Smart domácnosť ako úspora energií a financií

Ešte pred niekoľkými rokmi spočíval technologický vrchol inteligentných domácností v schopnosti vypínať a zapínať niektoré spotrebiče na diaľku. Časy sa odvtedy zmenili a pribudli nové prvky a funkcie, ktoré do značnej miery spríjemňujú a skvalitňujú život v našich domácnostiach. V niektorých prípadoch dokonca dokážu ušetriť naše peňaženky. Aké sú najnovšie súčasti smart domácností? Je výhodné zaobstarať si ich? Je možná i úspora financií?

Prvky inteligentnej domácnosti

Smart domácnosť je v podstate ucelený, automatizovaný systém, ktorý je zložený z riadiaceho systému a z jednotlivých, navzájom prepojených prvkov. Funkcie týchto prvkov možno ovládať pomocou aplikácií zo smartfónov či z webového rozhrania, čo vytvára užitočné možnosti, ako spravovať pohodlie, bezpečnosť, ale i úsporu energií vo vašom domove.

Tepelná pohoda – ako na ňu?

Najvyššie náklady pre domácnosti predstavuje bezpochyby zabezpečenie tzv. tepelnej pohody v podobe vykurovania a klimatizácie. Ročne odkroja najväčší kus z „koláča“ rodinného rozpočtu. Pre optimalizáciu týchto nákladov počas vykurovacej sezóny existuje niekoľko chytrých riešení, ako napríklad smart termostatické hlavice na radiátory v kombinácii so šikovným izbovým regulátorom, ktoré medzi sebou komunikujú. Za pomoci týchto prvkov dokážeme nastaviť rozdielnu teplotu v každej miestnosti domu, kedykoľvek ich vypnúť, alebo nastaviť inú požadovanú teplotu – a to všetko i na diaľku pomocou aplikácie pre mobilné telefóny. To isté platí i v horúcich letných dňoch pri inteligentných klimatizáciách, ktoré spolu so žalúziami ovládateľnými na diaľku šetria nielen naše telo, ale i náš bankový účet. Len si to predstavte – ste celý deň mimo domu a váš domáci smart systém sa postará o jeho zatemnenie žalúziami, ktorými odbremení klimatizáciu, a tá môže pracovať na menšom výkone, keďže nemusí ochladzovať slnkom vyhriatu miestnosť.

Vedeli ste, že…?

Niektoré smart termostatické hlavice na radiátory dokážu detegovať otvorenie okien. V takom prípade hlavica v danej miestnosti vypne kúrenie, aby predišla tepelným stratám.

Regulácia osvetlenia na diaľku

Ďalšími dôležitými prvkami inteligentnej domácnosti, ktoré sú ovládateľné na diaľku, sú i niektoré elektrické spotrebiče, zásuvky a vypínače, ktoré regulujú osvetlenie v domácnosti. Možnosť vzdialeného ovládania el. zásuviek a osvetlenia alebo ich vypínania pomocou senzorov pohybu nezvyšuje len komfort rodiny, ale má aj pozitívnu pridanú hodnotu, a to úsporu výdavkov. Situácia, keď opustíte dom, zabudnete vypnúť svetlá a automatizovaný inteligentný systém sa postará o ich vypnutie, je na nezaplatenie.

Prevencia – zabezpečenie domácnosti

Pri definovaní prvkov smart riešení pre domácnosti je nutné spomenúť i zabezpečovacie systémy, ktoré zásadným spôsobom menia pohľad na bezpečnú prevádzku domu. Ich úlohou je monitorovanie, vyhodnocovanie situácií a informovanie členov rodiny prostredníctvom SMS alebo e-mailov. Tieto funkcie zabezpečujú chod alarmov, nainštalovaných kamier so senzormi pohybu, senzorov dymu a rôznych iných čidiel, ako napr. chod čidla otvorenia okna. Takýto komplexný smart zabezpečovací systém je základom prevencie proti neželaným návštevníkom alebo rôznym iným negatívnym vplyvom, ktorým sa radšej všetci vyhýbame oblúkom.

Sledovanie spotreby energií

Pokročilejšie inteligentné systémy v domácnosti dokážu dokonca monitorovať spotrebu jednotlivých energií, najčastejšie plynu, elektriny a vody, v závislosti od užívania členmi v domácnosti. Systém dokáže upozorniť aj na nechcený únik vody alebo plynu a v prípade havarijnej situácie i uzatvoriť ich hlavný prívod. To znie dobre. Čo poviete? Ten pocit, keď dokážete ovládať svoju domácnosť a viete zabrániť nechcenému úniku vody aj z druhého konca sveta, je veľkou devízou.

Vedeli ste, že…?

Najúčinnejšie sú smart systémy vtedy, keď všetky ich jednotlivé prvky dokážu navzájom komunikovať a informácie efektívne odovzdávať riadiacemu systému. Ten následne nastaví všetky parametre tak, aby nedochádzalo k stratám.

Zapamätajte si:

  • Funkcie prvkov v smart domácnosti možno jednoducho ovládať pomocou smartfónov.
  • Smart termostatické hlavice a izbové regulátory dokážu navzájom komunikovať a pomáhajú tak pri úspore financií.
  • Automatizované smart žalúzie sú v horúcich letných dňoch veľmi užitočné a pomáhajú znižovať náklady na klimatizáciu.
  • Domáce smart systémy vedia ovládať i el. spotrebiče, zásuvky, vypínanie a reguláciu osvetlenia.
  • Zabezpečenie domácnosti smart riešeniami funguje ako skvelá prevencia proti zlodejom.
  • Pomocou aplikácií možno sledovať spotrebu energií a predchádzať tak havarijným situáciám.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.