Legrand Smart Home – smart domácnosť aj pre náročných

Pod hlavičkou Legrand Smart Home nájdete celý rad navzájom kompatibilných smart produktov pre domácnosť. Takýto ucelený systém vyhovie aj náročnejším požiadavkám. Buďte jednoducho v spojení s vaším domovom, užívajte si produkty smart domácnosti, ktoré sa inštalujú jednoducho a ľahko. Doprajte si inovatívne a užívateľsky príjemné produkty, ktoré sú dostupné pre všetkých. Poďte sa s nami pozrieť na to, čo všetko vám i vašej rodine môže zvýšiť každodenný komfort.

Jeden systém, desiatky prvkov

Legrand ponúka viacero produktových radov smart elektroinštalačných prvkov. Patrí sem jednoduchý smart systém Valena™ Life s Netatmo, pokročilý systém PRO Netatmo a tiež samostatné smart prvky, ako napr. smart videovrátniky.

Všetky uvedené produktové rady sú združené pod jednou značkou Legrand Smart Home. V tomto článku sa však budeme venovať prevažne prvkom z radu Netatmo PRO. Môžete ich kombinovať, ich ovládanie však nie je centralizované, ale riešené pomocou viacerých aplikácií (ako uvádzame ďalej v texte).

Základom je teplo

Veľkým plusom systému Netatmo PRO je integrácia ovládania teploty v domácnosti, na čo ste doteraz museli používať samostatný termostat Legrand Smarther. Touto funkciou dokonca nedisponuje ani systém Valena™ Life s Netatmo.

Ovládanie zabezpečuje bezdrôtový smart termostat, ktorý ovláda relé pripojené káblom ku kotlu alebo tepelnému čerpadlu (kompatibilné s vyše 1 500 modelmi). Netatmo PRO má riešenie aj pre domácnosti v rámci objektov s centrálnym zdrojom vykurovania (bytové domy). Sú ním bezdrôtové smart radiátorové hlavice so vstavaným elektronickým termostatom a displejom. Hlavice komunikujú s elektronickým relé zapojeným do zásuvky, ktoré zabezpečuje ich riadenie na diaľku cez internet.

Foto: Smart hlavice. Zdroj: Legrand.sk

Termostaty z radu Netatmo PRO môžete ovládať pomocou aplikácie Netatmo Energy. Na ovládanie samostatných termostatov Legrand Smarther však slúži aplikácia Home + Control, ktorú používajú prvky systému Valena™ Life s Netatmo.

Výhodou smart termostatov je, že si môžete na diaľku nastaviť potrebnú teplotu, čo využijete napr. pred príchodom domov z práce či pred príchodom na chatu. Nastavenie času síce umožnia aj bežné elektronické termostaty, Netatmo PRO však má aj inteligentné funkcie.

Umelé i prirodzené osvetlenie

Ovládanie osvetlenia môže fungovať niekoľkými spôsobmi. Ak do príslušného svietidla necháte nainštalovať bezdrôtový smart mikromodul, budete ho môcť zapínať a vypínať bezdrôtovým smart spínačom (alebo pomocou aplikácie). Smart spínač na prvý pohľad vyzerá ako bežný vypínač, môžete ho však nainštalovať kamkoľvek bez nutnosti sekania alebo vŕtania do stien.

Ak sa nechcete rozlúčiť s vašimi pôvodnými vypínačmi, môžete ich premeniť na bezdrôtové pomocou ON/OFF bezdrôtového rozhrania. Môže pritom ísť o vypínač alebo tlačidlo akejkoľvek značky – všetko, čo potrebujete, je troška priestoru v inštalačnej krabici za vypínačom.

Netatmo PRO sa postará aj o dostatok prirodzeného svetla prostredníctvom ovládania žalúzií, markíz či roliet. Samozrejme, potrebuje k tomu vopred nainštalovaný pohon žalúzií. Ten následne doplníte o ovládaciu jednotku – tzv. mikromodul. Takéto riešenie vám môže ráno automaticky zabezpečiť nielen dostatok slnečného svetla, ale i prirodzeného tepla. Aj žalúzie, markízy či rolety môžete ovládať na diaľku.

