Inteligentná domácnosť – od snov k realite

Všetci sme ako deti kreslili a maľovali svet budúcnosti. Lietajúce autá, pohyblivé chodníky, lietanie do vzdialeného vesmíru a hovoriace domy. Privítajú nás, uvaria nám čaj, zakúria a zapnú telku. Vtedy to bol sen a možno aj trochu science fiction. Dnes je to však realita, ktorú si môžete dovoliť aj vy. Určite si viete predstaviť, že máte pod palcom celý dom. Nielenže s vami spolupracuje, ale dokáže vám šetriť aj náklady. Ako vlastne vyzerá inteligentná domácnosť?

Váš inteligentný domov

Určite to nie je o tom, že si kúpite kvalitný smartfón, namontujete namiesto zásuviek pár technologických noviniek, pripojíte k wifi a hotovo. Ak uvažujete o reálnej, naozajstnej inteligentnej domácnosti, je to trošku o inom. Môžete mať napríklad bývanie, ktoré bez vášho aktívneho zásahu šetrí vás, váš čas, ale aj celkové náklady na bývanie. Rádovo až v desiatkach percent.

Vedeli ste, že…?

Inteligentná domácnosť nie je exkluzívna vychytávka iba pre bohatých? Je to dostupné riešenie pre všetkých, ktorí chcú kvalitne a plnohodnotne bývať. A naozaj sa nemusíte báť, že riadiaca jednotka preberie kontrolu aj nad vašimi životmi.

Môžeme bývať inteligentne už dnes?

Nie je to hudba budúcnosti. Už teraz žijeme vo svete, ktorý je inteligentný voči našim potrebám. Dokonca sa budujú nové inteligentné mestá. O tomto type bývania môžeme uvažovať pri plánovaní novostavby, ale napríklad aj pri kompletnej rekonštrukcii. Základným „cievnym systémom“ kompletného a komplexného organizmu vašej domácnosti je inteligentná kabeláž. Cez ňu „tečú“ všetky impulzy, pokyny, signály riadiacej jednotky do všetkých prepojených zariadení.

Komfort, pohodlie, úspory času aj nákladov

Inžinieri spočítali, koľko manuálnych úkonov, súvisiacich s fungovaním domácnosti, spraví bežný človek doma počas roka. Hýbe sa to v desiatkach tisíc. Predstavte si, že už nebudete musieť zapínať či vypínať osvetlenie a nastavovať teplotu. Obsluhovať všetky domáce prístroje a zariadenia bude za vás riadiaca jednotka, nastavená podľa vašich požiadaviek. Bude riadiť, zapínať, vypínať, plánovať, ale aj kontrolovať prácu všetkých zariadení prepojených v synchronizovanom systéme inteligentnej domácnosti. Bielizeň síce za vás z práčky nevyberie a nezavesí, ale dokáže mnoho iného.

Čo je to inteligentná domácnosť?

  • šikovná a pomerne samostatná domácnosť,
  • inteligentné riešenie šetriace čas, energiu a náklady,
  • komplexný systém, ktorý dokáže riadiť chod vašej domácnosti bez vášho zásahu,
  • domácnosť nastavená na potreby obyvateľov,
  • viac pohodlia, relaxu, zábavy, komfortu a bezpečia,
  • podstatne menej stresu, manuálnych úkonov a strát času,
  • zníženie nákladov na bývanie až v desiatkach percent.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.