Mýty o smart technológiách   

Žijeme na začiatku smart éry. Už dnes zariaďujeme domácnosti smart komponentami. Staviame smart budovy a mestá alebo ich časti. Je to nevyhnutný, nezvratný progres? Alebo slepá ulička technologického vývoja? Smart technológie sprevádza mnoho mýtov. Tak, ako všetky prevratné, civilizačné zmeny.

Ďalšie žiariče

Viete, že mikrovlnka je zdraviu nebezpečná? Áno, ale iba ak žiari s otvorenými dvierkami. Existujú diskusné portály, kde sa preberá téma, za akou hrubou stenou musí byť mikrovlnka, aby nežiarila do detskej izby. Podobné je to aj s predsudkami a obavami zo smart zariadení inteligentnej domácnosti. Buďte bez obáv, žiaria iba v rámci dovolených limitov. Predpisy určujú, akú mieru nesmú presiahnuť.

Nechcem to, lebo to veľa žerie

Smart zariadenia a komponenty inteligentnej domácnosti nefungujú ako perpetuum mobile. Fungujú na elektrickú energiu. Sú ale koncipované tak, aby energie míňali čo najmenej. Vo väčšine prípadov celkovú spotrebu energie v domácnosti znižujú.

Ešte to nefunguje, ako by malo

Isteže, smart technológie sa vyvíjajú. Dokonca skokovo. Tak, ako je to pri technologickom vývoji už pár dekád bežným štandardom. Na trhu sú zariadenia a komponenty, ktoré fungujú tak, ako majú. Spĺňajú účel, na ktorý boli vymyslené. Uľahčujú, zjednodušujú a skvalitňujú život nielen v smart domácnostiach. A vyvíjajú sa nové, ďalšie, modernejšie, inteligentnejšie, šikovnejšie, úspornejšie, krajšie, lepšie, ešte viac smart.

Vedeli ste, že…?

Vedci hovoria o 4. priemyselnej – smart revolúcii? Tá postupne mení fungovanie celej spoločnosti. Nezvratne a smerom k všestrannému skvalitneniu nášho života.

Je to zbytočne drahé

Je reálny fakt, že na Slovensku žije až okolo 80 % ľudí od výplaty k výplate. Napriek tomu sú smart technológie dnes dostupné aj pre bežných ľudí. Počiatočná alebo postupná a v žiadnom prípade nie vysoká investícia sa vráti. V celkovej úspore energie. Benefitom je aj komfort a pohodlie, ktoré sa nedajú finančne vyčísliť. Pretože sú neoceniteľné. A pridanou hodnotou je takistoaj ekologický rozmer. To, čo je smart, šetrí cez úsporu energie šetrí životné prostredie. Okrem toho, smart komponentami dokážete zariadiť nielen novú domácnosť. DokážeteMôžete ich aplikovať aj pri rekonštrukcii domu, či bytu.

Zdroj: Legrand

Nebudem to vedieť ovládať

Prakticky ani netreba, inteligentné smart technológie to nepotrebujú. Stačí ich nainštalovať, nakonfigurovať a užívať. Smart komponenty fungujú samostatne a spĺňajú presne ten účel, na ktorý boli vymyslené a skonštruované. Sú to inteligentné zariadenia, bavíme sa teda o prvkoch umelej inteligencie.

Smart domácnosť preberie riadenie našich životov

Určite nie, len preberie riadenie a aj vykonávanie viacerých činností za vás:

  • vypínanie, zapínanie a stmievanie osvetlenia,
  • ovládanie žalúzií,
  • regulovanie kúrenia,
  • otváranie a zatváranie dverí a brán,
  • smart domácnosť ušetrí váš čas a peniaze,
  • slúži k väčšiemu pohodliu a komfortu bývania.

Žijeme v smart dobe?

Ešte nie. Žijeme ale na začiatku smart éry, sme priamo pri vzniku smart revolúcie. Toto nie je mýtus, ale reálny fakt. Ekonómovia, prognostici, vizionári, technologickí a digitálni experti, i vedci sú zajedno. V poradí štvrtá „priemyselná“ revolúcia v dejinách našej civilizácie je smart revolúciou. Tak si to užívajme. V domácnostiach kľudne už aj dnes. A postupne všade, kde to bude technicky možné. Všade, kde trávime čas našich životov. A chceme ho využiť čo najlepšie, najpohodlnejšie, najkvalitnejšie, jednoducho smart.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.