Zapnite a vypnite akýkoľvek spotrebič

So systémom Netatmo PRO môžete zapnúť a vypnúť akýkoľvek spotrebič, ktorý sa po pripojení napätia zapne a neprejde do pohotovostného režimu (také sú napr. televízory, audio systémy a pod.).

Na rozdiel od jednoduchšieho systému Valena™ Life s Netatmo máte v tomto prípade viac možností:

Smart zásuvka – Môže spínať spotrebiče s max. výkonom 3 680 W, resp. prúdom 16 A (max. prúd bežnej 230 V zásuvky). Tieto zásuvky sú k dispozícii ako v klasickom prevedení pod omietku, tak aj v odolnom prevedení do exteriéru s krytím IP55 (t. j. odolné voči tryskajúcej vode).

Spínané káblové výstupy – Slúžia na ovládanie el. zariadení, ktoré sa nepripájajú prostredníctvom zásuvky, ale napevno, respektíve na priamo (ako napr. výkonové el. ohrievače). Dokážu spínať spotrebiče s max. výkonom 3 000 W. Káblový výstup kábel pevne zafixuje a zabezpečí potrebné krytie nebezpečných živých častí.

Zásuvkový adaptér – Môžete ho použiť všade tam, kde nechcete meniť zásuvku. Poradí si s max. výkonom 3 680 W a prúdom 16 A.

Všetky uvedené prvky dokážu okrem spínania spotrebičov merať aj ich spotrebu energie. Ak chcete merať spotrebu energie v konkrétnom elektroinštalačnom okruhu, môžete použiť smart elektromer na DIN lištu, ktorý je takisto súčasťou systému Legrand Smart Home.

Nahradí aj alarm a kamerový systém

Bezdrôtové smart kamery sú dnes dosť rozšírené, no v spojení so systémom Netatmo PRO ich môžete využiť na viacero spôsobov.

Základnou funkciou je zaznamenanie pohybu nežiaducich osôb vo vašej domácnosti či okolo domu. K systému preto máte možnosť pripojiť smart vnútorné kamery, ale aj exteriérové kamery s integrovaným silným LED osvetlením. Obraz z nich je zaznamenávaný na pamäťovú kartu, prípadne na externé dátové úložisko. Môžete si ho ale kedykoľvek prezerať pomocou smartfónu či tabletu.

Kamery majú integrovanú detekciu pohybu. Dokážu teda spustiť nahrávanie až v čase, keď zaznamenajú pohyb (vniknutie do domu či na pozemok), a zároveň vám túto udalosť oznámiť prostredníctvom smartfónu.

Túto funkciu však môžete využiť na spúšťanie rôznych udalostí. Predstavte si napríklad, že v okamihu, kedy zlodej vstúpi do miestnosti, sa rozsvietia všetky svetlá a vyhrnú všetky žalúzie – moment prekvapenia je zaručený. Kamera môže spustiť aj interiérovú sirénu, ktorú si takisto môžete zakúpiť v rámci systému. Ďalšou možnosťou je už spomínané vypnutie vykurovania alebo osvetlenia, hneď ako opustíte dom alebo miestnosť.

Pred vniknutím cez okno alebo dvere postrážia vašu domácnosť bezdrôtové okenné senzory. Pracujú na princípe spínača ovládaného magnetom – pri otvorení okna sa spínač zopne, čím spustí poplach (pomocou už spomínanej sirény, notifikácie na smartfón atď.).

K systému Legrand Smart Home môžete pripojiť aj videovrátniky Legrand Classe. Kamera integrovaná vo vonkajšom zvončeku zaznamenáva obraz, ktorý si môžete prehliadať na vašom smartfóne či tablete, či už ste doma, alebo kdekoľvek inde.

Bezpečnostné funkcie dopĺňa detektor dymu, ktorý vám odošle upozornenie na prípadný požiar priamo do vášho smartfónu. Je bezdrôtový a pripája sa priamo do WiFi siete, môžete ním doplniť systém Legrand Smart Home, funguje však aj úplne samostatne.

