Aj víkendová chata môže byť smart

Mať víkendovú chalupu niekde mimo civilizácie je naozaj oslobodzujúce. V lete len tak vypnúť hlavu ďaleko od všetkého, počúvať štebot vtákov či zurčiaci potôčik. V zimných mesiacoch zas niet nad pocit útulného komfortu v krbom vyhriatej miestnosti v spoločnosti svojej rodiny a blízkych. Ako si však zabezpečiť chatu tak, aby sme ju ochránili?

Elektroinštalácia v chalupe – nech neľahne popolom

Kvalitná elektroinštalácia, ktorá spĺňa predpoklady minimalizovania vzniku a šírenia požiaru, musí byť jedným zo základných elementov pri stavbe novej víkendovej chalupy. V drevených objektoch, akými sú aj víkendové chaty, je teda nutné prihliadať na fakt, že tento materiál je vysoko horľavý. Vychádzajúc z aktuálnych noriem pre triedu reakcie na oheň, v prípade, ak chceme prvky zapustiť, použijeme elektroinštalačné krabice do horľavého materiálu. V situácii, ak ide o montáže na povrchu, použijeme prvky, ktoré sa môžu montovať priamo na horľavý podklad, čiže sú vyhotovené z nehorľavých materiálov, alebo využijeme nehorľavé podložky, resp. vzduchové medzery. Inštalácia elektrických káblov do bezhalogénových samozhášavých rúrok by mala byť samozrejmosť.

Pozor na blesky

Veľmi dôležitým prvkom každej chaty je aj bleskozvod. A hoci tento ochranný prvok „nie je povinný“ (ak ho neobsahuje projektová dokumentácia chalupy), je rozumné umiestniť ho minimálne na strechu tých budov, ktoré vyčnievajú nad okolím. A ako je bleskozvod zakotvený v legislatíve? Podľa zákona 124/2006 Z. z. v znení neskorších predpisov 309/2007 Z. z., 154/2013 Z. z, je bleskozvod povinný všade tam, kde by blesk mohol spôsobiť ohrozenie života či zdravia v priestoroch zvýšenej koncentrácie ľudí alebo zvierat, alebo napríklad v objektoch, v ktorých sa skladujú horľavé hmoty a výbušné materiály.

Zabezpečenie fotopascami – veľký brat vidí (takmer) všetko

Funkčné fotopasce a kamerové systémy sú čoraz častejšie využívané pre potreby zabezpečenia chalúp, ktoré sa navštevujú len sporadicky a stávajú sa tak objektom záujmu vandalov a lupičov. Táto „vizuálna ochrana“ môže jednak páchateľa odradiť, ale i pomôcť pri jeho dolapení.

A čo to tá fotopasca vlastne je?

Ide o fotoaparát vo vodeodolnej škatuli. Je napájaný z batérií a na to, aby správne fungoval, doň musíte vložiť SIM kartu a pamäťovú kartu. Funguje na princípe aktivácie pohybových senzorov, ktoré následne spustia fotoaparáty. Tie v okamihu vyhotovia niekoľko momentiek a odošlú ich cieľovému majiteľovi do jeho elektronickej pošty alebo ako obrázkovú správu priamo na mobilný telefón. Inštalujú sa spravidla na menej nápadných miestach, ako napríklad na kmeň stromov či na kríky. Zároveň je nutné spomenúť, že podľa platnej legislatívy o ochrane osobných údajov v zmysle nariadenia GDPR by mal majiteľ takto zabezpečenej budovy viditeľne označiť toto miesto oznamom o monitorovanom priestore.

Aj mimo civilizácie môžete kráčať s trendmi

Moderné technológie v „bohom zabudnutej“ chalupe na kraji lesa? Áno, čítate správne. Smart technológie si totiž podmanili aj túto oblasť. Nejde pritom o žiadne sci-fi, ale o bežnú realitu. Veď prečo by ste si nemohli na chate zakúriť na diaľku pomocou aplikácie v smartfóne a zmrznutí prísť do už vyhriatej chalúpky? So šikovným termostatom a termohlavicami NETATMO je to hračka.

Za pomoci aplikácie si taktiež vieme ohriať vodu na kúpanie, zapnúť vykurovanie chodníkov a parkoviska, aby sme nemuseli odhŕňať sneh, keď prídeme na chatu. Smart technológia v chalupe zahŕňa aj množstvo ďalších užitočných funkcií, medzi nimi napríklad detektor pohybov v izbách či smart detektory dymu NETATMO, ktoré v prípade narušenia alebo zadymenia miestnosti okamžite odošlú informáciu na telefón majiteľa. Hodiť by sa vám mohli aj vnútorné i vonkajšie smart kamery NETATMO, ktoré disponujú vstavanými pohybovými senzormi a v okamihu pohybu začnú snímať.

Zapamätajte si:

  • Montáž vypínačov a zásuviek by mala byť zabezpečená vhodnou tepelnoizolačnou podložkou, príp. oddelením dostatočnou vzduchovou medzerou.
  • Bleskozvod je podľa zákona povinný všade tam, kde by blesk mohol spôsobiť ohrozenie života či zdravia v priestoroch zvýšenej koncentrácie ľudí alebo zvierat.
  • Fotopasce majiteľovi okamžite odosielajú fotky o narušení monitorovaného priestoru.
  • Smart technológie skvalitňujú pobyt aj v chalupách, nielen v domácnostiach.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.