SMART domácnosť krok po kroku I. 

Ak riešite nové, alebo plánujete vynovené bývanie, zvážte SMART domácnosť. Dnes sú už tieto riešenia dostupné prakticky každému. Aj staviteľom nových domov, aj tým, ktorí rekonštruujú.

Kráčajme, plánujme, vymieňajme

Čaro systému je aj v jeho smart inštalácii. Celý systém sa inštaluje úplne rovnako ako klasické elektroinštalačné prístroje. Ak ste stotožnení s rozmiestnením vypínačov a zásuviek vo vašom domove, jednoducho len kráčajte a plánujte. Pôvodné komponenty ovládania osvetlenia a napojenia spotrebičov jednoducho vymeníte za smart. Bez ďalšej kabeláže, otvorov a vysekávania do stien. Bezdrôtové spínače môžete dokonca kdekoľvek nalepiť. Nastavenie smart komponentov pomocou aplikácie Home + Control vo vašom smart dome je tiež jednoduché. Rovnako ako pohodlné ovládanie.

Zdroj: Legrand

Zoznamovacia prechádzka

Prejdime sa spolu po smart domácnosti Valena Life s Netatmo a zoznámme sa s jej aktívnymi prvkami. Systém tvoria smart produkty, ktoré však nevyzerajú smart. Inštalujú sa ako klasické elektroinštalačné prístroje. Tak aj vyzerajú. Žiadne dodatočné prvky do zásuviek, adaptéry či výmena žiaroviek. Nové smart prístroje nahrádzajú pôvodné vypínače či zásuvky. Tie sú spárované s ďalšími, bezdrôtovými, vďaka ktorým je možné svietidlá, zásuvky či žalúzie ovládať z ďalších miest. Jediný prvok smart inštalácie, ktorý je pripojený k Wi-Fi, je smart zásuvka s Wi-Fi. Ideálne by mala byť nainštalovaná v miestnosti, v ktorej je Wi-Fi router. Ostatné smart produkty komunikujú medzi sebou Zigbee protokolom a signál Wi-Fi nepotrebujú. Ďalšími pripojiteľnými smart komponentmi sú:

  • smart vypínače s možnosťou stmievania,
  • smart spínač na žalúzie,
  • smart zásuvky,
  • smart mikromoduly,
  • bezdrôtové spínače.

Všetky produkty a komponenty navzájom komunikujú pomocou Zigbee 3.0 protokolu, takže aj pri výpadku Wi-Fi vo vašej domácnosti všetky produkty vrátane bezdrôtových fungujú normálne.

Zaujíma vás viac?

V ďalšej časti nášho seriálu vás pozveme na stretnutie s jednotlivými produktmi a komponentmi smart systému.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.