Na ovládanie bezpečnostných prvkov, ako kamery, videovrátniky či detektory, slúži samostatná aplikácia Netatmo Home + Security.

Stovky možností a stále jednoduché ovládanie

Systémy Netatmo PRO a Legrand Smart Home si napriek obrovským možnostiam a rozšírenej funkcionalite zachovávajú jednoduchosť ovládania. Na ovládanie všetkých zvyšných súčastí systému, okrem už spomenutých bezpečnostných prvkov a termostatov, slúži aplikácia Home + Control (všetky uvedené aplikácie máte dostupné zadarmo). V aplikácii Home + Control si môžete dom rozdeliť na virtuálne zóny, resp. jednotlivé miestnosti, a prvky v nich si výstižne pomenovať.

Môžete si tiež vytvárať rôzne komplexné scenáre udalostí, ktoré sa spustia v určitý čas, prípadne ak budú splnené vami definované podmienky. Pre ilustráciu – pri odchode z domu sa zníži teplota a zhasnú všetky svetlá a pod. Ďalšími funkciami sú pridávanie rôznych úrovní užívateľských práv pre jednotlivých členov domácnosti či kontrola spotreby energie.

Samozrejmosťou je kompatibilita bezdrôtových prístrojov s káblovými v rámci systému. Legrand Smart Home je ale kompatibilný aj s hlasovými asistentmi Google Assistant, Amazon Alexa a Apple Siri. Celú domácnosť teda môžete ovládať hlasovými povelmi, či už pomocou aplikácie v smartfóne, alebo s využitím smart reproduktorov s integrovaným hlasovým asistentom, ktoré sú takisto podporované.

Legrand Smart Home je kompatibilný aj so smart systémami značky Somfy (pohony žalúzií, markíz a ďalšie smart prvky).

Bezpečný a spoľahlivý

Systémy smart domácnosti Legrand sú bezpečné a spoľahlivé. Vzdialené ovládanie cez internet má na starosti zabezpečený Legrand Cloud vybudovaný na overenej platforme Microsoft Azure.

K dispozícii máte bezplatné pravidelné aktualizácie systému a aplikácií, ktoré opravia prípadné problémy či doplnia nové funkcie.

Služba Legrand Cloud je prevádzkovaná v súlade s predpisom GDPR o ochrane osobných údajov, takže sa zneužitia vašich údajov nemusíte obávať.

Zhrnutie:

  • systémy smart domácnosti Valena™ Life s Netatmo, Netatmo PRO a samostatné smart prvky, ako videovrátniky či termostaty, sú navzájom kompatibilné a združené pod značkou Legrand Smart Home,
  • na ovládanie systému môžete použiť aplikáciu v smartfóne či tablete, hlasových asistentov alebo bezdrôtové spínače, ktoré pripomínajú klasické vypínače,
  • s Netatmo PRO môžete na diaľku ovládať teplotu v dome alebo byte, či už máte samostatný kotol, alebo ste pripojení na centrálne vykurovanie,
  • na diaľku môžete zapínať, vypínať či stmievať osvetlenie a vyťahovať alebo zaťahovať žalúzie, rolety a markízy,
  • zapínať a vypínať môžete aj spotrebiče, či už pripojené do zásuvky, alebo napevno k elektroinštalačnému okruhu,
  • užitočnou funkciou je aj meranie spotreby pomocou smart zásuviek alebo smart elektromera na DIN lištu,
  • o vašu bezpečnosť sa postará interiérová a exteriérová kamera, senzor otvorenia okien alebo dverí, detektor dymu, siréna a videovrátnik,
  • jednotlivé prvky (či už káblové, alebo bezdrôtové) dokážu spolupracovať a sú navzájom kompatibilné,
  • prevádzka Legrand Smart Home má vysokú úroveň bezpečnosti i spoľahlivosti a prebieha v súlade s predpismi na ochranu osobných údajov.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.