Smart termostat – mozog celého kúrenia

Všetci dobre vieme, že základom kúrenia v rodinných domoch je zdroj tepla, čiže kotol alebo tepelné čerpadlo. Nemenej dôležité sú však aj termostaty, ktoré sú akýmsi mozgom celého vykurovacieho systému. Ak k bežnému termostatu pridáme aj slovíčko „smart“, otvoria sa nám úplne nové možnosti ovládania a moderných funkcií.

Termostat – čo to je?

Rozlišujeme medzi mechanickými a elektronickými termostatmi. Tie elektronické obsahujú spínacie relé ovládané polovodičovými senzormi, ktoré sledujú zmenu teploty v miestnosti a v závislosti od nastavených vstupných hodnôt vyhodnocujú, kedy treba začať kúriť. Spínacie relé následne na základe signálov zo senzora kotol buď zapne, alebo vypne.

S káblom, ale i bez – mobilom alebo hlasom

Najmodernejšie elektronické termostaty dokážu komunikovať cez domácu Wi-Fi sieť, čo v praxi znamená, že ich môžete ovládať na diaľku svojím mobilným telefónom, alebo cez počítač. Jedným z nich je aj šikovný Netatmo smart termostat, ktorý s ostatnými zariadeniami komunikuje prostredníctvom rádiového signálu 868 MHz. Vďaka jeho modernému minimalistickému vzhľadu a možnosti bezdrôtovej inštalácie ho môžete umiestniť v ktorejkoľvek izbe a mať z neho praktický dizajnový doplnok.

Vedeli ste, že…?
Smart termostat Netatmo s bezdrôtovým spínacím relé, ale aj elegantný termostat BTicino Smarther s Netatmo dokáže komunikovať so smart termostatickými hlavicami na radiátory, a pomocou aplikácie Legrand Home + Control ich viete ovládať, nech ste kdekoľvek na svete. Táto aplikácia obsahuje aj množstvo iných funkcií, pomocou ktorých je možné ovládať celú vašu domácnosť (svetlá, zásuvky, žalúzie…) alebo nastavovať týždenné automatické programy. Smart termostat Netatmo navyše vyniká učiacim sa algoritmom s funkciou predikcie. Ten si časom sám „odsleduje“ tepelnú zotrvačnosť vašej domácnosti, na jej základe spúšťa vykurovanie s predstihom, aby sa včas dosiahla požadovaná teplota, a zamedzuje jej kolísaniu.

Pomocník, na ktorého nedáte dopustiť

Výhodou smart termostatov je pri ich efektívnom využití citeľná úspora nákladov na vykurovanie a možnosť mať kontrolu nad tepelným pohodlím domácnosti bez ohľadu na to, kde sa nachádzate. Ich nevýhodou môžu byť vyššie vstupné náklady, tie sa však pri vysokých cenách za energie dokážu rýchlo vrátiť. Navyše, vďaka aplikácii Home + Control môžete ovládať celú vašu domácnosť z jediného miesta.

Zapamätajte si:

  • Termostat je srdcom každého vykurovacieho systému.
  • Prístroje termoregulácie Netatmo (smart termostat, smart hlavice, BTicino Smarther s Netatmo) dokážete ovládať na diaľku prostredníctvom aplikácie Legrand Home + Control.
  • Smart termostat Netatmo možno inštalovať klasicky na stenu, ale aj bezdrôtovo.
  • Inteligentný algoritmus s funkciou predikcie šetrí náklady za energie a udržuje tepelnú pohodu.

Komentovať

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

Najčítanejšie články

Pripojte sa k prúdu portálu Electrend

Pre odberateľov nášho newslettera pravidelne pripravujeme súbor praktických rád, návodov a noviniek zo sveta domových elektroinštalácií, smart bývania a bezpečnosti.