postupnej prerabke bude nutne aby v chranickach blizsie k poistkovej skrini slo viacero zvazkov kablov (len teda neviem ci sa tam zmestia aspon 3)…

  Mozno este jeden dotaz na zaver. Ked som demontoval vypinac a zasuvku (zistoval som ci tam je chranicka alebo to je zasekane, a ci tam mam hlink) tak ma ovalil zavan zatuchliny z tych trubiek. Je to normalne pri takom starom vedeni alebo to moze byt indikator nejakeho problemu s vlhkostou zeby tam bola niekde plesen alebo nieco podobne? V dome inak ziadna plesen nie je. Teraz mam pocit ze ten zavan zacitim vzdy ked prejdem okolo toho vypinaca 🙁

  • Dobrý deň, Filip,

   ďakujem za vaše postrehy a otázky.
   Pozrime sa na to:
   K 1 bodu – ak vysekáte hlbšiu drážku, tak potom viete urobiť aj menší uhol ako 90 stupňov napr aj 60 – 75°.
   K 2 bodu – môžete využiť jestvujúce chráničky, aj keď vo vašom prípade by to išlo najlepšie naraz a nie postupne a tak ako píšete určite nebudú vaše jestvujúce chráničky stačiť. Nakoľko dnešné nároky na elektroinštaláciu sú úplne iné ako pred 60- rokmi budete ťahať aj viac vodičov či káblov.
   K 3 bodu – Vaše chráničky nie sú pvc ale plechenné a zvnútra je impregnovaný papier – to znamená, že je tam veľká pravdepodobnosť že ten zápach sa šíri vďaka impregnácii. Spomenúť však treba, že aj hliník má svoj špecifický zápach.

   Držíme vám palce!
   s pozdravom redakcia magazínu Electrend

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.